Podlahové topení nebo radiátory - co je výhodnější?

31.10.2021

Topná sezóna již začala. Který topný systém bude nejlepší a pomůže udržovat ideální teplotu vzduchu? Při výběru způsobu vytápění, který se může ve vybraných místnostech lišit nebo stejný v celém domě, si musíte dobře promyslet. Uvažujete o instalaci elektrického nebo vodního podlahového vytápění? Výběr správného vytápění pro interiér je nesmírně důležitý. Je to rozhodnutí, které může ovlivnit vaše pohodlí a funkčnost vašeho domova nebo bytu. Pokud chcete, aby rozložení teploty ve vašem domě bylo rovnoměrné, můžete se rozhodnout pro vytápění podlahovým systémem. Zajímá vás, kolik vás bude stát instalace podlahového vytápění a kolik to bude stát u radiátorů? V našem článku vám poradíme, jak vybrat správné vytápění pro váš domov, a které z nich bude pro vás praktičtější. Představujeme také potenciální náklady na takzvané podlahové vytápění a instalaci radiátorů. Nezapomeňte zvážit všechny důležité faktory.

 

Křeslá- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Podlahové topení nebo radiátory - co je lepší zvolit? Praktické a estetické důvody

2. Jaké budou náklady na radiátory ...

3. ... a jaké jsou náklady na vytápění podlahovým systémem?

4. Jaký druh podlahy na podlahové vytápění? Vybírejte moudře a vyhněte se tepelným ztrátám

5. Co dalšího nabízí systém podlahového vytápění? Šetří energii a mnohem víc. Zjistěte sami!Podlahové topení nebo radiátory - co je lepší zvolit? Praktické a estetické důvody

Podlahové vytápění, tj. nízkoteplotní vytápění, lze úspěšně použít jak v rodinných domech, tak v novějších bytech. Obzvlášť je vhodné pro alergiky, protože tento typ vytápění rovnoměrným odvodem tepla činí pohyb vzduchu vyrovnanější, takže je menší riziko přenosu domácích alergenů. Pokud vytápíte svůj dům tepelným čerpadlem nebo plynovým (kondenzačním) kotlem, může být podlahový systém tou správnou volbou. S těmito zařízeními bude nejlépe fungovat takzvané nízkoteplotní vytápění - a to je systém podlahového vytápění, protože pak tepelná čerpadla nebo plynové kotle fungují nejefektivněji. Při výběru podlahového topného systému se mnoho lidí do značné míry řídí svým smyslem pro estetiku. Pokud někomu uspořádání radiátorů v místnosti překáží a touží po dokonalém uspořádání interiéru, určitě zvolí podlahové topení. V dnešní době však mohou být radiátory také velmi estetické a vůbec nerušit v interiéru. Pokud jde o pohodlí a pohodu, podlahové vytápění obecně lépe distribuje teplo (a podlaha má dlouhodobě příjemnou teplotu), které se šíří svisle zdola nahoru. Tradiční radiátory generují teplo, které se šíří místností spíše horizontálně (vzduch se šíří po místnosti). Většina uživatelů zpravidla dává přednost jednotnému systému podlahového vytápění, i když samozřejmě mohou existovat výjimky. Předností podlahového topení jsou nezpochybnitelné, ale radiátory mají také své výhody.
U radiátorů je výhodou to, že se zahřívají rychleji než podlahový systém a můžete v nich snadno regulovat teplotu (pro každou místnost zvlášť!). Snížení teploty nebo její rychlé zvýšení proto nebude nejmenší problém. Někdy se členové domácnosti rozhodnou použít podlahové vytápění v jedné části domu (obvykle spodní) a v jiné - radiátory. Takový smíšený systém se osvědčuje stále častěji.

 

Pohovky- Baumax.cz

 

Jaké budou náklady na radiátory ...

Nástěnná radiátory jsou osvědčené zdroje tepla a stále jsou velmi často voleny. Chcete se zaměřit na instalaci radiátorů? Náklady na topení pomocí radiátorů závisí na velikosti a počtu radiátorů v místnosti. Stále však bude nižší než podlahové vytápění. Radiátor s rozměry 600 × 120 cm nás pravděpodobně bude stát přes ...Kč, pamatujte také na další prvky, jako je připojovací ventil - cca ... - ...Kč - a hlavice pro radiátor – cca ... - ...Kč. Na celý dům - podle velikosti - nejčastěji potřebujete pořídit více než deset radiátorů. Radiátory jsou osvědčenou možností - můžete si také vybrat z mnoha typů; Naše nabídka zahrnuje mimo jiné elektrické radiátory, dekorativní radiátory ideální pro aranžmá interiéru a ocelové radiátory.

 

Radiátory- Baumax.cz

 

... a jaké jsou náklady na vytápění podlahovým systémem?

