Jak vyrobit dveře do altánku?

01.08.2021


Zahradní altány a pergoly jsou oblíbená místa pro relaxaci, odpočinek a rodinné grilování. Je to jeden z prvků dřevěné zahradní architektury, který se nadobro stal součástí našich domovů a pozemků. Altán s dveřmi je stále běžnějším architektonickým řešením.

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

V tomto článku:

1. Altán – co to je?

2. Výroba dřevěných dveří do altánku, krok po kroku:Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

 

Altán – co to je?


Altán nebo pergola – jsou to malé, lehké, dekorativní konstrukce často s mřížkovanými prvky, umístěné na zahradě. Jejich úkolem je chránit před deštěm a sluncem. Ideální místo pro rodinné setkání a odpočinek. Často se umísťuje na viditelná místa jako doplněk pro aranžmá zahrady. V současnosti se za altán považují i zastavěné konstrukce, letní zahradní domky, zahradní stany (Zahradní pavilony/), přístřešky a dřevníky. Po vzoru venkovských chat, často s velkými zastřešenými terasami.
K altánku, který je částečně zastavěn, můžete vyrobit dveře, které ochrání interiér a v něm uložené předměty v chladných a deštivých dnech. Jak si je vyrobit vlastnoručně? Poradíme!

 

Výroba dřevěných dveří do altánku, krok po kroku


Chcete si vyrobit dveře do altánku? Začněte přípravou materiálů a nářadí. Budete potřebovat:
 

Nářadí:

  • fréza
  • kotoučová pila,
  • vrtačka,
  • kladivo, t
  • užka nebo fix.

Materiály:

  • desky,
  • hřebíky,
  • klika,
  • panty,
  • případně zámek.

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

 

Měření


Předtím, než se pustíte k výrobě dveří k altánu, třeba přesně změřit otvor, ve kterém budou dveře umístěny. Berte v úvahu zárubně a práh.
Důkladně změřte: šířku otvoru, výšku otvoru, tloušťku otvoru.

 

Materiály
 

Dřevěné altány by měly být zajištěny dřevěnými dveřmi. Pro výrobu dveří použijte desky. Kromě estetických vlastností má dřevo i mnoho dalších výhod. Je odolné, snadno se s ním pracuje a poskytuje dobrou tepelnou a zvukovou izolaci. Pokud chcete vyrobit dveře pro altán, můžete použít levnější druhy dřeva nebo překližky. Máte špatné zkušenosti s překližkou. Nejste si jisti, zda bude vhodná pro výrobu dveří altánu. Nebojte se, moderní technologie nabízejí mnoho možností. Překližka se dokonale hodí jako materiál pro křídlo dveří altánku. Je to dost silný materiál, pro jeho výrobu se používá několik vrstev loupaných nebo krájených dýh, listy, kterých jsou slepeny tak, že vlákna jednoho listu jsou umístěny kolmo na vlákna druhého. Vnější vrstvy překližky jsou lepeny dýhami z osiky, borovice nebo modřínu (tento typ dýhy má dobrou pevnost a estetický vzhled).

 

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

Zárubeň


Nejjednodušší a nejpraktičtější možností by bylo koupit hotovou zárubeň pro konkrétní velikost otvoru dveří. Toto řešení má několik výhod. Zaprvé: získáte produkt, který dokonale pasuje k vašim rozměrům. Zadruhé: získáte pevný základ pro dveře. A zatřetí: nebudete se muset starat o namontování pantů a zavíracího mechanismu.
Pokud se však rozhodnete si zárubeň vyrobit svépomocí, udělejte to velmi precizně a přesně. Od tohoto prvku závisí kvalita a životnost instalace dveří.
Na výrobu zárubně budete potřebovat: dva dřevěné příčníky a dva dřevěné sloupky. Změřte velikost otvoru a seřízněte trámy na příslušnou velikost. Příčníky na šířku, sloupky na délku. Konce všech 4 trámů postupně seřízněte pod úhlem 45 stupňů, aby se spojily a vytvořily strukturu podobnou rámu obrazu. Takto seříznuté a obroušené trámy můžete spojit. Udělejte to pomocí vrtačky nebo šroubováku. Vložte 2-3 mm vrták do vrtačky a vyvrtejte otvory ve spojených rozích. Tyto otvory zajistí, že po zašroubování šroubů se materiál nepohne a spoje budou dokonale přiléhat. Do každého otvoru zašroubujte křížový šroub. Zárubeň je téměř připravena. Nyní stačí nainstalovat panty. Připravenou zárubeň umístěte do otvoru a zajistěte ji montážní pěnou nebo silikonem.

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

 Výroba dveří


Dveře do altánku mohou být jedno nebo dvoukřídlé. Vše závisí na velikosti dveřního otvoru. Kromě klasických dveří na pantech máte na výběr alternativu – v poslední době velmi oblíbenou – posuvné dveře, které dokonale oddělují interiér a zapadají do každého stylu aranžmá. Tento model je namontován na masivních kolejích. Na výrobu křídla dveří můžete použít desky nebo dřevotřísku. Pokud se rozhodnete pro použití desek, důkladně změřte otvor vytvořený zárubní a upravte jejich rozměr tak, aby vytvořily při umístění vedle sebe přesně tento rozměr. Neuvádíme zde žádný konkrétní rozměr dveří, protože vstupy do altánku jsou velmi odlišné. Rozměr si musíte definovat sami. Dbejte však na to, aby byly desky o tloušťce 2,5 až 4 centimetry.
Takto připravené a naměřené desky pokládáme vedle sebe. Na jejich spojení použijte 3 další desky, jejichž délka se musí rovnat šířce celých dveří. Přišroubujte tyto tři desky na spodní část dveří, střední a horní část. Můžete je připevnit pomocí aku šroubováku a šroubů nebo je přibít hřebíky pomocí kladiva. Desky je možné dodatečně spojit přišroubováním další desky diagonálně. Zbývá namontovat panty a kliku. Panty přišroubujte ke dveřím na jedné straně křídla v souladu se směrem jejich otevírání. Pokud si na výrobu dveřního křídla zvolíte dřevotřískovou desku, musíte ji jen nařezat na správné rozměry a zašroubovat panty.

 

Nátěr


Dveře vyrobené ze dřeva vyžadují vhodnou ochranu. V závislosti na barvě a stylu altánku může být dřevo natřené barvou nebo bezbarvým lakem, který zdůrazní krásnou strukturu přírodního dřeva. Ze dřeva si snadno vyrobíte podle vlastních představ rovněž: okna nebo jednoduchý nábytek nebo jiné vybavení interiéru jako jsou stůl a židle. Realizace nápadu je na dosah ruky. Stačí mít chuťpro kutilství a trochu kreativního myšlení. Zahradní architektura nabízí mnoho možností.


Inspirujte sie!!!

Bazény Zahradní architektura Zahradní grily

 

Zpět