Jaké květiny jsou vhodné do koupelny - 8 nejlepších rostlin do koupelny

21.09.2021

 Móda pro rostliny v koupelně stále roste, a rostliny se stále častěji objevují v interiérech navržených ve stylu boho, eko, klasických, rustikálních, retro a dokonce i glamour. Pokojové rostliny se hodí do jakéhokoliv stylu uspořádání jakéhokoliv interiéru. Není divu, koupelnový nábytek ozdobený nádhernými rostlinami zútulňuje interiér, dodává místnosti teplou atmosféru a jedinečný styl. V koupelně lze pěstovat mnoho různých druhů pokojových rostlin. Výjimkou jsou kaktusy a pouštní rostliny. Vyšší teplota a vysoká vlhkost vzduchu - to jsou ideální podmínky pro většinu rostlin. Které druhy fungují nejlépe v koupelně? Jaké rostliny do koupelny zvolit a jak se o ně starat? To vše se můžete dozvědět v našem článku. Pokud chcete vybrat ty nejlepší rostliny pro vaši koupelnu, podívejte se na náš seznam 8 nejlepších!


Pokojové rostliny v koupelně- Baumax.czV tomto článku:
1. Rostliny do koupelny – na co se zaměřit
2. Pokojové rostliny do světlé koupelny
3. Pokojové rostliny vhodné do tmavé místnosti. Které vybrat do tmavé koupelny?Rostliny do koupelny – na co myslet

Aby měly rostliny v koupelně optimální životní a vegetační podmínky, stojí za to seznámit se s jejich požadavky a preferencemi. Při přípravě místa pro pokojové rostliny si všimněte, že ne všechny mají rády světlo. Nepokládejte květináče na parapet na přímé sluneční světlo. Můžete však použít koupelnové sestavy. Rostliny určené do koupelen mají rády vlhký vzduch a vyšší teploty. Neměli by však být vystavené intenzivnímu slunečnímu záření. To však neznamená, že si poradí do zcela tmavého interiéru. Rostliny k životu potřebují světlo, a proto je nelze o něj v koupelně zcela připravit. V případě interiérů bez oken se vyplatí investovat do speciálního osvětlení pro koupelnové rostliny. Toto malé bodové světlo umožní rostlině růst.
Druhým důležitým pravidlem je, že pokojové rostliny nesmějí být drženy v blízkosti chemikálií, protože jejich výpary neprospívají jejich růstu. Neumisťujte květináče do blízkosti dávkovače na mýdlo ani jiných chemikálii do koupelny a místnost často větrejte. Pamatujte také, že rostliny se ve vlhkém prostředí vypařují pomaleji, takže jejich zalévání by mělo být omezené.
Které rostliny jsou nejvhodnější do koupelny? V tuto chvíli stojí za to je rozdělit do dvou skupin: rostliny do koupelny s oknem a rostliny do koupelny bez okna.

 

Koupelna- Baumax.cz


Pokojové rostliny do světlé koupelny

Výběr rostlin pro světlou koupelnu se zdá být docela jednoduchý. Jedna věc, které byste měli absolutně věnovat pozornost, je výběr druhů a odrůd, které mají rády vysokou vlhkost v místnosti. V malých interiérech, jako jsou koupelny, horký vzduch vzniklý během koupání rychle zaplní celý prostor a vytvoří uvnitř specifické mikroklima. Ne každá rostlina to bude tolerovat. Proto je prvním a nejdůležitějším kritériem pro výběr rostlin do koupelny skutečnost, aby měly rády vlhkost.
Ve světlých koupelnách nejlépe fungují odrůdy tropických rostlin. K doporučeným druhům patří:

 

Listy Fitónie ozdobí koupelnu s oknem- Baumax.cz

 

Fitónie
Fitónie přirozeně roste v deštných pralesích Kolumbie, Peru, Bolívie, Ekvádoru a Brazílie. Je to malá, plazivá rostlina, která dosahuje výšky asi 20 cm a roste až do šířky kolem 30 cm. Díky mimořádně dekorativní kresbě listů se jej běžně říká mozaiková rostlina. Vzhledem ke klimatickým preferencím bude dokonalou ozdobou na koupelnové komody. Fitónie upřednostňuje polostinné a dokonce stinné stanoviště. Lze ji dát jako ozdobu na koupelnové skříňky umístěné ve stinných rozích místnosti. Minimální kultivační teplota je 18 ° C, optimální teplota 21 ° C. Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto je ideální do podmínek koupelny. Fitónii je potřeba mírně, ale častěji zalévat. V létě by měla být fitónie zalévaná pravidelně 2-3krát týdně. V zimě méně často, ale dávejte pozor, abyste substrát úplně nevysušili, protože to může mít za následek odumření rostliny.

 

Pokojové rostliny v koupelně- Baumax.cz
 

Kapradina
Známá a oblíbená je častou součástí našich domovů. Často zdobí nábytek do obývacího pokoje (Obývací pokoj), komody, regály nebo parapety. Jak se ukazuje, bude dobře fungovat také jako dekorace do koupelny. Pěstování kapradiny není snadné, vyžaduje totiž pravidelnou péči. Nejlépe se bude cítit na místě s rozptýleným světlem. Dává přednost vlhkým místnostem, takže koupelna bude pro ni ideální. Kapradina, o kterou je řádně postaráno, se svému majiteli odvděčí nádherně zelenými, svěžími listy, které dokonale splynou s dřevěnými prvky bytového zařízení.

