Jak opravit zahradní slunečník?

14.05.2021

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Zahrada je místem, kde si můžete dokonale odpočinout, zejména pokud máte pohodlný zahradní nábytek a ochranu před sluncem v podobě zahradního slunečníků. Relaxací ve stínu, u šálku kávy nebo studeného džusu nejde porovnat s ničím jiným. Každý, kdo má i jen malou zahradu nebo rekreační pozemek, však ví, že aby bylo možné pohodlně odpočívat, je potřeba se postarat o základní věci, jako je údržba zahradního nábytku a slunečníků, jejich čištění a případná oprava. Ačkoliv tyto činnosti vyžadují určité úsilí, stojí za to je podniknout, aby si moci ve výsledku užívat komfortní a bezpečnou relaxaci na zahradě. Zahradní slunečník je stejně jako zahradní nábytek vystaven mnoha vnějším faktorům, které jej mohou rychle poškodit nebo dokonce zničit. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak tomu zabránit, a jedním z nich je pravidelné údržba. Díky tomu se vyhneme větším škodám, které už po delší nebude možné odstranit. Jak opravit zahradní slunečník? Čemu věnovat zvláštní pozornost? Jaké nářadí a materiály budeme potřebovat? Zde najdete hotové odpovědí, které vám napoví, jak pečovat o zahradní slunečník.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Zahradní slunečníky

V obchodech najdete několik typu zahradních slunečníků, a i když se liší velikostí, tvarem a designem, jejich údržba, čištění a opravy jsou obvykle podobné. Můžete si vybrat mezi: zahradní slunečníky s boční tyčí a naklápěcí střechou na rameni, zahradní slunečníky se středovou tyčí a střechou uprostřed, zahradní slunečníky se čtvercovou střechou, zahradní slunečníky s kulatou střechou.

Oprava zahradního slunečníku v několika krocích

Zahradní slunečníky se mohou poškodit, a proto stojí za to tomu zabránit. Za tímto účelem byste měli zahradní slunečník složit vždy po skončení odpočinku na zahradě. V opačném případě bude vystaven vlhkosti, srážkám a větru. Látku, ze které je vyrobeno opláštění slunečníku, můžou poškodit sluneční paprsky. Oslabují strukturu materiálu a způsobují vyblednutí barvy. Pokud chceme, aby nám zahradní slunečník sloužil co nejdéle, měli bychom provést následující opatření: kontrola technického stavu před sezónou, čištění a impregnace zahradního slunečníku, případná výměna komponentů slunečníku, nebo oprava poškozených prvků.

Dodejme zde, že zahradní nábytek (zejména dřevěný zahradní nábytek) vyžaduje podobný postup, pokud jej chceme udržet v dobrém stavu po mnoha let. Zahradní stoly, zahradní křesla, zahradní židle a zahradní lavice zůstanou díky vhodné údržbě po dlouhou dobu v původním stavu.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Zahradní slunečník po zimě. Kontrola a rychlá oprava v případě poruchy a znečištění

Jak zkontrolovat stav zahradního slunečníku po zimě? Po vyndaní z kůlny nebo garáže proveďte podrobnou kontrolu, přičemž věnujete zvláštní pozornost stavu upevnění vrchlíku, otevíracího mechanismu a střechy slunečníku. Stojany pro zahradní slunečník obvykle nejsou poruchové, ale stojí za to si je také prohlédnout. Pokud zjistíte jakékoliv poškození, nečistoty nebo stopy plísně, okamžitě je odstraňte.

Čištění a impregnace zahradního slunečníku

Jedním z nejdůležitějších kroků při údržbě zahradního slunečníku je jeho pravidelné čištění, které by mělo být prováděno těsně po vyndaní slunečníku před sezónou a poté několikrát během sezóny. V létě a na jaře, když je zahradní slunečník intenzivně používán, se na opláštění usazují různé druhy nečistot, jako je prach, pyl nebo trus hmyzu a ptáků. Čištění by se proto mělo provádět pravidelně každých pár týdnů. Je-li to možné, sejměte látkové opláštění a omyjte jej mýdlem a vodou nebo speciálním přípravkem. Látku očistěte měkkým kartáčem, poté ji opláchnete zahradní hadicí a nechte uschnout. Pokud chcete udržet váš zahradní slunečník v dobrém stavu, stojí za to čas od času impregnovat látku, ze které je opláštění vyrobeno. Díky tomu bude méně savá, posílí to strukturu materiálu, a navíc si po dlouhou dobu udrží intenzita barvy. Může to být univerzální impregnace jejíž složení je založeno na akrylových pryskyřicích a je vhodná pro nepromokavé látky. Má vynikající absorpční vlastnosti, díky nimž chrání látku před namočením a smrštěním a zároveň zanechává látku měkkou (slunečník můžete snadno složit a rozložit). Pozor! Než začnete impregnovat opláštění slunečníku, důkladně jej očistěte a osušte. Teplo zvyšuje účinek impregnace, takže stojí za to ji provádět za slunečního počasí.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Oprava nebo výměna opláštění slunečníku

Opláštění zahradního slunečníku je nejchoulostivějším prvkem a zároveň je nejvíce vystaven vlivům vnějších faktorů. Pokud silný vítr roztrhl okraje látky nebo pokud dlouhodobé používání způsobilo vznik děr nebo oděru vyplatí se okamžitě zahájit opravu. Roztrhanou látku lze sešít obyčejnou silnou jehlou a pevnou nití. V případě děr a oděru bude nutné udělat záplaty. Pokud se ukáže, že oděry a trhliny jsou příliš velké a nevyplatí se je opravovat, nemusíte ještě poškozený slunečník vyhazovat! Mnohem levnější bude nechat si ušít opláštění slunečníku na míru niž kupovat nový.

Zahradní slunečník a výměna jednotlivých dílů

Ačkoliv, jak jsme již zmínili, je opláštění nejnáchylnější vůči poškození, ostatní prvky také vyžadují podrobnou kontrolu a případné opravy. Pokud se ukáže, že klika nebo rotátor jsou rozbité, lze je vyměnit za nové. Je však potřeba zajistit, aby náhradní díly odpovídali velikosti a konstrukci našeho slunečníku. Chcete-li mít jistotu, přečtěte si informace obsažené na štítku umístěném na stožáru nebo stojanu zahradního slunečníku.

Zahradní slunečník s výložníkem. Oprava a zpevnění

Výložník slunečníku se nejčastěji poškozuje v důsledku působení silného větru nebo při pohybu, například při zachycení slunečníkem o dveře. Pokud není zcela poškozen, existuje šance, že jej můžeme opravit. Těsně pod poškozeným místem (asi 2 cm) pevně svažte výložník tenkým drátem až nad poškozené místo. Tuto akci zopakujte dvakrát nebo třikrát, dokud nemáte pocit, že je výložník stabilní. V případě, že se prvek zlomil, měly by být obě části spojeny pomocí vteřinového lepidla nebo epoxidového lepidla na kov. Lepené prvky přidržte kleštěmi, a nechte lepidlo zaschnout. Po slepení zlomených částí stojí za to zpevnit celou konstrukci drátem. Pokud máme větší slunečník, pak by bylo dobré před lepením těchto částí dohromady, vložit do výložníku tyč, která zajistí větší stabilitu a zároveň bezpečné používání zahradního slunečníku.

 

Zpět