Jak vyrobit stolek z palet? Zjistěte! Pokyny krok za krokem

12.08.2021


Paletový nábytek se těší neustálé popularitě po mnoho sezón. Je nejen módní, ale také odolný a ekologický. Ačkoliv je primárně spojován se skandinávskými a industriálními interiéry, podle provedení se hodí téměř k jakémukoliv uspořádání. Pokud jej vhodně impregnován, můžeme jej umístit na zahradu, balkón a terasa, ale stylově bude vypadat také v obývacím pokoji nebo ložnici. V tomto článku se naučíte, jak vyrobit konferenční stolek z palet vlastními rukama během odpoledne.
S borovicovým dřevem se pracuje velmi snadno, díky čemuž pro vás nebude výroba zahradního nábytku z palet obtížná, i když nemáte žádné zkušenosti ani profesionální nářadí. Také jeho výroba nebude nákladná - jedna paleta stojí přibližně 100 Kč, zatímco hotový stůl vyrobený z palet může stát až několik tisíc Kč. Samotná montáž stolu je velmi snadná - časově nejnáročnější je připravit palety a vytvořit promyšlený design.

Palety- Baumax.cz


V tomto článku:


1. Co je třeba vzít v úvahu při navrhování paletového stolu?
2. DIY paletový stůl - co budete potřebovat a jak připravit dřevo?
3. Montáž paletového stolku - návod krok za krokem
4. NECHTE SE INSPIROVAT!!! 

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

 

 

Co je třeba vzít v úvahu při navrhování stolu z palet?


Než se pustíte do práce, určete, kam nový stolek umístíte, jakou funkci bude plnit a jakou velikost by měl mít. Nejsnadněji dostupné jsou takzvané europalety o rozměrech 120 × 80 × 14,4 cm, ale existují i ​​palety například 120 × 100 cm nebo 80 × 60 cm. Nejjednodušší konferenční stolek lze vyrobit spojením dvou palet dohromady, ale jeho výška by měla záviset na výšce sedáku - je důležité zajistit pohodlný přístup k desce stolu a zabránit tak namáhání páteře v důsledku nadměrného naklánění dopředu. Také ve fázi návrhu se rozhodněte, zda bude stůl mobilní, a pokud ano, nezapomeňte při výpočtu celkové výšky nábytku zahrnout i kolečka.
Máte rádi surové dřevo a barvu borovice? Nebo možná dáváte přednost minimalismu nebo glamour stylu? V závislosti na tom, jak dokončíte paletový stůl, bude mít nábytek úplně jiný vzhled. Pouze impregnované palety budou dokonale ladit s přírodním prostředím zahrady, zatímco konferenční stolek natřený lesklou šedou nebo bílou barvou se sám stane krásnou ozdobou moderního obývacího pokoje. Palety můžete stejně postaršit, díky čemu zahrada získá nový vzhled nebo použít výraznou barvou nebo ozdobit jiným způsobem, díky čemu nenápadný nábytek získá originalitu.

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

DIY paletový stůl - co budete potřebovat a jak připravit dřevo?


V první řadě shromážděte potřebné materiály, nářadí a příslušenství:

• europalety
• brusný papír různé zrnitosti nebo úhlová bruska s lamelovým kotoučem
• vruty a aku šroubovák
• úhelníky a ploché kovové tyče
impregnace dřeva
• štětec nebo váleček
• tmel na dřevo
• rukavice, maska ​​a ochranné brýle pro broušení

Volitelně:
• ruční pila
• akrylová barva pro natření dřeva
• 4 nábytková kolečka nebo plstěné podložky (pokud plánujete vytvořit stůl do obývacího pokoje)
• skleněná deska.