 

Rozsáhlé listy kapradiny – je potřeba zvlhčovat postřikem-Baumax.cz


Difenbachie
Je velmi nenáročná, proto je často používána jako ozdoba v kancelářích a komerčních prostorech. Difenbachie je jednou z nejvíce dekorativních pokojových rostlin s okrasnými listy. Dokáže účinně vyčistit vzduch od mnoha toxinů, ale může být také nebezpečná, protože její tkáně obsahují mimo jiné vysoce jedovatou šťávu obsahující oxaláty vápenaté a trávicí enzymy. Proto se ji nedoporučuje chovat v domácnostech, kde žijí malé děti.
Má velmi ráda vlhký vzduch, takže se v koupelně bude cítit dobře. Upřednostňuje světlé stanoviště, ale může dobře fungovat i v částečném stínu. Neměla by však být vystavena plnému slunci.

 

Pokojové rostliny v koupelně- Baumax.cz


Ibišek čínská růže
Ibišek čínská růže pochází ze subtropických oblastí Číny a je to známá a velmi působivá rostlina s krásnými, vždy zelenými listy. Její květiny jsou také skvělou ozdobou - velké, jednotlivé nebo plné, bílé nebo častěji - v různých odstínech červené, růžové a žluté. V květinářstvích se obvykle prodávají malé, kvetoucí rostliny, i když v dobrých podmínkách čínská růže někdy dorůstá do výšky 1,5 m i výše. Navzdory svému kouzlu je tato květina poměrně náročná a péče o čínskou růži vyžaduje dodržování určitých pravidel. Čínská růže vyžaduje hodně prostoru a dobré osvětlení. Mladé rostliny by neměly stát na plném slunci, ale kvetoucí rostliny to potřebují. Mělo by to však být rozptýlené světlo, jinak by ostré sluneční paprsky dopadající na rostlinu mohly spálit listy. Čínskou růži proto nejlépe pěstujeme na jižně orientovaném okně, ale chráněném před slunečními paprsky. Rostlinám v koupelně se bude relativně dařit, a přitom vytvoří krásnou výzdobu interiéru.

 

Čínská růže -Baumax.cz


Pokojové rostliny vhodné do tmavé místnosti. Které vybrat do tmavé koupelny?

Rostliny potřebují k životu světlo - i ty nejodolnější a stín milující rostliny do tmavé koupelny. Bohužel v koupelnách v panelových domech je okno vzácností. Pokud nemůžete poskytnout koupelnovým rostlinám přístup k slunečnímu světlu, musíme zajistit dostatečné umělé osvětlení, například lampy s LED diodami.
Které druhy rostlin budou nejlépe fungovat v tmavém interiéru? Zde jsou některé z našich návrhů:

 

Pokojové rostliny v koupelně- Baumax.cz


Toulcovka
Toulcovka je mimořádně půvabná, vlhkomilná a stín milující pokojová rostlina, která se může stát skutečnou ozdobou tmavé koupelny. Tato rostlina pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Když kvete, její bílé květy s jemnou vůní připomínají křídla. Pokud hledáte nenáročnou a snadnou na pěstování rostlinu do koupelny bez okna, toulcovka bude dokonalá.

Rostliny- Baumax.cz
 

Pokojové rostliny vhodné do tmavé místnosti. Které vybrat do tmavé koupelny?

Rostliny potřebují k životu světlo - i ty nejodolnější a stín milující rostliny do tmavé koupelny. Bohužel v koupelnách v panelových domech je okno vzácností. Pokud nemůžete poskytnout koupelnovým rostlinám přístup k slunečnímu světlu, musíme zajistit dostatečné umělé osvětlení, například lampy s LED diodami.

Které druhy rostlin budou nejlépe fungovat v tmavém interiéru? Zde jsou některé z našich návrhů?


Toulitka (Anthurium)
Anthurium jsou krásné a trvanlivé tropické rostliny vhodné do koupelny bez okna. Přirozeně obývají koruny stromů od Mexika po Panamu. Mají lesklé listy oválného nebo srdčitého tvaru a velké červené, růžové nebo zelené květenství. Dosahují výšky až 90 cm, dokonalé jako pokojové rostliny. Anthurium kvete po celý rok. Má ráda vysokou vlhkost vzduchu. Pokud hledáte rostliny do koupelny, ve které není příliš světla, bude pro ni anthurium jako stvořené.

 

Pokojové rostliny v koupelně- Baumax.cz


Kroton
Kroton je tropická, dekorativní koupelnová rostlina s nádhernými, velkými, kožovitými, lesklými, vícebarevnými listy. Pěstování však není jednoduché. Má ráda teplo, mírné světlo a zvýšenou vlhkost. Současné odrůdy krotonů, zejména prodávané rostliny do koupelen, jsou stále odolnější a lépe se přizpůsobují podmínkám koupelny.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Koupelnový nábytek Aruba Koupelnový nábytek Amoria Koupelnový nábytek Uno II Koupelnový nábytek Lara


 

 

Zpět