Jakou dlažbu na terasu a balkón zvolit?

26.05.2022

Uspořádání terasy nebo balkónu může být potěšením. Balkón je koneckonců jedním z nejpříjemnějších míst v domě. Trocha fantazie a citu pro estetiku vám umožní vytvořit útulný, výjimečně atmosférický koutek, kde si rádi odpočinete po náročném dni. Dobře promyšlený návrh balkónu a terasy je polovina úspěchu, který zjednoduší proces realizace. Pamatujte, že venkovní prostory jsou vystaveny škodlivým povětrnostním podmínkám, jako je déšť, sníh, měnící se teploty a UV záření. Pokud chcete, aby byla dlažba na terasu a balkón odolná, budou tato místa vyžadovat použití vhodných výrobků, včetně kvalitní venkovní dlažby. Na balkón a terasu jsou kvůli své funkčnosti a atraktivnímu vzhledu oblíbeným řešením venkovní dlaždice a betonové dlažby. Do zahradních prostorů teras se osvědčí rovněž zámková dlažba. V tomto článku vám prozradíme, jak vybrat dlažbu na terasu i na balkón, a také co je důležité v případě výběru venkovní dlažby!

Balkon a terasa- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jak vybrat venkovní dlažbu na balkón či terasu?

2. Osvědčí se zde gresové glazované a neglazované dlažby a klinker a někdy i keramické obklady.

- Terasová dlažba a balkónová dlažba – nejdůležitější parametry

- Nasákavost a mrazuvzdornost

- Třída otěru (PEI)

- Třída protiskluznosti (R)

3. Třída odolnosti vůči skvrnám

- Gresové dlaždice nebo klinkerové dlaždice?

- Gresové dlaždice

- Klinkerové dlaždice

4. Spousta možností

5. Je velikost dlaždic důležitá?

6. Jak spojit obývací pokoj s terasou?Jak vybrat venkovní dlažbu na balkón či terasu?

Balkón a terasa pod širým nebem, měly by být nejen pohodlné, ale i funkčně zařízené. Je důležité, jaké materiály zvolíte, aby dlažba byla na terase a balkoně odolná a vaše terasa díky tomu vypadala atraktivně. Je třeba počítat s tím, že jde o místa po léta vystavená různým povětrnostním vlivům, proto je potřeba zajistit její odolnost. Pokud chcete, aby se tyto prostory staly prodloužením vašeho obývacího pokoje, bude dobrým řešením položit dlažbu podobnou té, kterou máte v interiéru.

Balkon a terasa- Baumax.cz

Osvědčí se zde gresové glazované a neglazované dlažby a klinker a někdy i keramické obklady.

Z barev se osvědčí různé odstíny béžové, krémové, šedé a hnědé. Dobře vypadají také tmavé dlaždice. Dlažby mohou mít navíc vzory, díky kterým budou více dekorativní. Při hledání inspirace k dokončení podlahy na venkovní prostor je dobré, aby její vzhled zapadal do okolí terasy. Pokud chcete, aby dlažba na terasu či balkón barevně ladila s okolní přírodou, bude dobrou volbou dlažba imitace dřeva, kamene či písku. Interiér venkovních prostorů tak získá jedinečný charakter a povrch dlaždic na podlahu bude odolnější než dřevo.

Terasová dlažba a balkónová dlažba – nejdůležitější parametry

Terasová dlažba, balkónová dlažba nebo venkovní dlažba na schody musí být odolná vůči mrazu i dešti, UV záření a dalším nepříznivým povětrnostním vlivům, proto se vyplatí věnovat pozornost materiálu, jeho vlastnostem, ale i účelu použití. Povrch balkónu a terasy je vystaven vlivu mrazu a vodě, proto by měl být vybrán materiál, který odolá všem těmto faktorům. Výrobci obkladů a dlažeb nabízejí výrobky vyznačující se odolností vůči poškození, mrazuvzdorností, nízkou nasákavostí, protiskluzností, odpovídající třídou otěru a odolností vůči skvrnám. Všechny dlaždice pro venkovní použití musí splňovat příslušné normy pro použití do exteriéru.

Nasákavost a mrazuvzdornost

Trvanlivé a mrazuvzdorné dlažby jsou základem. Takový je například gres. Vyznačuje se nízkou nasákavostí, z čehož vyplývá i malá náchylnost k obtížně odstranitelným skvrnám a snadná údržba dlažby na balkóně v dobrém stavu. Vyznačuje se také dlouhou životností a mrazuvzdorností. Gresové dlaždice mají nasákavost 0,5 %, ostatní dlaždice obvykle cca 3 %, klinkerové dlaždice cca 6 % a obklady výše 10 %.

Třída otěru (PEI)

Třída otěru určuje, do jaké místnosti lze dlažbu v objektu budovy z hlediska provozu použít. Tříd je pět a pro umístění dlažby na balkóny a terasy musí mít dlažba třídu PEI od 3. Lesklá a tmavá dlažba se opotřebovává rychleji, takže pokud se pro takovou rozhodnete, vyplatí se sáhnout po dlažbu s nejvyšší třídou otěru.

Třída protiskluznosti (R)

Jednou z nejdůležitějších vlastností terasových dlaždic je třída protiskluznosti. Protiskluznost se označuje od R9 do R13. Čím vyšší je toto číslo, tím méně dlaždice kloužou. Abyste měli jistotu, že terasa bude bezpečná pro použití bez ohledu na převládající povětrnostní podmínky, musí být dlažba označena R10.

