Dřevěné lamely na stěnu do obývacího pokoje

16.07.2022

Donedávna se dřevěný obklad v podobě lamel v aranžmá interiérů vyskytoval jen zřídka, a zájem o něj byl malý. V současné době jsou obkladové panely stále populárnější a stále častěji se používají v moderních interiérech. Díky své nízké ceně a zároveň skvělému vzhledu jsou lamelové panely na stěnu z kvalitní MDF desky a dřeva velmi často používány v aranžmá minimalistických, loftových interiérů, a dokonce i v obývacích pokojích v retro stylu. Dřevo a dřevěný obklad na stěnu rádi využívají bytový architekti, kteří se specializují na moderní aranžmá a dodávají tak interiérům jedinečný vzhled. V tomto článku vám poradíme, jak aranžovat vertikální dřevěný panel na stěnu a rádi vám také poradíme, jak dřevěné obklady instalovat!


V tomto článku:

1. Co jsou vertikální nástěnné lamely?

2. Vertikální dřevěný obklad na zeď – materiály a barvy

3. Bambusové lamely v interiéru

4. Stěnové lamely – zajímavá řešení

5. Dřevěný obklad – jak se připravit na montáž?

6. Dřevěný obklad – montáž

- Montáž lamel přímo na stěnu

- Montáž lamel na lištu

- Montáž lamel na deskuCo jsou vertikální nástěnné lamely?

Vertikální lamely na zeď jsou dekorativní dřevěné obklady stěn, které se nejčastěji prodávají ve formě cca 275 cm dlouhých, svisle uspořádaných lamel. S jejich pomocí můžete vytvářet módní dekorace, jak na stěny, tak stropy, a dokonce s jejich pomocí tvořit prolamované příčky v interiéru. Bez ohledu na to, jaké obložení použijete, zajisté dodají interiéru jedinečný charakter a neuniknou pozornosti vašich návštěv!

Vertikální dřevěný obklad na zeď – materiály a barvy

Stěnové obklady ve formě panelů se nejčastěji vyrábí z přírodního dřeva, kvalitních lepených laminátů, dýh nebo MDF desek. Panel může mít přírodní dýhovaný hladký nebo štípaný povrch. Velmi populární je dýha přírodní dub v různých barvách. Nejčastější barvy obložení jsou – bělený dub, tmavý dub nebo natural dub. Výběr vhodných barev je mimořádně důležitý, protože stěnový panel plní především estetické funkce. V závislosti na druhu dřeva lze zvolit obklady s charakteristickým vzorem kresby letokruhů, které místnostem dodají jedinečný vzhled. Mezi lamely lze umístit nástěnné lišty v černé a bílé barvě nebo dýhované lišty v dekoru dub či dub wotan, co dodatečně zdůrazní dekorativní charakter zdi. Jednou ze základních vlastností dřevěných stěnových lamel je druh dřeva, ze kterého jsou vyrobeny. Lamely vyrobené z přírodního dubu pomohou vytvořit surový a minimalistický interiér. Panel z jasanu naopak hůře snáší povětrnostní podmínky, zejména vlhkost, proto lze přírodní jasanové lamely instalovat pouze do suchých místností. Bude ideální volbou pro obývací pokoje v loftovém a industriálním stylu. Stěnové lamely ořech a jeho teplá barva vám umožní vytvořit jedinečné hřejivé uspořádání obývacího pokoje nebo jídelny. Bukové obklady se budou krásně prezentovat na světlém a tmavém pozadí a dopřejí vám spoustu volnosti při zařizování interiéru v libovolném stylu. Borovice má nízkou hmotnost a vysokou flexibilitu, díky čemu je ideální pro montáž na strop. Její další výhodou je textura, která dokonale ladí k minimalistickému a skandinávskému stylu. Je vhodná i pro odhlučnění interiéru. Spolu s cihlou a betonem vytvoří velmi efektní spojení. Prohlédněte si naše produkty v obchodě BauMax!

Bambusové lamely v interiéru

Bambus je díky své vysoké pružnosti a tvrdosti výborným materiálem pro výrobu stěnových lamel. Je k dostání v odstínech od slámově žluté po tmavě hnědou a přítomnost charakteristických teček a skvrn mu dodává jedinečný charakter. Panel z bambusu bude ideálním řešením pro interiéry inspirované asijskými vlivy.

