Nápad na efektní osvětlení zahrady

25.07.2022

Elegantní, funkční a útulná zahrada, to jsou nejen prvky drobné zahradní architektury umístěné v okolí domu, ale také zahradní nábytek, textilie a dekorace, a rovněž dokonale uspořádané venkovní osvětlení. Venkovní osvětlení je vhodné nejen jako dekorativní prvek, ale především osvětlení je důležité pro bezpečný pohyb uživatelů po pozemku. Světlo rovněž dodává útulnou atmosféru při večerním posezení v relaxační zóně, díky čemu je okolí domu a návazných zón funkční i po setmění.

Vhodné pro venkovní použití budou jak romantická svítidla, závěsná svítidla, tak i solární svítidla ideální pro umístění podél zahradních cestiček.

Venkovní lampy a solární lampy jsou jen některé z modelů určených pro venkovní instalaci. Jste zvědaví, jaké další typy venkovního osvětlení se osvědčí v zahradě, na terase nebo balkóně? Jak osvětlit zahradu či terasu. Podívejte se, co doporučují naši odborníci!


V tomto článku:

1. Světelné zóny na zahradě - nejdůležitější informace

2. Venkovní stojací lampy

3. Fasádní a nástěnná svítidla

4. Nájezdová svítidla

5. Schodišťová svítidla

6. Vodní a plovoucí lampy

7. Lucerny a lampiony

8. LED lampy

9. Solární osvětlení – využijte přirozené sluneční světlo!Světelné zóny na zahradě - nejdůležitější informace

K tomu, aby efektivně a funkčně osvětlit zahradu je potřeba dobrý a promyšlený návrh. Je potřeba naplánovat jak osvětlovací body, tak průběh instalace zodpovědnou za napájení jednotlivých svítidel. Ve venkovním osvětlení se rozlišuje několik klíčových užitných zón, jejichž optimální osvětlení promění zahradu v kouzelný svět světel. Patří k nim:

  • osvětlení vchodu do domu,
  • osvětlení příjezdové cesty do garáže,
  • osvětlení čísla domu,
  • osvětlení plotu,
  • osvětlení terasy a fasády,
  • osvětlení uliček,
  • osvětlení jezírka, rybníčku, fontán,
  • osvětlení záhonů, stromů a keřů.

Každá zóna vyžaduje jiný typ svítidel. Během přípravy funkčního a efektního osvětlení se proto vyplatí vybrat různé typy lamp, světel a reflektorů. Jiné zahradní osvětlení je třeba pro vstup do domu, jiné tam, kde je místo pro posezení a jiné pro použití v místech, kde se světlo stýká s vodou, to znamená v okolí jezírek a fontánek. Pokud na to máme prostředky, může být ideálním řešením objednat si projekt u zahradního architekta a jeho realizaci odbornou firmou.

Venkovní stojací lampy

Světelné zdroje v zahradě jsou rozděleny do několika kategorií, jednou z nich jsou stojací lampy. Vysoká nebo nízká venkovní svítidla zajistí dokonalé osvětlení pozemku a vnesou do jejího interiéru příjemnou atmosféru.

Vysoké stojací lampy mohou měřit až několik metrů, proto se nejčastěji používají ve velkých zahradách, parcích, podél pěších cest a trávníků. Velké stojací zahradní lampy dokážou osvětlit velké prostory, a spíše nejsou vhodné pro malé soukromé odpočinkových zóny.

Menší zahradní stojací lampy měří několik desítek centimetrů. Je to výborný zdroj světla pro osvětlení cest v zahradě, vstupu na pozemek, periferii nebo pro zvýraznění vybrané zóny v zahradě, například s jezírkem, fontánou, zahradním altánem nebo velkolepým záhonem.

Venkovní světelný zdroj ve formě stojací lampy dává široké možnosti uspořádání. Výrobci nabízejí celou řadu modelů, které úspěšně zapadnou do aranžmá zahrad v různých stylech. Stojací lampy mohou mít podobu luceren průhledných nebo mléčných koulí nebo velmi moderních sloupků.

Fasádní a nástěnná svítidla

Fasádní svítidla a venkovní nástěnná svítidla jsou produkty, které osvětlí fasádu domu, altánu nebo zahradního domku. Uplatnění najdou jak na balkonu, terase, vjezdu do domu – zde mají často podobu reflektorů s pohybovým senzorem. Venkovní reflektory poskytují dobrou viditelnost a usnadňuji otevírání a zavírání dveří.

Zajímavý efekt dodávají paprsky světel nasměrované na altán nebo zahradní domek. To je dokonalý způsob, jak pomocí světla vytvořit útulnou atmosféru pro večerní relaxaci. Zde platí, že barva svítidel by měla být spíše teplá, aby neoslňovala a spíše vytvářela klimatickou hru světla a stínu.

