Jakou velikost spáry zvolit?

19.05.2022

Spáry jsou důležitým prvkem povrchů, které byly dokončeny dlaždicemi. Ovšem nejen ty, ale také vhodné lepidlo, použité dle typu podkladu, dilatační spáry, a také šířka spojů u obkladu a dlažby zajišťují odolnost tohoto obkladového prvku a dodávají mu ve výsledku jedinečný vzhled. Šířku spáry v případě pokládky je potřeba sladit, tak aby odpovídala šířce a typu dlaždic, stejně tak, jako barvu spár s barvou obkladů a dlažeb. V tomto článku vám poradíme, jakou šířku spáry zvolit na obklady a dlažby v závislosti na typu zvoleného obkladového materiálu, aby byly jak estetické, tak odolné!


V tomto článku:

1. K čemu slouží spáry?

2. Typy spárovacích hmot na keramické dlaždice a další – jakou spárovací hmotu vybrat?

- Cementové spárovací hmoty

- Pružná cementová spárovací hmota

- Akrylová spárovací hmota

- Epoxidové spárovací hmoty

- Silikonová spárovací hmota

3. Šířka spáry pro dlaždice - úzká nebo široká?

4. Na barvě spárovací hmoty záležíK čemu slouží spáry?

V místech se stálou teplotou, bez silného slunečního záření a bez dalších tepelných vlivů nejsou žádné kontraindikace pro pokládání dlaždic s úzkými spárami. Jiná situace je u keramických dlaždic pokládaných na deformovatelné podklady a v případě spárování dlažeb kladených na podlahové vytápění, terasy a další místa vystavených silnému slunečnímu záření a silným zdrojům tepla.

Pod vlivem teploty se dlaždice deformují a začínají se roztahovat. Dlaždice umístěné vedle sebe na 5 m prostoru se vlivem teploty mohou roztáhnout až o 5 cm. U obkladového prvku s úzkou spárou může dojít k prasklinám na okrajích dlaždic nebo k jejich odlepení od podkladu. Venku, např. u vnějších schodů, má spára navíc ventilační funkci. Kromě toho, důležitým prvkem u pokládky podlah, na který nesmíme zapomínat, je dilatační spára. Je nezbytné ji aplikovat při pokládce dlažby, pokud chceme, aby se nám pří vysychání, tvrdnutí lepidla či povětrnostních změn povrchová úprava při smršťování a roztahování nepoškodila. To platí obzvlášť v případě podlahy na terase či balkóně. Než se pustíme do její pokládky, musí být také zvoleno vhodné lepidlo, které zaručí vhodnou přilnavost k podkladu.

Typy spárovacích hmot na keramické dlaždice a další – jakou spárovací hmotu vybrat?

Výběr správné spárovací hmoty ovlivňuje stav stěny či podlahy. Kromě toho může nesprávně zvolená spárovací hmota nepříznivě ovlivnit výkonnostní vlastnosti místnosti. Existuje 5 základních typů spárovacích hmot. V závislosti na jejich vlastnostech a složení se určuje, jaké spáry je vhodné aplikovat na obklady a dlažby.

Cementové spárovací hmoty

Jsou primárně určeny na spárování drobných keramických a kamenných dlaždic na nedeformovatelné povrchy v interiéru. Cementovou spáru lze použít při pokládce keramických dlaždic, zejména mozaik a přírodního kamene. Funguje dobře na podlahy a stěny v koupelně a kuchyni. Obvykle se používá k vyplnění spár do šířky 15 mm. Cementové spárovací hmoty jsou k dispozici v různých barvách. Široká škála odstínu umožňuje vybrat dekorativní spáry tak, aby ladily s barvou obkladu či dlažby.

Pružná cementová spárovací hmota

Díky modernímu složení je tato cementová spára odolnější a má širší uplatnění. Je otěruvzdorná, rychle tuhne a schne, je odolná vůči skvrnám a výkvětům a tím i rozvoji hub a plísní. Pružná spárovací hmota se nešpiní a dlouho drží barvu. Lze ji aplikovat na všechny druhy dlaždic, např. klinker, gresové obklady nebo mozaiky, dále na prvky ze skla a kamene a také keramické obklady. Funguje dobře na spárování dlaždic které jsou položeny na stěnách, podlahách a balkónech. Na spoje se doporučuje šířka 2 mm až 20 mm.

Akrylová spárovací hmota

Hmota, jako je akrylová, má vodoodpudivé vlastnosti a je odolná proti plísním. Lze ji použít k vyplnění spár mezi obklady a dlažbou uvnitř a vně budov. Dále je vhodná na speciální povrchy s podlahovým vytápěním, na sádrokartony a fasády a ke spárování keramických, skleněných dlaždic a mozaik. S úspěchem ji lze použít na keramické dlaždice v kuchyních, koupelnách a prádelnách. Její spotřeba je relativně nízká a používá se na spáry 1-10 mm.

