Jaké vybrat čerpadlo pro zahradní jezírko?

31.07.2021

 

Každý, komu záleží na jeho zahradě a zajímá se o její zajímavé uspořádání, si uvědomuje, že na vzhled zahrady nemaji vliv pouze rostliny. Dokonalá zeleň vypadá nejlépe v kombinaci s dalšími dekorativními prvky, jako jsou malé potoky, kaskády, vodopády nebo zahradní jezírka. Při výběru tohoto typu dekorace byste však měli mít základní znalosti o nezbytném filtračním, čerpacím a čisticím zařízení. Informace na téma instalace jezírka nejsou snadno dostupné a proto je nutné, aby jste byli schopni samostatně posoudit parametry při nakupování v obchodě.

Bazénová filtrace- Baumax.cz

 V tomto článku:


1. Typy jezírkových čerpadel
2. Parametry čerpadel
3. Jaké vybrat čerpadlo pro jezírko ve vaší zahradě
Jezírková čerpadla, která jsou v současné době dostupná na trhu, mají mnoho různých funkcí a jejich ceny se výrazně liší. Nevyplatí se kupovat nejdražší zařízení, protože v tomto případě dražší neznamená lepší. Správně zvolené čerpadlo na vodní nádrž by mělo být přizpůsobeno vašemu jezírku, jeho velikosti, hloubce a a účelu - například to, zda v něm budou ryby. Nesprávně vybrané zařízení může stát hodně peněz, ale nepřinese zamýšlené výhody. Pokud tedy chcete zjistit, jaké typy jezírkových čerpadel máme, jaké jsou jejich parametry, a které z nich bude ve vaší zahradě nejlépe fungovat - přečtěte si náš článek.

 

Bazénová filtrace- Baumax.cz


Typy jezírkových čerpadel

Každé čerpadlo pro jezírko má mírně odlišné parametry a způsob instalace, proto na to pamatujte při nákupu zařízení. Jezírková čerpadla mohou být instalována venku nebo uvnitř nádrže. Ponorné čerpadlo se používá jak pro provzdušňování, tak pro filtraci vody. Kromě toho se jedná o dekorativní prvek - protože většina čerpadel je navržena tak, aby zdobily nádrž a nejen byly nevzhedným mechanickým prvkem v jezírku. V případě ponorného čerpadla - zařízení by mělo být umístěno pod hladinu vody. Externí čerpadla se oproti tomu používají k čištění vody a spravnému provzdušňování vody.
Dalším důležitým rozdílem je způsob napájení čerpadel. Nejběžnějšími modely jsou vzduchová čerpadla, která se připojují k napájení standardním způsobem. Na trhu však existují solární čerpadla, která mají speciální solární panel, který vám umožňuje používat je bez dalších nákladů. Tato zařízení nejsou o moc dražší než standardně napájené modely, což může být při dlouhodobém použivání velmi výhodné. Nelze ovšem zapomenout, že na druhou stranu solární čerpadla nejsou vysoce efektivní zařízení.
Posledním důležitým rozdílem, který je třeba mít na paměti, jsou různé funkce čerpadel. K provzdušňování vody se používají nejběžnější jezírková čerpadla. Ty pokročilejší modely doplňují nádrž a udržují čistou vodu. Fontánová čerpadla jsou zdaleka nejsložitější. Fontánová čerpadla jsou vybaveny nejen funkcí filtrace a provzdušňování, ale jsou také dokonalým dekorativním prvkem.
Zahradní jezírka vyžadují provzdušňování a pravidelné čištění, ale pokud si koupíte čerpadlo bez funkce čištění, můžete si dodatečně koupit jezírkové filtry samostatně. Totéž platí pro další zařízení, která pomáhají udržovat vodu čistou, jako jsou jezírkové vysavače nebo speciální přípravky pro jezírka s baktericidními vlastnostmi.