Balkon a terasa- Baumax.cz

Třída odolnosti vůči skvrnám

Odolnost vůči skvrnám je definována 5 třídami barvení. Třída 5 charakterizuje dlaždice, ze kterých se nejsnáze zbavíme nečistot, a třída 1 - dlažba na balkón, ze které nelze nečistoty odstranit. Pamatujte o tom při výběru, aby vzhled vaší podlahy byl vždy bezvadný.

Gresové dlaždice nebo klinkerové dlaždice?

Když už znáte nejdůležitější parametry, které je potřeba při výběru dlaždic zohlednit, musíte si vybrat materiál, ze kterého budou vyrobeny. Nejlepší užitné vlastnosti, jak již bylo zmíněno dříve, poskytne především porcelánová kamenina- gres  a klinker.

Gresové dlaždice

Gres je jedním z nejoblíbenějších podlahových krytin na balkóny a terasy. Výrobci nabízí mnoho druhů  gresových dlaždic, ale nejlepší volbou na terasu a balkón je neglazovaná dlažba, která má všechny potřebné vlastnosti. Jsou velmi tvrdé a otěruvzdorné, dále mrazuvzdorné a nenasákavé. Jejich povrch je odolný vůči soli a UV záření a unese zatížení až 1000 kg. Udržet je v čistotě také není problém. Můžete si vybrat hladké nebo neglazované provedení.

Klinkerové dlaždice

Když se rozhodujete či zvolit klinkerovou dlažbu, které potěší svou krásou a materiál svou odolností, nezapomeňte je po pokládce impregnovat. Taková ochranná vrstva ochrání povrch před ulpívající špínou. Pro lepení této dlažby je nejlepší zvolit lepidlo bez přídavku vápna. Vyhnete se tak tvorbě výkvětů na slínku. Nejoblíbenější jsou tmavé odstíny, jako je černá a hnědá, ale najdou se i světlejší barvy. Klinker splňuje všechny požadavky pro vnější použití a navíc je charakterizuje odolnost vůči UV záření.

Terasová dlažba- Baumax.cz

Spousta možností

Pokud ale vám nevyhovuje vzhled gresových dlažeb a klinkeru, můžete zvolit také kamenné obklady ze žuly, vápence, pískovce nebo čediče. Tyto dlažby jsou také velmi odolným a atraktivním dokončovacím materiálem. S úspěchem můžete použít také betonovou dlažbu. Na venkovní terasu spojenou se zahradou bude vhodná zámková dlažba. Ve všech případech pamatujte na vhodný podklad, který musí být řádně vyrovnán, aby vám zajistil dobrou přilnavost a odolnost použitého materiálu.

Je velikost dlaždic důležitá?

Velikost použitých materiálů je významná jak z praktického hlediska, tak z hlediska jednoduchosti instalace a estetiky. Moderním trendům dokonale odpovídají módní velkoformátové dlažby, které imitují vzhled kamene, dřeva nebo betonu. Díky použití velkoformátových dlaždic vzniká méně spár, podlaha na terase působí tak jednotným dojmem a ladí s aranžmá okolí. Tyto větší prvky se také mnohem snáze udržují v čistotě a méně spár se vám bude snadněji čistit.

Jejich použití se neomezuje pouze na vytvoření jednolité plochy na balkóně a terase, protože takové jednotlivé kusy mohou být ideálním řešením při značení cestiček na zahradě. Bez problémů je můžete dát na podklad jakým je tráva nebo štěrk. Pokud se vám líbí spíše menší dlaždice na terasu, tak ty také lze použít k vytvoření cestiček a pruhů vedených mezi záhony na zahradě.

Balkon a terasa- Baumax.cz

Jak spojit obývací pokoj s terasou?

Důležitým kritériem při výběru venkovní dlažby a to bez ohledu na zvolený typ materiálu, je zachování jednotnosti se vzhledem fasády tak střechy. Je však vhodné vzít ohled i na barvy a materiál, který byl použit na dokončení podlahy uvnitř domu. Díky tomuto řešení terasa prodlouží v letních dnech obývací pokoj. To vám umožní opticky zvětšit prostor, pokud je omezený, což se osvědčí zejména v malých bytech.

Doufáme, že vám tento článek byl nápomocný v otázce jak vybrat dlažbu, a to jak na balkón, tak i terasu, a tak se můžete vrhnout ihned do rekonstrukce. Všechny dlaždice - obklady a dlažby nabízené v našem internetovém obchodě BauMax jsou kvalitní a atraktivní výrobky. Díky tomu že dlaždice jsou vyráběný v růžných odstínech a vzorech, dlažba na terase může vypadat opravdu originálně a vy můžete vytvořit na svých balkónech a terasách trvalé a odolné povrchy. Na výběr máte gresové dlažby, klinker, velkoformátové dlažby, dlažba imitace dřeva či kamene, či můžete vybrat i betonovou dlažbu, ideální do moderních surových interiérů. Dlaždice jsou stále nadčasový prvek povrchové úpravy, který se dokonale osvědčí na všech venkovních prostorách.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak položit dlažbu na podlahu a na schodiště? Efektivní poradenství


Jak vybudovat cesty na zahradě


Jak zařídit předzahrádku před vstupem do domu


 

Zpět