Kuchyňské skříňky bez úchytek - Podívejte se na naše návrhy a rozhodněte se pro moderní kuchyňská řešení!

28.02.2022

Kuchyňské skříňky bez úchytek jsou stále oblíbenější. Jde bezesporu o velmi praktické řešení, které se dobře uplatní v uzavřených a otevřených kuchyňských prostorech. Stojí za to zvážit výhody a nevýhody tohoto typu nábytku. Pomůžeme vám rozhodnout se, zda kuchyňský nábytek bez úchytek bude vhodnou volbou i pro vás.

Kuchyňské skříňky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Bezúchytková kuchyň 

2. Praktické kuchyňské skříňky bez úchytek – výhody

3. Moderní kuchyňské sestavy bez úchytek – nevýhody

4. Profilové a frézované úchytky     

Profilové úchytky

Frézované úchytky

5. Čela bez úchytek - názory na systémy otevírání 

Skřínky se systémem otevírání Tip-On

Skříňky se systémem otevírání Servo- Drive


6301170647678541026226785031040


Bezúchytková kuchyň 

Kuchyně je místnost, kde trávíme mnohem více času než v koupelně nebo v obývacím pokoji. Nejvíce si ji spojujeme s vařením a přípravou jídla. Kuchyňský nábytek je intenzivně využíván. Čas, který strávíte v kuchyni, vyžaduje neustálé používání  kuchyňských skříněk. Vyndávaní hrnců, potravinářských výrobků, doplňků či koření je zde běžnou činností. Nepopřete, že úchytky ke skříňkám jsou zde nepochybně velmi užitečné. Správně zvolené úchytky budou ozdobou, která zdůrazní styl kuchyně. Jiné úchytky si určitě vyberete do kuchyňských interiérů v klasickém stylu, jiné do moderního. Dodají místnosti jedinečný charakter, zdůrazní její styl a vytvoří ucelený efekt.

Jsou však tací, kterým pohled na úchytky v kuchyni nevyhovuje. Cestou z této situace je pořízení sestavy kuchyňského nábytku s použitím neviditelných frézovaných nebo profilových  madel, nebo jejich úplné vyřazení. Bezúchytkový nábytek je  nejčastěji volený do moderních kuchyní. V kuchyních v tradičním nebo klasickém stylu to pravděpodobně nebude fungovat. Před výběrem takové možnosti stojí za to znát výhody a nevýhody tohoto typu nábytku.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Praktické kuchyňské skříňky bez úchytek – výhody

Bezúchytkový kuchyňský nábytek každým rokem získává stále větší počet příznivců, kvůli svojí funkčnosti. Skříňky bez úchytek v kuchyni nejen krásně vypadají, jejich čisté linie  dodávají stylový a elegantní vzhled vaší domácnosti. Zejména v moderním provedení vypadají taková kuchyňská čela skvěle a dodávají místnosti moderní vzhled.  Velkou výhodou kuchyňské sestavy, dvířka které nemají tradiční úchytky je její zcela hladký povrch, který se ideálně hodí do moderních a minimalistických interiérů. Lakovaná čela ve vysokém lesku odrážejí světlo, čímž se prostor v kuchyních opticky zvětšuje a redukce zbytečných prvků dává vzhled vždy čistého a uklizeného povrchu kuchyňského nábytku.

Nesporné výhody kuchyňských linek bez fréz a úchytek také šetří peníze, a to i několik stovek či dokonce tisíc korun, a takové ceny dokáží designové standardní úchytky dosáhnout za jeden kus. Pak se úchytky v kuchyňském nábytku často poškodí či dokonce odpadnou a najít stejný výrobek po letech používání se ukazuje jako nesmírně obtížný úkol.

Takový nábytek se mnohem snadněji udržuje v čistotě. Nečistoty, které se obtížně odstraňují, se shromažďují kolem madel. Hladký povrch čel vám takové problémy dělat nebude.

Moderní kuchyňské sestavy bez úchytek – nevýhody

Bezúchytkové kuchyňské linky mají své výhody a nevýhody. Než se pro takové řešení rozhodnete, je dobré se s nimi seznámit. Absence úchytů znamená, že se při otevírání skříněk neustále dotýká čel a kvůli viditelným otiskům prstů a nečistotám je nutné je častěji čistit. Zejména v případě domácností, kde bydlí malé děti. 

