Montáž korkových obkladů

27.06.2022

Moderní aranžmá jsou výsledkem neustálého hledání zajímavých řešení. Důležitá je interiérová úprava, stejně jako vybavení a vhodné doplňky. Objevuje se stále více zajímavých nápadů, zejména pokud jde o dokončení a obklady stěn. Mezi moderní řešení patří korkové obklady stěn, které jsou nejen efektní, ale také zvukotěsné a také zateplují interiér. Korek je přírodní materiál, který se získává z korkového dubu. Přírodní korkové obklady na stěnu jsou stále oblíbenější. Korkem můžete obložit ovšem nejen stěny, ale i podlahy. Korek se používá jako dokončovací materiál do všech místností, nejen kvůli své estetice, ale mimo jiné jako skvělá tepelná a zvuková izolace. Pokládkou na podlahy můžete ušetřit i na topeni, jelikož korek pomáhá zateplit interiér. Pouze v interiérech, jako je koupelna nebo kuchyň, kde hrozí zaliti vodou, je nutná vhodná ochrana proti vlhkosti. Nejčastěji se používá lak, olej, vosk nebo vinyl, kterým ošetříme povrch korkových obkladů. Podívejte se, jak správně provést lepení korkových obkladů na stěnu, aby celek vypadal co nejlépe, ale i korková stěna vydržela co nejdéle.


V tomto článku:

1. Základní informace – jak položit korkové obklady?

2. Nářadí a pomocné nástroje – co je třeba připravit pro instalaci korku?

3. Příprava podkladu pro instalaci obkladu z korku na zeď

4. Lepení korkových obkladů na stěně

5. Přírodní korkové obklady na stěnu – jaké jsou výhody tohoto typu obkladů?



Základní informace – jak položit korkové obklady?

Dekorativní korkové obklady se prodávají v rolích nebo jako panely. Tento zajímavý dřevěný obklad lze umístit prakticky do každé místnosti, ale v případě koupelny nebo kuchyně, raději jej neinstalujte v blízkosti dřezů nebo jiných vodních zdrojů. Korkové nástěnné panely se při zvýšené vlhkosti mohou zdeformovat nebo dokonce spadnout. V interiérech, kde je větší vlhkost, je potřeba korek řádně impregnovat, aby zachoval své vlastnosti a nepoškodil se. Používá se k tomu speciální přípravky, jako je lak, vosk nebo olej. Korkové obklady není vhodné instalovat ven, ale pokud se vám barva a vzor korkových obkladů líbí, můžete se rozhodnout pro fasádní panely a desky v tomto odstínu a dekoru korkových obkladů.

Místnost, kde budeme korkový obklad či korkové podlahy instalovat, by měla být suchá a také by měly být v ní dokončeny všechny předchozí stavební práce. Místnost je potřeba vyluxovat a umýt, abyste se zbavili zbytku prachu ze stavby, který když se dostane do lepidla, sníží jeho účinnost a vlastnosti, co může v důsledku časem vést k poškození korkových dlaždic jak i jejích odlepení. Plochy určené k obložení korkem, a to jak stěny tak podlahy musí být suché, proto je nutné dostatečně počkat, aby celá místnost dobře vyschla.

Korkové obklady a lepidlo je dobré nechat aklimatizovat v dané místnosti alespoň 24 hodin před pokládkou na stěny ale i podlahy. Aklimatizace znamená naskladnění korku a dalších materiálů do místnosti pokládky a poté je ponechat uvnitř alespoň jeden den. To umožní vyrovnání teploty a korkové obklady nebo korkové podlahy budou moci dobře přilnout k podkladu.

Ideální teplota pro pokládku korkových obkladů je 18°C. Nikdy neinstalujte obklady z korku, pokud je teplota v místnosti nižší než 15 °C – lepidlo se správně neslepí a korkové obklady se mohou po nějaké době uvolnit. Korkové obklady či podlahy je potřeba vyndat z obalu bezprostředně před montáží. Dekorativní korkový obklad je přírodní materiál, proto existuje možnost mírných rozdílů, jako rozdílí v odstínech jednotlivých korkových obkladů. To nemusí být překážkou , když jak už bylo řešeno korek je přírodní produkt.

Nářadí a pomocné nástroje – co je třeba připravit pro instalaci korku?

Než začnete s montáží, musíte se řádně připravit na práci. Připravte si nářadí. K nařezání korkových obkladů budete potřebovat ostrý nůž, tužku, metr, úhlové pravítko, lajnovací šňůru s křídou, velurový váleček, čistý hadřík a gumovou paličku pro přitlačení dlaždic.

Stěna bude také vyžadovat řádnou přípravu. Postarejte se proto o válečky nebo štětce pro nanesení základního nátěru, vhodné bude rovněž hladítko.

Příprava podkladu pro instalaci obkladu z korku na zeď

Pokládku korkových obkladů začněte přípravou podkladu. Podklad musí být pevný, jednotný a suchý. Nerovnosti, díry, škrábance nebo praskliny je potřeba opravit tmelem na stěny. Než se na stěny začne pokládat korek, je potřeba všechny staré nátěry ale i jiné úpravy předem odstranit a povrchy dobře vysušit, aby korkové dlaždice dobře přilnuly. Na stěny, které byly pokryty sádrovou omítkou a sádrokartonovými desky, je potřeba položit penetrační nátěr. Zvýšíte tím přilnavost lepidla na stěně. Počítejte pak s delší dobu schnutí lepidla.

