Jak spojit podlahové panely s dlažbou

01.12.2021

Pokládka nové podlahy doma je velkou výzvou. Přemýšlíte, jak zatraktivnit uspořádání interiéru a zároveň zachovat maximální funkčnost. Jedna místnost často kombinuje dvě nebo více zón. Nejlepším řešením může být spojení dlaždic s podlahovými panely napříč podlahou vybrané místnosti. Ale taková kombinace podlah z velmi odlišných materiálů může být také docela obtížná. Jak to udělat? Lze provést spojení panelů s dlaždicemi svépomocí? Jak připravit a položit kombinovanou podlahu ze dvou materiálů?

 

Podlahy- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Kombinace podlahových panelů s dlaždicemi – kde ji použít?
2. Spojování dlaždic s podlahovýmí panely - pravidla pro pokládku směsných materiálů
3. Jakou podlahovou lištu použít pro spojení dlažby a podlahových panelů?
5. Pružné lišty, hliníkové lišty nebo třeba korek - co si vybrat?
6. Postup prací při pokládce kombinované podlahy

 Kombinace podlahových panelů s dlaždicemi – kde ji použít?


Pokládka podlahy z různých materiálů je skvělý způsob, jak zpestřit prostor bytu nebo jej rozdělit na zóny. Taková řešení upřednostňuje moderní trend kuchyní otevřených do obývacího pokoje. V reprezentativním a odpočinkovém obývacím pokoji se pokládají nejčastějí laminátové podlahové panely a vinylové podlahové panely, v kuchyňském koutu nebo otevřené kuchyni jsou praktičtějším a odolnějším materiálem keramické dlaždice.
Obdobné řešení, tedy spojení dlaždic s podlahovými panely, funguje také v předsíni nebo na chodbě. Tato jednoduchá metoda pomáhá rozlišit a ochránit nejintenzivněji používanou část domu nebo bytu pomocí odolnějšího materiálu. Keramické dlaždice se doporučují do míst, kde hrozí časté znečištění a vlhnutí podlahy a vysoké riziko poškrábání povrchu.
V moderních domech a bytech je ještě jedno náročné místo pro spojování podlahových panelů s dlažbou - prahy a přechody mezi místnostmi.

 

Moderní kuchyně a jídelna- Baumax.cz


 

Spojování dlaždic s podlahovýmí panely - pravidla pro pokládku směsných materiálů


Panely a desky v dekoru přírodního dřeva a podlahové dlaždice v různých vzorech se snadno kombinují. Z estetického hlediska je tato kombinace přínosná a účinná. Vyberte si dlaždice a podlahové panely v podobném stylu se stejnou pevností a třídou otěru. Výběr materiálů s podobnými parametry zaručuje rovnoměrné opotřebení povrchu. Pokud se podlaha poškodí na jednom místě, může být nutné vyměnit celou podlahu, i když část z ní bude stále použitelná.
Stabilní a odolné spojení dlaždic s podlahovými panely můžete provést pomocí správně zvolené dokončovací lišty. Doporučujeme eloxované hliníkové lišty - jsou pružné a nekorodují. Povrchová úprava by měla odpovídat barvě ostatních použitých materiálů a jejich montáž by měla být precizní.
Dřevěné podlahy, podlahové panely a gresové dlaždice si zachovají svou estetickou hodnotu pouze v případě, že pro konečnou úpravu použijete dřevěné podlahové lišty. Na těchto typech podlah jsou hliníkové lišty velmi zřetelně viditelné, a dřevěné lišty stejné barvy, jako jsou desky nebudou tolik nápadné. Podívejte se také na podlahové plastové lišty imitace dřeva. Ty se vyznačují jednoduchou instalací a funkčností.

 

Pohovky- Baumax.cz

 

Jakou podlahovou lištu použít pro spojení dlažby a podlahových panelů?


Spojování dlažby s podlahovými panely je potřeba provádět velmi pečlivě, aby celek vypadal esteticky - na tom závisí výsledný vzhled podlahy. Spojovací lišty, zejména přechodové lišty z nerezové oceli, jsou odolné vůči korozi a tlaku. Nezapomeňte je velmi pečlivě nařezat a přesně namontovat. V místech méně intenzivně využívaných je možné použít korkové lišty. Spojení dvou druhů podlah pomocí dveřní prahové lišty navíc umožňuje zamaskovat mírný rozdíl úrovní. Vyhnete se zakopnutí o přečnívající okraje spojů, zamaskujete montážní vady a zachováte dilatační spáry.
 