Bezúchytková kuchyňská čela mohou být problematická v případě vestavné myčky a lednice. Velmi důležitou roli úchytky je zde třeba nahradit elektrickým posilovačem. Jedná se o jediné možné řešení, u kterého cena není nízká.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Profilové a frézované úchytky     

Modulární kuchyň s frézovanými či profilovými úchyty do hrany je kompromis mezi standardními úchyty a jejich úplnou absencí.

Profilové úchytky

Způsob, jak získat skříňky bez úchytek, je pořídit si dvířka s profilovými úchytky. Mohou být zapuštěny do čel po celé šířce skříňky nebo mohou mít malé rozměry a být umístěny jen na malý fragment dvířek. S úspěchem je lze použít rovněž na jiné prvky nábytku, jako jsou zásuvky. Takový systém je velmi populární, elegantní a neviditelný.

Frézované úchytky

Dalším řešením, které je velmi oblíbené, je použití frézovaných úchytek. Obvykle jsou umístěny na okrajích čel. Frézované úchytky jsou jemné prohlubně vytvořené na povrchu čela. Nejčastěji se tento způsob otevírání používá u lakovaných a dřevěných dvířek. Tento systém otevírání se často vyskytuje ve skandinávských zemích, i když jsou v Česku takové moderní kuchyně také stále populárnější. S lakovanými čely vypadají velmi efektně frézovaná madla. S jejich pomocí bude snazší používat vestavěné domácí spotřebiče a otevírat dvířka .

Stejně jako kuchyňské skříňky, které nemají úchyty, tak i skříňky s profilovými úchyty a frézovanými úchyty se snadno čistí a jsou bezpečné. Jejich použití je snadné. Pamatujte, že při výběru výřezu hraje velmi důležitou roli správná velikost. Nesprávně zvolená - nemusí být funkční. Nevýhodou jsou dodatečné náklady, kterým se vyhnete v případě volby hladkého nábytku a zásuvek, bez frézovaných úchytek. 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Čela bez úchytek - názory na systémy otevírání 

Pokud si představujete pro sebe kuchyň bez úchytek, pak ta s profilovanými a frézovanými úchyty nesplní vaše očekávaní a nepřinese spokojenost. Pokud si tedy chcete užít zcela hladký, jednolitý povrch zásuvek a skříněk, musíte pro ně použít vhodný systém otevírání. Takový systém vám umožní snáze a efektivněji používat kuchyňské vybavení. Nejčastěji se do dvířek používá systém Tip-On a Servo-Drive.

Skřínky se systémem otevírání Tip-On

Tento systém kování se lidově nazývá „click-clack“, což vychází z charakteristického zvuku otevírání nebo zavírání. Kování se skládá z nárazníku a adaptéru. Speciální magnetická deska udržuje přední část v pevně uzavřené poloze. Skříňka se otevírá stisknutím na určeném místě. K otevření skříněk a zásuvek není potřeba žádná síla. Jemným stisknutím se otevřou, a naopak stisknutím zavřou.

Skříňky se systémem otevírání Servo- Drive

Jedná se o elektrický systém automatického otevírání skříní. Dobře funguje při otevírání kuchyňského nábytku pro vestavěné spotřebiče nebo vybaveného nádoby na odpad. Elektrický systém otevírání a zavírání umožňuje otevření skřínek bez použití rukou. Servo-Drive je velmi pohodlný, ale také mnohem dražší než Tip-On.

Kuchyně bez úchytek jsou moderní a zapadají do aktuálních trendů. Pokud máte neomezený rozpočet, zvolte tento typ kování, bude to skvělá volba. V případě, že máte omezené finanční prostředky, použijte levnější systém Tip-On a v myčce a lednici používejte jemné, nenápadné - profilové úchyty na vhodném místě.


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

Nejmódnější nábytek do kuchyně
Kuchyně na míru - modulární nábytek nebo sestava?
Uspořádání malé kuchyně v panelovém domě – jak zařídit malou kuchyň

 

Zpět