Když je pracovní místo a nářadí připravené, palety důkladně očistěte od nečistot a počkejte, až uschnou, poté obruste povrch a odstraňte třísky. Nejvhodnější je použít úhlovou brusku, ale stejného efektu dosáhnete brusným papírem - zpočátku hrubozrnným (60-100) a poté s větší zrnitostí až 200-240. Po zpracování desek okraje a hrany palet také obruste, aby se náhodou někdo nezranil. Příprava dřeva je klíčovou fází při výrobě jakéhokoliv nábytku z palet, protože určuje jeho konečný vzhled a komfort použití. K dosažení velkolepého efektu je třeba broušení provádět pomalu a opatrně. Poté každou paletu vyluxujte, znovu umyjte a nechte uschnout.

ODBORNÍK RADÍ:
Pokud mají zahradní palety úbytky, vyplňte je speciálním tmelem na dřevo, díky kterému se vyhnete hromadění nečistot v mezerách, a stůl bude vypadat mnohem lépe.

Paletový stolek, který bude stát na balkóně, terase nebo zahradě, musí být odolný vůči škodlivým vlivům povětrnostních podmínek, zejména vlhkosti. Zabezpečte palety speciální impregnací - nečekejte, až bude nábytek připraven, protože spojením palet vzniknou zákoutí, do kterých nebudete mít přístup. Naneste vybraný přípravek v tenké vrstvě na europalety válečkem nebo štětcem. Jako impregnaci lze použít například olej nebo mořidlo na dřevo, které prohloubí barvu europalet a zdůrazní přirozenou krásu suroviny. Aby natřít stolek barvou, po zaschnutí impregnace naneste na celou plochu palet voděodolnou akrylovou barvu (pro natření palet jsou obvykle dostačující dvě vrstvy barvy).
Pokud však plánujete vyrobit konferenční stolek do obývacího pokoje (Konferenční stolky
), máte na výběr nátěr (pak použijte akrylové barvy a základní nátěr, který zvýší přilnavost barvy) nebo pokrytí nábytku bezbarvým přípravkem, který zvýší jeho odolnost proti oděru a usnadní jeho údržbu (například lak na dřevo, který dodává lesk, lakové mořidlo, vosk).

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

 

Montáž paletového stolku - návod krok za krokem

Výroba paletového stolku je ještě snazší, než si myslíte. Pro každý případ je nejlepší nejprve sestavit konstrukci „na sucho“, abyste měli jistotu, že získáte přesně takový efekt, jaký chcete. Pokud nemáte žádné námitky, europalety sešroubujte pomocí vrutů a aku šroubováku, případně nábytek zpevněte úhelníky a plochými kovovými tyčemi. Pokuste se umístit spoje na nejméně viditelná místa.

Váš nový zahradní stolek je připraven! Nyní přemýšlejte o tom, jak jej dokončit a vyzdobit. Estetickým a velmi praktickým řešením je skleněná deska, díky níž bude stůl pohodlnější a jeho čištění zabere jen chvilku. Mezery v desce stolu můžete také doplnit deskami získanými z další europalety, díky nimž dovnitř nespadnou drobné předměty.

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

Pokud chcete, aby byl paletový stolek mobilní, připevněte nábytkové kolečka (při jejich nákupu se ujistěte, že jsou dostatečně pevné). Takové řešení je natolik praktické, že takový stolek může stát v rohu místnosti a tvořit základ pro dekorace a ozdoby, a pouze v případě potřeby (například u většího počtu hostů) může posloužit jako stolek pro servírování občerstvení a nápojů. Nábytek vyrobený z několika vzájemně propojených palet má navíc výklenky, které lze použít jako police na časopisy, sklenice nebo dálkový ovládač televizoru.

Ted již víte, jak vyrobit stolek z palet  tak, aby byl stabilní a vypadal efektivně. Nyní, když už máte zkušenost, můžete si také sami vyrobit jiný zahradní nábytek, jako je například rohová zahradní sedací souprava nebo zahradní lavička. Tímto způsobem rychle a s nízkými náklady můžete vyrobit také stylové zahradní sedací soupravy, o které, když budete řádně pečovat, budou sloužit vám i vašim blízkým po mnoho let.NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Obývací pokoj Dlažby a obklady Zahradní nábytek

 

 

 

Zpět