 

Bazénová filtrace- Baumax.cz

Parametry čerpadel
 

Jezírkové čerpadlo s čistícím filtrem je nesmírně důležité, aby bylo možné se o jezírko řádně starat. Voda v malých nádržích velmi rychle zarůstá řasami a zakalí se. Připravte se na tuto skutečnost, a pravidelně provzdušnujte vodu pomocí filtrace. Díky tomu budou mít rostliny a ryby vhodné podmínky pro fungování. Proto se pro tyto malé vodní nádrže, objem kterých nepřesahuje 10m2 a hloubku 1m doporučuje jezírkové čerpadlo. Oproti zdání nejobtížnější je udržovat čistotu vodu pravě v malých jezírkach, kde se voda nejrychleji zakalí.
Pokud se rozhodujete pro koupi ponorného, ​​kaskádového nebo fontánového čerpadla, nezapomeňte se seznámit s jeho různými technickými parametry. Nejdůležitější věcí je výkon čerpadla - umožňuje vám přesně určit, kolik vody je čerpadlo schopno čerpat za hodinu. Parametr je obvykle uveden v L / H max. Fontánové čerpadlo ( Jezírkové fontány
) se může ukázat jako účinnější než standardní vzduchové čerpadlo. Na trhu však existují modely, které umožňují filtraci i desítek tisíc litrů vody za hodinu.

 

Bazénová filtrace- Baumax.cz


Při výběru jezírkového čerpadla věnujte pozornost spotřebě energie zařízení. Čím více elektrické energie vaše zařízení spotřebuje, tím více nákladů to bude pro vás znamenat. Pamatujte, že jezírkové čerpadlo funguje téměř po celý rok, proto bude důležité věnovat pozornost výběru správného výkonu. Můžete se rozhodnout pro nákup energeticky úsporného čerpadla, které bude zpočátku o něco dražší, ale jeho samotný provoz - mnohem levnější. Dalším řešením je koupit nízkonapěťové čerpadlo s přídavným transformátorem nebo se rozhodnout použít solární čerpadlo. Většinu energie obvykle spotřebuje fontánové čerpadlo, ačkoli se výrobci snaží uvádět na trh stále nové uspornější modely.


Posledním důležitým parametrem, kterému byste měli při nákupu jezírkového čerpadla věnovat pozornost, je vodní sloupec, přesněji řečeno výška zdvihu vody zařízením. Fontánové čerpadlo a kaskádové čerpadlo by měly mít ručně nastavitelné trysky, díky nimž je možné nastavit výšku proudu vody.


Nejobtížnější je přiřadit odpovídající čerpadlo pro fontánu nebo vytouženou kaskádu. V ostatních případech budou nejdůležitější: účinnost, funkce filtrace a výkon zařízení. Každý model má podrobný popis v návodu nebo na webových stránkách výrobce. Proto, abyste zajistili správnou biologickou rovnováhu na dně nádrže - přečtěte si parametry před zakoupením produktu.
Abyste se plně vybavili jezírkovým příslušenstvím, doporučujeme vám seznámit se s takovými kategoriemi v naším obchodě, jako jsou: zahradní fontány, fólie a lepidla pro jezírkové fólie, jakož i jezírkové příslušenství.

Bazénová filtrace- Baumax.cz
 

Jaké vybrat čerpadlo pro jezírko ve vaší zahradě

 

Správně zvolené čerpadlo do jezírka by mělo být přizpůsobeno podmínkám vaší vodní nádrže. Nezapomeňte vzít v úvahu velikost vašeho jezírka a množství vody, které budete potřebovat k čerpání. Voda by měla být filtrována maximalně do dvou hodin pro celé jezírko. V případě fontánového čerpadla a kaskádového čerpadla věnujte pozornost příslušnému výkonu zařízení. Pokud se rozhodnete pro méně estetické čerpadlo, můžete se vždy rozhodnout pro zajímavé dekorace pro jezírka, které odpoutají pozornost of filtračního mechanismu. Stále častěji se však můžete setkat s čerpadly dokončenými takovým způsobem, že tvoří ucelený dekorativní prvek zahrady. V případě kaskád a menších fontán lze pro zakrytí čerpadla použít zahradní květináče nebo jiné zajímavé zahradní dekorace, které najdete v našem obchodě BauMax.

 

Bazénová filtrace- Baumax.cz


Doufáme, že náš článek přispěje k rychlejšímu a snadnějšímu výběru správného jezírkového čerpadla a přiblížíme vám technické parametry jednotlivých modelů. Nezapomeňte, že špinavá vody, řasy a zákal vody v jezírku vznika velmi snadno, proto je velmi důležité instalovat čerpadla pro malé zahradní jezírko ihned po jeho návrhu a výstavbě.


Inspirujte sie!!!

Zahradní grily Zahradní křesla Zahradní architektura

Zahradní technika

 

Zpět