Vodní a elektrické topné systémy se mírně liší, ale pro uživatele ve vnímání tepla to nebude velký rozdíl. V případě podlahového vytápění musíte pamatovat na instalaci a nákup jednotlivých prvků. Bez nich se instalace podlahového topení nespustí. Anhydritový potěr je ve skutečnosti nezbytný, protože jakýkoliv jiný podklad, například beton, nevede tak dobře teplo. Vodní podlahové vytápění nás bude stát hodně. Nejdůležitějšími materiály jsou tepelná izolace (můžete použít oblíbený polystyren), speciální potrubí (Pex) a pamatujte na polyetylenovou fólii. Instalace vysoce kvalitních komponentů bude stát přes ...Kč (více či méně ...–...) za metr čtvereční. Pokud provedeme elektroinstalaci, může to být o něco levnější (i když nemusí). Elektrické podlahové vytápění může stát velmi různě, také v závislosti na regionu kde žijete a nákladech na materiál. Topné kabely by však neměly stát více než ...Kč za metr, nejdražší termostat nepřekročí ... - ...Kč. Zde se nejvíce počítá materiál, protože spodní hranice elektrického vytápění je zhruba...Kč za metr čtvereční, zatímco pokud zvolíme dražší prvky, bude to stát téměř...Kč.
Měli bychom však také pamatovat na to, že u podlahového vytápění - navzdory vysoké setrvačnosti tepla - zůstává příslušná teplota v domě déle, takže ji můžete o něco snížit, což také sníží spotřebu energie. Jedná se tedy o řešení, které je dlouhodobě velmi ergonomické a dlouhodobě se vyhnete vysokým nákladům na vytápění.

 

Radiátory- Baumax.cz


Jaký druh podlahy na podlahové vytápění? Vybírejte moudře a vyhněte se tepelným ztrátám

Přemýšlíte o použití vybraných topných zařízení, ale nevíte, jakou podlahu do místnosti zvolit? Pokud máte radiátorové topení, není výběr podlahy problém, můžete si vybrat libovolně. Podlahové topení je ergonomické a v dnešní době velmi oblíbené, ale stojí za zvážení, jaké podlahové panely a desky nebo jaká dlažba bude nejlepší, pokud si chcete užít funkční podlahové topení, dobrý přenos tepla a neporušenou podlahu. V první řadě nesmí být parkety ve vytápěné místnosti příliš silné, aby neblokovaly tok tepla. Zde je důležitý takzvaný tepelný odpor, označený jako „R“. Trvanlivý, žáruvzdorný materiál na podlahu, který velmi dobře vede teplo, to jsou určitě keramické obklady (vhodné jsou i kamenné). Podlahový topný systém v koupelně je proto skvělým rozhodnutím. Keramické obklady imitace dřeva, napodobující podlahové panely, lze také umístit například do obývacího pokoje. Pokud jde o podlahové panely, musíte věnovat pozornost tomu, zda lze daný výrobek použít pro podlahové topení. Můžete si to ověřit například na webových stránkách výrobce nebo obalu výrobku. Ne všechny typy jsou k tomu vhodné. Koberec, který není vyroben z umělých vlaken, naopak zablokuje tok tepla, které nebudete cítit dostatečně rychle. Koberce z umělých vláken jsou však dostatečně tenké a dobře fungují s podlahovým vytápěním. Přírodní dřevo naopak obvykle nevede teplo příliš dobře.
Pamatujte také na to, že pokud chcete mít doma opravdu funkční vytápění, jsou podložky pod podlahové panely velmi důležité. Podložky vyrobené mimo jiné z extrudovaného polystyrenu, polyetylenu nebo křemenných rohoží dobře vedou teplo.

 

Sedací soupravy- Baumax.cz

 

Co dalšího nabízí systém podlahového vytápění? Šetří energii a mnohem víc. Zjistěte sami!

Výběr topných systémů je nesmírně důležitý. Podlahové vytápění domu není jen zárukou snížení spotřeby energie a výhodou pro alergiky. Kromě vytápění dokáže podlahový systém také úspěšně ochlazovat interiér – je to skvělé řešení, zejména když venku je vysoká teplota. Pamatujte také na velmi důležité rovnoměrné rozložení tepla, které tento systém nabízí. Teplý vzduch v podlahovém topení se šíří mnohem rovnoměrněji než v případě tradičních radiátorů, což je zejména u velké plochy místnosti obrovské plus. Můžete také nainstalovat přídavný řídící systém, díky kterému budete mít ještě více možností, pokud jde o podlahové vytápění. Podlahový systém topení znamená však delší čas vytápění a chlazení, takže pokud vám to vadí, stojí za to zvážit tradiční radiátory.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažby do obývacího pokoje Eternal Nogal Dlažby do obývacího pokoje Polaris Dlažby do obývacího pokoje Trento Dlažby do obývacího pokoje Columbia

 

 

Zpět