Nájezdová svítidla

Jde o typ svítidel, která se instalují do příjezdové cesty k domu, vjezdu do garáže nebo zahradních cestiček. Dokonale osvětlují příjezdovou cestu a hlavně zvyšují bezpečnost pohybu ve tmě, nejen v případě večerního návratu domů. Malé, diskrétní nájezdová svítidla jsou energeticky úsporná a navíc dostatečně malá, aby nezabíraly cenné místo na zahradě.

Jaké výhody mají nájezdové lampy? Nájezdová svítidla mají obvykle silné a rozptýlené směrem nahoru světlo, které vytváří jemný, klimatický efekt a díky tomu vypadají cestičky, cesty, a příjezdové cesty v zahradě a kolem ní po setmění fenomenálně. Přes den se samozřejmě nepoužívají, ovšem je možné zapnout, pokud je venku sychravo a mlhavo, co usnadní pohyb i během dne. Světla umístěná do země jsou také jedním z hlavních designových trendů na zahradu posledních sezón. Pokud chcete, aby uspořádání vašeho pozemku mělo moderní charakter, můžete jej pří aranžování doplnit tímto osvětlením.

Za zmínku stojí, že nájezdová svítidla nebo lampy zapuštěné do země lze použít i k osvětlení terasy nebo balkonu. Mohou být také umístěny mezi dlažební kostky, které tvoří chodník.

Schodišťová svítidla

Venkovní schodišťová svítidla - se podobají nájezdovým svítidlům, ale instaluji se na schody a zídky, jedním slovem na všechny ty místa, které kvůli svému vzhledu a specifičnosti potřebují po setmění dodatečné osvětlení.

Vodní a plovoucí lampy

Vodní a plovoucí lampy - ideální pro osvětlení jezírek, rybníčků nebo fontán. Jsou vodotěsné, co znamená, že se dokonale vypořádají s náročnými vodními podmínkami a jejich jemné světlo krásně osvětlí vodní hladinu. Je potřeba konstatovat, že použití vodních lamp vypadá nesmírně elegantně. Po setmění atraktivně osvítí vodní hladinu zahradního jezírka.

Lucerny a lampiony

Nejméně odolným a nejvíce klimatickým způsobem na venkovní osvětlení domu jsou lucerny a lampiony. Přestože jsou klimatické a elegantní, málo odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům, proto se nejčastěji používají v altánku nebo pod zastřešenou terasou. Nevyžadují elektroinstalaci a to se zdá být jejich největší výhodou. Do kategorie luceren a lampionu patří také efektní a velmi oblíbené světelné řetězy cotton balls.

LED lampy

LED zahradní svítidla jsou v poslední době mimořádně módní. Tento typ svítidel se používá ke zvýraznění konkrétních částí zahrady. Zaručují efektivní osvětlení těch prvků, na kterých se používají.

Jsou decentní a používají se i pro osvětlení cestiček. Mají estetickou hodnotu, a zároveň také zvyšují bezpečnost. Pro vyexponování květinových záhonků, konkrétních rostlin, keřů nebo stromů lze použít i bodové světelné zdroje, malé lampy nebo skleněné koule a nájezdová svítidla.

Lampy které jsou nasměrovány do cestiček a na rostliny dokážou vytvořit krásnou večerní krajinu, ve které světlo zdůrazňuje promyšlené aranžmá.

Solární osvětlení – využijte přirozené sluneční světlo!

Pro zavedení tradičního osvětlení do zahrady je nutné na pozemku zavést elektroinstalaci. Všude tam, kde z různých důvodů není možné připojit tradiční venkovní svítidla, se používá solární dekorativní světla (solární články). Nevyžadují připojení ke zdroji elektřiny, lze je tak instalovat na jakékoliv – slunné místo na zahradě. Solární lampy jsou levným a ekologickým zdrojem světla na zahradě. Vestavěný solární panel umožňuje ukládat energii ze slunce, která se po setmění přeměňuje na světlo. Při plném nabití solární světlo by mělo vydržet svítit po dobu několika hodin.

 Nevýhodou tohoto typu řešení je, že venkovní lampy se solárními články nedávají příliš mnoho světla.

Osvětlení zahrady po setmění je velmi důležité. Dobře promyšlené a navržené udělá z večerní zahrady naši vizitku a skvělé místo pro společenská setkání a chvíle blaženého odpočinku. Při výběru světel dbejte rovněž na to, aby jejich design odpovídal celkovému stylu uspořádání. Jen tak zdůrazní krásu okolí domova.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak zařídit předzahrádku před vstupem do domu


Jaké zvolit osvětlení pro zahradní altán?


V jaké výšce zavěsit lampu nad stolem


 

Zpět