Epoxidové spárovací hmoty

Epoxidová spárovací hmota je směs epoxidové pryskyřice a speciálního tvrdidla, někdy křemičitého písku. Má velmi univerzální použití. Je vhodná pro vytvoření úzkých spár a silných spár pro spárování keramických a kamenných obkladů uvnitř a vně domu, včetně spárování neporézních keramických obkladů. Neabsorbuje vodní páru a další látky, které způsobují trvalé skvrny, jako je mastnota, takže ji můžete čistit běžnými čisticími prostředky. Epoxidové spárovací hmoty lze použít pro spárování dlaždic pro pokládku na podlahu nebo nad kuchyňskou linku. Používá se na spáry 2 mm široké a širší.

Silikonová spárovací hmota

Hotová pružná, žáruvzdorná, voděodolná a odolná vůči plísni hmota. Používá se na obkladové prvky v kuchyni nebo koupelně. Vhodná na spáry široké 5-30 mm. Lze ji použít i pro spárování dlažby na podlahové vytápění.

Šířka spáry pro dlaždice - úzká nebo široká?

Výrobci spárovacích hmot nabízejí spáry ve dvou šířkách - úzké na spoje o šířce 5-7 mm a široké na spoje do 2 cm. To, jaká šířka spáry bude nejlepší pro použití, závisí především na dvou faktorech, kterými jsou velikost a typ dlaždice. Nejčastěji se pro spárování používá šířka mezery 3 - 7 mm. Ačkoli se běžně předpokládá, že se mezi dlaždicemi mají ponechat co nejmenší mezery, aby se zlepšila estetika místnosti, není to vždy praktické. Přestože neexistují žádné konkrétní návody, jaká spára bude dle velikosti vhodná, existují tipy, které naznačují závislost na volbě šířky spojení a obkladu. Například při pokládání mozaiky 2x2 cm se používá nejmenší spára o šířce 1 mm. U obkladů o rozměrech 10x10 cm se používá šířka spáry 2 mm. Pro keramické a gresové obklady se používají střední spáry, u kterých je šířka 3-5 mm, jejichž rozměry jsou 20x20 - 20x30 cm. Širší spáry, 6-10 mm, se používají pro velké dlaždice o rozměrech 30x30, 40x40 nebo 50x50 cm. Při pokládání spárovací hmoty použijte vhodné distanční křížky a samotnou hmotu nanášejte gumovou stěrkou, která se k tomu nejlépe hodí.

Široké spáry se nejčastěji používají na obklad a dlažbu vně budov kvůli jejich větší mrazuvzdornosti a pružnosti. Navíc vypadají dobře jak s kamennými dlaždicemi, tak dlaždicemi s nepravidelnými hranami. Široké spáry jsou ideální pro dekorativní úpravu stěn a podlah. U mozaiky se nejčastěji používá úzký 1 mm spoj.

Při výběru spárovací hmoty je nejdůležitějším pravidlem přizpůsobit její vlastnosti převládajícím podmínkám podle místa, kde budeme obklad nebo dlažbu spárovat, aby se při používání rychle nezničily, ale také byly odolné vůči teplotě, a vlhkosti v daném místě.

Na barvě spárovací hmoty záleží

Při volbě barvy, formátu a typu obkladů je třeba se rozhodnout i pro vhodný výběr spojů a jejich odstínů. Barva spárovací hmoty na obklad a dlažbu je velmi důležitá. Ovlivňuje konečný vzhled keramického obkladu a to jak na stěně, tak na podlaze. Použitím tmavších odstínů můžeme barvu dlaždic zvýraznit nebo naopak tónovat. Spoje lze barevně sladit s obklady anebo použít vhodné kontrastní barvy. U kamenného obkladu a dlažby kontrastní spojení není vhodné a je nejlepší zvolit konkrétní barvu spárovací hmoty, která k nim ladí. Podle místnosti, do které má být použita a typu obkladu se musíme rozhodnout, jakou spáru a její šířku vybrat. Možnosti výběru barvy toho spojovacího prvku jsou obrovské. Pokud chcete, aby celek tvořil jednotnou kompozici, zvolte spáru v barvě keramické dlažby či obkladu. Syté barvy se hodí spíše do moderních interiérů než do těch v klasickém stylu. I když samozřejmě můžete vybírat mezi tím, co se vám líbí. Správné proporce obkladového materiálu, barva spojů nebo typ uspořádání keramických dlaždic závisí především na vaší vizi výsledného efektu. Můžete se zde řídit osvědčenými nápady aranžmá, ale také zvolit stylizaci dle vlastní vize. Jen v otázce volby lepidla dle typu podkladu, použití vhodné dilatační spáry, šířky a také typu spárovací hmoty musí být dodrženy příslušné normy.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak položit dlažbu na podlahu a na schodiště? Efektivní poradenství


Jaké zvolit obklady do malé koupelny? Představujeme Top 5!


Lepidla spárovací hmoty a příslušenství pro keramické obklady - přehled nejlepších produktů pro lepení


 

Zpět