Stěnové lamely – zajímavá řešení

Stěnové lamely jsou dekorativní dřevěné obklady, které lze s úspěchem použít v obývacím pokoji, předsíni, ložnici, kuchyni, ale i v kanceláři nebo restauraci. Lamely, kromě použití na stěny, jako stěnové panely a ukončovací lišty na stěnové panely nebo na strop, poskytují i mnoho dalších možností použití. Stěnový panel ze dřeva nebo dýhy může být krásnou ozdobou schodiště, protože je mimořádně zajímavou alternativou k tradičnímu zábradlí. Za zmínku stojí, že lze z dekorativních lamel snadno postavit dělící stěny v místnosti, které vydělí zóny s různou funkčností. K tomuto účelu můžete použít klasické vertikální lamely ze dřeva, na které můžete dodatečně namontovat police.

Dřevěný obklad – jak se připravit na montáž?

Dřevěné nástěnné lamely se velmi snadno instalují. Nevyžadují využití služeb profesionálů, dokonce ani nákup specializovaného nářadí či vrtání do stěn, pokud se nerozhodnete použít šrouby. Před zahájením montáže je nutné se postarat o vhodnou přípravu stěn a také potřebných prvků. Dřevěný obklad lze účinně nalepit na zeď pouze tehdy, bude-li celý povrch očištěn od nečistot, prachu a mastných skvrn a zbaven děr a nežádoucích prvků. Můžete umýt celou stěnu a počkat, až uschne.

Je velmi důležité pečlivě určit místo instalace. Vertikální lamely, bez ohledu na to zda-li je instalujete na zeď, strop nebo MDF desku, je nutné pokládat rovnoměrně. Mírná odchylka od určené svislice nebo úrovně, způsobená velikostí lamel a jejich uspořádáním vzhledem k podlaze nebo stropu, je viditelná a výsledek může být proto neestetický. Před zahájením instalace dřevěné lamelové stěny zkontrolujte, zda jsou vaše lamely nařezány na požadovanou délku. Pokud nebyly objednány na konkrétní rozměr, musíte je nařezat pilou. K instalaci potřebujete vhodné lepidlo nebo montážní pásku, případně vrták a vhodné šrouby a hmoždinky. Pro rovnoměrnou instalaci prvků potřebujete distanční lištu zvolené šířky. Hodit se bude také metr a tužka.

Dřevěný obklad – montáž

Podle toho, jaký dřevěný obklad jste si zakoupili, existují tři způsoby jejich instalace.

Montáž lamel přímo na stěnu

Při tomto způsobu nalepte montážní lištu do připraveného výřezu lamely. Na vertikální lamely ze dřeva nebo jiné nanesete lepidlo nebo použijete připravenou montážní pásku a připevněte na stěnu. Pokud máte lišty na stěnové lamely, přilepíte je vedle lamely. Tímto způsobem můžete nainstalovat další panel s jistotou, že bude paralelní s předchozí lamelou. Pokud jej nechcete použít nebo nemáte ukončovací lištu, je dobré použít distanční lištu k tomu, aby byla další lamela rovná.

Montáž lamel na lištu

Přišroubujte montážní lištu ke stěně a poté pomocí pomocné distanční lišty označte místo instalace všech zbývajících lamel. Na vnitřní stranu lamely v místě frézování naneste lepidlo a připevněte na připravenou lištu. Pokud máte dekorativní lištu, nalepte ji mezi lamely.

Montáž lamel na desku

Máte-li připevněné lamely na desku, je váš úkol jednodušší, pokud ne, přišroubujte lamely k laminované desce pomocí montážní lišty. Označte místo montáže na desce, abyste vytvořili potřebné otvory pro hmoždinky. Připevněte desku s lamely na stěnu pomocí šroubů.

Dřevo je materiál, který dodá každému interiéru teplo a útulnost. Dřevěný obklad ve formě lamel vytvoří zajímavou dekoraci, která se hodí do každé místnosti bez ohledu na jeho styl a charakter! Jakým způsobem vertikální lamely namontujete, je jen na vás!

Pokud budete hledat dřevěný obklad, s výběrem Vám pomůže naše bohatá nabídka, jakou jsme pro vás připravili v našem internetovém obchodě BauMax. Nabízíme dřevěný obklad, ale také lamely z MDF. Tento materiál se vyznačuje odolností a dlouhou životností, ale i jeho cena je nižší než už dřeva. Skladem zde najdete mnoho druhů obložení v různých barvách a provedení, stejně jako materiál potřebný k jejich montáži. Vyberte si dřevěný obklad a dejte svému interiéru nový, moderní vzhled!

 

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Obývací pokoj s cihlou na zdi


Jak chránit zeď před nárazy židlemi?


Montáž korkových obkladů


 

Zpět