Jak namontovat houpací síť? Instalace houpací sítě v několika krocích

12.03.2021

 

Je těžké si představit relaxací na zahradě bez houpací sítě tolik oblíbené dospělými a dětmi. Navzdory své jednoduché konstrukci, houpací síť je velmi pohodlná a jemné houpání vás uvolní a umožní vám zapomenout na každodenní starosti stejně efektivně jako zahradní bazén nebo zahradní houpačka.

Houpací sítě dostupné na trhu se od sebe výrazně liší. Na výběr jsou tradiční síťované modely, ideální pro odpolední zdřímnutí, a látkové houpací sítě s příčky na obou stranách, mnohem méně pružné a obvykle dvoumístné.

Při nákupu houpací sítě je potřeba její volbu přizpůsobit dostupnému prostoru, nikdy naopak. Co pak se zakoupeným, vytouženým modelem houpací sítě, když ji nemáte kam pověsit?

Samotné zavěšení houpací sítě je velmi jednoduché a nezabere víc než hodinu - samozřejmě za předpokladu, že se zamyslíte nad způsobem montáže houpací sítě a podle toho se na ni připravíte. Nejjednodušší je použít prvky hotové montážní sady určené pro konkrétní typ houpací sítě, ale nic vám nebrání v tom, abyste si ji složili sami.

Houpací sítě - Baumax.cz

Kde lze instalovat houpací síť?

Není tomu tak dávno, co bylo možné vidět houpací sítě především mezi stromy na zahradě. V současné době jsou stejné houpací sítě často zavěšeny na terase a balkónu a dokonce i uvnitř domu. Vzhledem k tomu, že zabírají málo místa, budou fungovat téměř kdekoliv. Výběr houpacích sítí vhodných pro interiéry je obzvláště široký, protože nemusí být odolné vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, jako jsou déšť, mráz a sluneční záření. Velké množství barev, vzorů, materiálů a velikostí znamená, že houpací síť může být úspěšně integrována do jakéhokoliv uspořádání interiéru - od boho stylu, přes industriální a glamour, až po minimalistický.

Houpací sítě - Baumax.cz

Jak zavěsit houpací síť krok za krokem?

Najděte vhodné místo pro upevnění houpací sítě

Houpací síť  zavěsíme mezi dvěma body vzdálenými přibližně 4 metry. Na zahradě jsou to obvykle stromy, stejně vhodné budou také dřevěné trámy nebo ocelové sloupky ukotvené v zemi do hloubky nejméně půl metru a zalité betonem, což zajistí stabilitu konstrukce (otvor by měl být dole širší než nahoře).

Nejjednodušší způsob, jak zavěsit houpací síť na terasu, jsou držáky připevněné přímo ke stěnám nebo sloupům. Dalším řešením je stojan pro houpací síť, kterou lze umístit kamkoliv a v případě potřeby ji přemístit, například když hledáme stín, pokud prší, nebo jsme pořídili zahradní nábytek.

Dřív než zakoupíte houpací síť na balkón, zkontrolujte, zda je k dispozici dostatek místa. Vyberte místo instalace, které nebude bránit pohybu na balkóně a umožní vám volně se houpat (pro houpací síť se doporučuje vyhradit bezbariérový pás široký 120 cm).

V bytě nebo domě je houpací síť obvykle instalována úhlopříčně mezi stěnami, ale nemohou to být stěny ze sádrokartonu, které na rozdíl od betonu neudrží váhu dospělého, takže nemá smysl riskovat vytrhnutí spojovacích prvků a bolestivý pád z větší výšky.

Určete výšku, ve které by měly být instalovaný úchyty

Záleží především na typu houpací sítě a pružnosti použitého materiálu. Úchytky pevných houpacích sítí s příčky lze umístit již 1,5 metru od země, zatímco typické síťové houpací sítě jsou dost pružné a elastické, takže doporučená výška je 2 nebo dokonce 3 metry. Pamatujte, že houpací síť výrazně klesá pod hmotnosti uživatele - obecně platí, že zatížená by měla viset nejméně 30 centimetrů nad zemí.

Odhadněte optimální vzdálenost mezi úchytnými body

Stejně jako výška upevňovacích prvků, také vzdálenost mezi nimi záleží především na tom, zda má houpací síť příčky. Pokud ano, předpokládá se, že minimální vzdálenost mezi upevňovacími prvky, je stejná jako délka houpací sítě. V případě klasických houpacích sítí, které se přizpůsobují tvaru těla, se však minimální vzdálenost mezi stromy nebo stěnami vypočítá odečtením 10% od délky houpací sítě. Výrobci stále častěji poskytují informace o montáži na obalu, ale pro jistotu, stojí za to vědět, jak takový výpočet provést samému.

Zavěšení houpací sítě

Jakmile víte, kam houpací síť pověsit, pečlivě změřte všechny vzdálenosti a tužkou si označte upevňovací body. Jak namontovat houpací síť? Vše záleží na tom, zda jej připevníte na stěny, stromy, dřevěné trámy nebo na strop.

Pokud k zavěšení sítě použijete stromy, které rostou ve vaší zahradě, není vrtání nejlepší nápad. Zaprvé nezaručuje stabilitu a zadruhé nenávratně zničí kmen. Vybrané stromy uvážete dvojitým přeloženým lanem s použitím speciální podložky, aby nedošlo k poškození kůry. Poté na lano připevněte karabiny, které budou držet houpací síť.

Ke dřevěným trámům přišroubujte speciální upevňovací prvky nebo šrouby do dřeva, dle doporučení výrobce týkajících se průměru a délky vyvrtaného otvoru. Upevňovací prvky pro ocelové sloupy je potřeba svařit.

Montáž houpací sítě doma na betonovou zeď vyžaduje použití vrtačky. Do vytvořených otvorů (minimálně 10 cm hlubokých) zasuňte hmoždinky a poté šrouby s úchytky vhodné tloušťky. Před vrtáním se ujistěte, že nenarazíte na žádné elektrické vodiče nebo potrubí. Pokud jsou stěny příliš daleko od sebe, použijte navíc lano a karabinu.

Houpací sítě - Baumax.cz

Není lepší vybrat závěsné křeslo místo typické houpací sítě?

Velmi populární jsou také stylová brazilská křesla a houpací sítě typu čapí hnízdo. Nejsou vhodná na spaní, ale pokud na ně položíte zahradní polštáře, budou perfektní jako místo pro čtení nebo pití ranní kávy. Milují je děti, zabírají málo místa, můžete si je sundat dle potřeby nebo si je vzít s sebou na výlet. Obvykle se připevňují přímo ke stropu na ocelovou kotvu.

Zpět