Na savý podklad doporučujeme použít disperzní penetrační nátěry. Na sádrové povrchy je dobré použít prostředek, který zabraňuje tvorbě plísní a hub. Je vhodné se rozhodnout pro výběr značkových produktů, které zaručí kvalitní vlastnosti materiálu. Doba schnutí základního nátěrů na sádrovém povrchu není kratší než 24 hodin, proto si dokončovací práce dobře naplánujte.

Důležitý je výběr lepidla na korek. Lepidla na bázi akrylových pryskyřic (nízkoemisní lepidla na vodní bázi) se používají pouze na savé podklady (např. podklady ze sádry opatřené základním nátěrem). Vyplatí se zvolit kontaktní lepidlo, které se používá pro oboustranné nanášení – můžete ho nanést jak na povrch, kam chcete korkový obklad pokládat, tak na samotný obklad z korku. Návod jak používat kontaktní lepidlo najdete na obalu. Před zahájením práce si jej pečlivě přečtěte. Vhodné seznámení s návodem na použití produktu výrazně zvyšuje efektivitu práce a trvanlivost finální úpravy stěn či podlah.

Lepení korkových obkladů na stěně

Poté, co je povrch připraven a máte už všechno potřebné nářadí, je čas na instalaci korkových obkladů. Pomocí lajnovací šňůry s křídou, metru a úhlového pravítka si na zdi vyznačte dvě na sebe kolmé čáry, abyste mohli začít obkládat korek od bodu jejich křížení. Doporučujeme, aby šířka ořezu korku k okraji obkladové stěny nebyla menší než 5 cm, jinak bude pro vás obtížné korkové obklady správně oříznout.

Lepidlo, by mělo být nanášeno zubovým hladítkem pouze na povrch podkladu, který bude pokryt dlaždicemi do 10-15 minut. Ihned po nanesení lepidla začněte pokládat dlaždice tak, že je rukou jemně po celé ploše přitlačíte tak, aby byla celá spodní část obkladu z korku potažená lepidlem. Po krátké době korkové dlaždice opět přitlačte gumovou paličkou. Skvrny od lepidla by měly být okamžitě odstraněny vlhkým hadříkem.

Lepidlo nanášejte na povrch a korkové obklady. Nespěchejte a buďte důkladní – jen tak budou korkové obklady vypadat dobře na stěně či podlaze.

Korkovým obkladem lze dokončit celé stěny a podlahy, ale pomocí korku můžete také vytvořit jen zajímavé prvky aranžmá. Korkové obklady se snadno řežou, a proto se s jejich pomocí často vytváří povrchové úpravy ve šestihranných vzorech, které jsou v poslední době velmi populární.

Materiál, jakým je přírodní korek na stěny a podlahy, se může prodávat jak ve formě rolí, tak panelů. Korkové panely se obvykle instalují pomocí pera a drážky ve vertikálním nebo horizontálním uspořádání.

Přírodní korkové obklady na stěnu – jaké jsou výhody tohoto typu obkladů?

Korek je stále populárnější jako obklad a je k tomu dobrý důvod. Jde o přírodní a šetrný materiál, který se vyplatí zavést do aranžmá pro jeho estetiku a funkčnost. Podívejte se, jaké jsou vlastnosti a výhody korku a proč se vyplatí zvolit tento typ povrchové úpravy na stěny a podlahy.

  1. Jde o ekologický produkt, korek je přírodní materiál, který je velmi podobný dřevu.
  2. Korkové dlaždice mají velmi vysoké izolační a akustické vlastnosti, proto jsou vhodné do bytů v panelových domech, kde dokonale tlumí zvuky z bytů sousedů, a navíc tepelná izolace zlepšuje mikroklima v interiéru.
  • Korek je nepropustný pro tekutiny a plyny.
  • Korkové obklady a podlahy se velmi snadno udržují v čistotě, a velmi snadno se s nimi pracuje.
  • Korkové panely mají antistatické a antialergické vlastnosti (nehromadí se na nich prach), takže jsou perfektní pro alergiky.
  • Korek je nejlepší způsob, jak dát vašemu bytu individuální styl – korkové obklady, například z korkového dubu jsou k dispozici v různých odstínech a vzorech a je také snadné je nařezat do konkrétního tvaru dlaždic. Přírodní korkové obložení můžete uspořádat na celou stěnu nebo její část. Vypadá skvěle spolu s dřevěným nábytkem nebo tam, kde je hodně prvků ze dřeva.

Doufáme, že náš článek bude pro vás nápomocný, jak v otázce pokládky korkových dlaždic, a také i pro získaní informací o materiálu, jakým je korek. Korková dlaždice je nejen levnější než dřevo, ale i více měkká a elastická, proto se korek stále častěji používá jako materiál pro dokončení interiérů. Korkem můžete obložit stěny nebo podlahy. Tepelná a akustická izolace u přírodního korku je velmi dobrá, a navíc se na něm nedrží nečistoty, díky čemu je velmi snadný co se tyká jeho údržby. Korkem můžete dokončit celé povrchy, ale korková dlaždice nemusí být nutně pokládaná na celou stěnu nebo podlahu. Skvěle poslouží jen jako element výzdoby. Možností aranžmá s korkem v hlavní roli máte spoustu. Díky tomu, že korek prodává se v růžných dekorech a barevných provedeních, můžete si vybrat nejvhodnější provedení pro vaše aranžmá. Více inspirací uspořádání na stěnu nebo podlahu najdete na internetu. Bytoví designéři, a výrobci prezentuji různá aranžmá nebo trendy, které budou převládat v daném roce. Přesvědčte se sami, jak velmi korková dlaždice zútulňuje a zatepluje interiér a dodává interiéru jedinečný charakter.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak chránit zeď před nárazy židlemi?


Čalouněné panely čela postele


Obývací pokoj s cihlou na zdi


 

Zpět