Jak ušetřit na vytápění – nejlepší způsoby, jak udržet teplo ve vaší domácnosti!

12.10.2022

Konec září a začátek října je čas, kdy začíná topná sezóna. Rostoucí ceny paliv, elektřiny a zemního plynu nutí nás hledat způsob, jak ušetřit náklady za vytápění. Je možné snížit účty, aniž byste v zimě obětovali pohodlí při trávení času v teplém domově? Jaké činnosti před uvedením ústředního topení do provozu a během topné sezóny vám pomohou snížit náklady za vytápění? Podívejte se s námi, na co vše se stojí zaměřit, a na co si dát pozor, aby nedošlo ke ztrátě tepla v místnosti, ale i bylo v domě teplo a zároveň náklady za vytápění nás neděsily. Níže najdete několik způsobů, jak si můžete snížit náklady na vytápění, bez obav, že budete sedět v zimě.


V tomto článku:

1. Odkud vznikají tepelné ztráty?

2. Na co pamatovat, než začněme vytápět dům či byt v topné sezóně?

3. Utěsnění oken a dveří

4. Montáž izolační fólie za radiátor

5. Jak udržet tepelnou energii v interiéru?



Odkud vznikají tepelné ztráty?

Než začneme popisovat způsoby, jak ušetřit za vytápění, vyplatí se podívat na příčiny tepelných ztrát v místnosti. Zateplení budovy bude hrát zde obrovskou roli při správném, ekologickém a ekonomickém vytápění plynem, elektřinou nebo topným palivem. V případě, že bydlíte v rodinném domě a chcete razantně snížit náklady na topení, vyplatí se dům řádně zateplit. Správně izolovaná budova dobře udrží teplo, energetické ztráty budou nižší, takže snáze ušetříte za účty za vytápění a také získáte požadovanou teplotu.

Kromě chybějící nebo špatně provedené izolace, vznikají obrovské ztráty tepelné energie také chybnou instalací topení a nevhodným větráním. Teplo v místnosti může unikat rovněž neutěsněnými dveřmi a okny. Vysoké účty mohou být také důsledkem špatných návyků při vytápění domu nebo bytu, proto se také vyplatí je změnit – často drobné chyby během topné sezóny mohou, a to výrazně zvednout výši vašich účtů.

Na co pamatovat, než začněme vytápět dům či byt v topné sezóně?

Před začátkem topné sezóny se vyplatí na ni náležitě připravit. Vhodná příprava na topnou sezónu, jako je odvzdušnění ústředního topení, pořízení termostatu, oprava a utěsnění oken a dveří či správné větrání pomůže snížit účty, zvýšit účinnost vytápění ale i komfort obyvatelům domu či bytu.

Teplý, správně vytopený dům nebo byt bude útulným a příjemným místem.

Pravidelná kontrola topného a ventilačního systému

Správně fungující topný systém výrazně snižuje náklady na podlahové nebo klasické vytápění. Před topnou sezónou je nezbytné zkontrolovat, zda instalace správně funguje.

Zvláště důležité je, aby instalace byla čistá. Usazování prachu a nečistot způsobuje potíže při přenosu tepla, což může mít za následek značné energetické ztráty. Před začátkem sezóny důkladně vyčistěte instalaci, věnujte zvláštní pozornost stavu topného kotle.

Můžete to udělat sami, ale vyplatí se spolehnout i na odbornou pomoc.

Utěsnění oken a dveří

Velké energetické ztráty doma vznikají netěsnými dveřmi a okny. Ujistěte se, že všechny z nich jsou řádně utěsněny. V bytě s netěsnými okny a dveřmi opravdu nelze počítat s nižšími účty. Do interiéru domu bude neustále proudit studený vzduch, takže v místnostech budete hůře dosahovat příjemné teploty. Úspora tepelné energie tedy znamená těsná okna a dveře. Pokud nainstalujete kvalitní těsnění do oken a dveří, můžete tak zvednout teplotu i o 2 stupně.

Utěsnění oken a dveří můžete provést sami - instalace těsnění není složitá a může přinést obrovské výsledky. Chcete-li zjistit, zda okno nebo dveře netěsní, přejeďte rukou podél linie rámu okna nebo dveří. Pokud je těsnění nefunkční, propustí chladný vzduch, který můžete cítit na kůži. V tom případě vám nezbývá nic jiného, než těsnění do oken vyměnit.

Montáž izolační fólie za radiátor

Úspora tepla znamená nejen utěsnit okna, ale také nasměrovat teplý vzduch tam, kde je nejvíce potřeba – do interiéru místností. Tepelnou pohodu můžete zvýšit instalací speciálních tepelných izolačních fólií za radiátory. Pokud je použijete, budou směrovat teplo zpět do interiéru. Jde tak o chytrý způsob, jak snížit účty za vytápění, ale i zvednout tak teplotu.

Pro úsporu tepla se také vyplatí radiátory pravidelně odvzdušňovat, vysávat a čistit. Vrstva prachu může způsobovat tepelné ztráty, tak je dobré ji z nich odstranit. Díky tomu teplo nezadrží prach a jejich účinek je větší.

Jak udržet tepelnou energii v interiéru?