Pružné spojení, hliníkové lišty nebo třeba korek - co si vybrat?


Druh materiálu, který si vyberete, mají rozhodující vliv na dokončení vaší podlahy. Druh podlahy ovlivňuje samotný způsob spojení: pružné bez přechodové lišty nebo s dilatační spárou a přechodovou lištou.
Nejmódnější typ spojení podlahových panelů s šestihrannými dlaždicemi vyžaduje použití vhodné pružné techniky spojování. V tomto případě je třeba spojit dlaždice s panely pružným spojem. Pružný spoj mezi dvěma druhy podlahové krytiny získáme použitím vhodné akrylové hmoty pro podlahy nebo akrylového spárovacího tmelu. Pro tento typ spojení můžete použít také akrylové injektažní hmoty. Vytváří pěkný a flexibilní spoj bez použití ukončovací lišty. Akrylová hmota se nanáší do spojovacích mezer speciální rámovou pistolí. Po zaschnutí je povrch odolný vůči vlhkosti a nedeformuje se vlivem teploty.
Velkoformátové obklady, současně velmí oblíbené v interiérech, je bezpečnější spojit lištami, které umožňují dilataci. V případě velkých podlahových ploch dilatace je zasadní. Bez dilatace se panely nebo desky mohou po delší době používání zdeformovat. Pozor také na tloušťku lepící malty. Dokáže výrazně zvednout úroveň podlahy po položení dlažby.
Spojování dvu různých podlahových krytin pomocí korkové přechodové lišty má své příznivce. Spočívá ve vyplnění dilatačních spár korkem, který vypadá obzvláště esteticky v případě podlah s přírodním dekorem a dobře funguje v často používaných prostorech. Použití tohoto materiálu má také nevýhodu; korek se může časem drolit. Proto tato dokončovací metoda není nejtrvanlivější.

 

Moderní kuchyně a jídelna- Baumax.cz
 

Typy ukončovacích lišt:
Lišty pro spojování podlahových krytin rozdělujeme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny nebo jejich účelu.
Druhy lišt:
1. Soklové lišty
•  dřevěné soklové lišty;
•  soklové lišty z hliníku - lehké, odolné a velmi pevné;
•  soklové lišty z umělé hmoty: soklové lišty PVC, soklové lišty MDF, soklové lišty polystyrenové .

2. Podlahové lišty. Dokončovací příslušenství:
•  přechodové lišty,
•  přechodové lišty vyrovnávací - sjednocují úroveň podlahy,
•  spojovací lišty,
•  dilatační lišty,
•  ukončovací lišty,
•  ukončovací profily a příslušenství.
Vhodné lišty vyrovnají výškové rozdíly podlahy způsobené výškou potěru pod dlažbou.

 

Moderní kuchyně a jídelna- Baumax.cz

 

Postup prací při pokládce kombinované podlahy


Pro otevřené prostory moderních domů a bytů se upřednostňuje spojení podlahových panelů s dlaždicemi nebo podlahovými deskami.
V případě pokládky kombinovaných podlah tj. spojení keramické dlažby a laminátové podlahy je nejdůležitější pořadí pokládky podlahy. Náročnější na práci podlaha by měla být vždy položena jako první, to znamená nejdříve pokládejte dlažbu a teprve po jejím ztuhnutí můžete přistoupit k pokládce podlahových panelů nebo dřevěné podlahy. Pro dokončení povrchů různých tlouštěk použijte vyrovnávací lišty. Pamatujte, aby dlaždice pokládat na zcela suchý potěr.
Pokud se necítíte na pokládku kombinované podlahy svépomocí, využijte služeb profesionála. Pomůže vám vybrat soklové lišty a vhodné materiály a také zaručí dokonalou úroveň podlahy a její dokonalé dokončení.NECHTE SE INSPIROVAT!

Nástěnný obklad Vybavení koupelny Podlahy Obkladový kámen


 

 

 

Zpět