Kontrola instalace, tepelné izolační fólie za radiátory a těsnění na okna a dveře jsou dobré způsoby, jak ušetřit teplo. Co jiného se dá dělat? Jak na snížení účtů za vytápění? Důležité budou i činnosti, které se již v sezóně provádějí. Pokud je topný systém funkční a těsnění dobré, tak je ale potřeba se ještě zaměřit na dobré návyky. Je to rovněž důležitý způsob pro snížení nákladů, které, když budete dodržovat, vám pomohou ušetřit na plynovém, elektrickém nebo klasickém topení.

Správná teplota v místnosti a uživatelské preference

Pro úsporu tepelné energie se vám vyplatí dodržovat rovněž správné návyky. Je to na vás. Je dobré si zajistit optimální teplotu, ale lépe ji přizpůsobit potřebám domácnosti. Optimální teplota přes den bývá o pár stupňů vyšší než v noci, tak se večer vyplatí trochu snížit nastavení radiátorů. V době, když jste mimo domov, je také dobré snížit teplotu v domě či bytě. Každý stupeň navíc pro vás znamená nejen navýšení teploty, ale i spotřeby, a také výši vašich účtů. Teplota by měla být přizpůsobena konkrétním místnostem. V obývacím pokoji je optimálních 20 - 22 °C během dne, v případě, že jste mimo domov nebo v noci, stačí méně, v ložnici 16°C -18°C a v koupelně topení zapněte na 22 °C jen pokud v ní jste, po zbytek dne stačí 17°C.

Pokud zapínáte doma topení na stálou teplotu, bez ohledu na denní dobu nebo na to, zdali jste doma nebo ne, je čas změnit své návyky. Přizpůsobte vytápění svému životnímu stylu, denní a noční době, a tomu zda jste doma či nikoliv. Tím že budete zapínat topení na vyšší stupeň, když jste doma, a snižovat teplotu na nižší během noci nebo v době vaší nepřítomnosti doma, můžete tak snadno ušetřit, a výsledné účty vás mile překvapí. Snížení teploty v bytě i o jeden stupeň, znamená, že spotřeba tepla klesne až o 6 %.

Na tomhle místě je vhodné dodat i to, že současně, moderní chytré systémy dovoluji ovládat přes aplikace teplotu i na dálku. I pro tento účel je vhodné vybrat chytrý systém, díky kterému můžete si zapnout topení, až když se vracíte domů, nebo jej vypnout, když doma nejste.

Správné větrání místností v zimním období

Větrání místností je nesmírně důležité: pomáhá udržovat čerstvý vzduch, pečuje o zdraví a pohodu obyvatel a snižuje riziko virových a bakteriálních onemocnění. Proto vzduch je potřeba i v zimě. Jak však místnosti větrat, aby se minimalizovaly tepelné ztráty? Máme pro vás pár tipů.

Když je venku mráz, může dlouhodobé větrání způsobit obrovské tepelné ztráty a vysokou spotřebu paliva. Je lepší větrat krátce a intenzivně, otevřít okno dokořán na několik minut. Přirozená cirkulace vzduchu umožní chladnějšímu vzduchu vstupovat do místnosti a vytlačovat z ní horký vzduch, ale samotná místnost tak snadno nevychladne. Tepelná energie naakumulovaná ve stěnách, podlaze, stropu a dokonce i nábytku se rychle uvolní do větrané místnosti, díky čemuž bude místnost svěží a teplá. Během větrání nezapomeňte otočit termostat na topení, v opačném případě radiátor začne intenzivněji topit. Také jinak by jsme měli větrat v obývacím pokoji a v ložnici. V prvním případě je potřeba větrat průběžně, a pokud jde o místo na spaní, lepé je větrat nepřímo, abychom se vyhnuli průvanu. Vhodné je také vzduch v interiéru zvlhčovat. Vyšší vlhkost lépe přenáší teplo z radiátorů.

Vhodné uspořádání nábytku

Teplo v domě či bytě zajišťuje plynové, elektrické nebo klasické topení. Teplo se přenáší do zařízení, ale může být také blokováno. Své účty tedy snížíte rovněž, díky správnému uspořádání pokoje, ale také rozmístěním nábytku v něm.

Musíte si uvědomit, že nábytek umístěný hned vedle radiátoru blokuje teplo, které pak znesnadňuje vytápění místnosti. Nestavte proto nábytek k radiátoru, je to důvod špatného proudění tepla. Nechte 10-15 cm mezeru, díky které se vám bude teplo efektivněji šířit po místnosti.

Využití sluneční energie

Teplo, které vytváříte tepelnou instalací, je hlavním způsobem vytápění v zimě, ale to neznamená, že nemůžete použít i jiné zdroje tepla ke snížení účtů. Ke zvýšení teploty je dobré využít sluneční paprsky. Za slunečných dnů roztáhněte závěsy či žaluzie tak, aby dovnitř vpustit co nejvíce přirozeného tepla. Na noc to udělejte obráceně – zakryjte okna, abyste minimalizovali tepelné ztráty. Navíc můžete použít silnější záclony, které navedou pocit větší útulnosti. Stejně jako koberce, které zamezí uniku tepla přes podlahu.

Pokud se o to vše řádně postaráte, teplo vám nebude unikat, a topná sezona nebude tak drahá.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak zařídit obývací pokoj s krbem?


Co potřebujeme v domácím prostoru pro práci a studium


Pohodlná kontinentální postel – jakou si vybrat?


 

Zpět