Domácí knihovna – jak ji zařídit

11.05.2022

Domácí knihovna je nepochybným pokladem a krásně upravená domácí knihovna bude jistě nejen užitečným, ale také výjimečně efektním prvkem vybavení v místnosti. Vytvořit knihovnu není vůbec těžké a každý si může doma vyzkoušet vytvoření takového místa. Podívejte se, jak si snadno uspořádáte knihovnu ve vašem interiéru, kam je dobré ji umístit, aby byly knihy dobře exponovány a jaký nábytek k tomu účelu poslouží nejlíp.

Regály- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Proč se vyplatí mít domácí knihovnu?

2. Kam dát domácí knihovnu? Kde doma je vhodné umístit knihovnu?

3. Domácí knihovna – jak ji uspořádat?

4. Jaký nábytek je nejlepší použít k uspořádání knihovny?

- Kancelářské regály - perfektní kusy nábytku pro velkou domácí knihovnu

- Police pro uspořádání malé knihovny

- Komody pro ukládání dokumentů a knih

5. Je vytvoření domácí knihovny složité?Proč se vyplatí mít domácí knihovnu?

Knihovna je místo, kde budete především ukládat, organizovat a samozřejmě vystavovat své knihy. Vaše sbírka knih bude řádně roztříděna a knihy se v takové knihovně mnohem lépe prezentují. Vystavení knih na policích vám také umožní vytvořit krásné pozadí pro další nábytek a zařízení v místnosti.

Knihovna může být malá, ale nic nebrání využití velkých ploch k její vytvoření. K uložení svých oblíbených knih si můžete vyčlenit libovolné množství prostoru, samozřejmě podle bytových možností – kreativní návrh uspořádání zde poslouží nejlépe. Bytoví architekti ukazují, že knihovnu lze uspořádat jak v prostorném domě, tak v malé garsonce. Vytvořit místo na knihy není složité, s pomocí našich výrobků, které jsme pro vás připravili, si můžete ve vašem domě či bytě své knihy efektně vystavit.

Regály- Baumax.cz

Kam dát domácí knihovnu? Kde doma je vhodné umístit knihovnu?

Knihovna je prvek, který bývá doplňkovou součástí vybavení obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje. Pokud máte dostatek místa, můžete na ní vyčlenit velký prostor - knihy mohou zabrat celou stěnu nebo dokonce celý pokoj! V malých domech či bytech je však často nemožné uspořádat knihovnu na celou stěnu. V případě omezeného prostoru je zapotřebí pro své knihy najít vhodné místo, bez nutnosti vzdát se jiného prvku vybavení. Při hledání vhodného místa vezměte v ohled různé typy výklenků, které jsou jinak nevyužité. Díky tomu máte možnost výklenek funkčně využít k uložení knih bez nutnosti obětování dalšího volného prostoru. Takové řešení minimalizuje využití užitného prostoru, který máte možnost využít jiným způsobem. Prvky knihovny lze využít i jako dělící stěnu do obývacího pokoje nebo dětského pokoje sdíleného sourozenci. Díky tomu může mít tak každý ze sourozenců při sdílení pokoje trochu soukromí.

Regály- Baumax.cz

Domácí knihovna – jak ji uspořádat?

Stěna z regálů, stěna z polic nebo třeba malý regál – to vše můžete využít při výstavbě knihoven. Díky různorodé velikosti zvoleného nábytku budete moci uspořádat něco zajímavého téměř kdekoliv. Velikost knihovny tak často závisí na počtu knih, které chcete uložit a vystavit. Aby plně využít dostupný prostor se vyplatí využít různá aranžerská řešení. Podle toho jakého výsledku chcete dosáhnout, při zařizování použijte police, regály a dokonce i komody a vitríny. Vsaďte na vytvoření různých funkčních zón, jako je místo pro uložení knih, jejich expozice a čtení.

Jaký nábytek je nejlepší použít k uspořádání knihovny?

Knihovny se dá snadno vytvořit vhodným uspořádáním dostupného prostoru. Kancelářský nábytek nabízený v našem internetovém obchodě BauMax v tomto úkolu rozhodně pomůže. Podívejte se, které nábytkové prvky podle typu a velikosti budou pro výstavbu domácí knihovny v dané místnosti nejlepší.

Knižnice- Baumax.cz

Kancelářské regály - perfektní kusy nábytku pro velkou domácí knihovnu

Nejčastěji vybíraným nábytkem do domácí knihovny jsou kancelářské regály. Do prostorné kancelářské knihovny se vejdou všechny vaše knihy, obzvlášť pokud máte ve zvyku kupovat stále nové exempláře. Regály nabízené v našem obchodě BauMax jsou dostupné v jakémkoli stylu provedení, díky čemu knihovna snadno zapadne do zbytku aranžmá. Pokud plánujete uspořádat doma knihovnu, nákup regálů je jedním z nejlepších řešení.

V závislosti na velikosti knih se vyplatí volit vysoké nebo nízké regály. Pozor na šířku a výšku polic, pokud chcete, aby se do nich vešly velké, objemné knihy a menší kapesní knižní edice, vybírejte regály s nastavitelnými policemi, které vám to umožní.

Knihy by také měly být správně vyexponovány. K tomu jsou samozřejmě vhodné regály, ale speciální edice knih by měly být umístěny tak, aby se vaše sbírka dobře prezentovala a zároveň byla bezpečná.

Police- Baumax.cz

Police pro uspořádání malé knihovny

Velmi oblíbené jsou také police různých druhů. Police zavěšené na stěnách budou perfektním místem k uložení knih. Jejich výhodou je, že police můžete zavěsit na zeď, díky čemu využijete jakýkoliv volný prostor v domě. Je pravda, že více knih budete moci dát na regály než na police, ale pokud máte menší byt, takové řešení se vám rozhodně osvědčí.

Police zakoupíte v našem obchodě jako součást větších nábytkových sestav do obývacího pokoje nebo mládežnického pokoje. Díky tomu bude celé aranžmá jednotné a atraktivní a nebudete muset myslet na to, kde knihy uspořádat. Připravili jsme pro vás opravdu širokou nabídku produktů, které vám pomohou vytvořit efektní knihovnu. Pokud chcete do knihovny přidat i čalouněný nábytek, najdete jej rovněž v naší nabídce.

Komody pro ukládání dokumentů a knih

Atraktivní kancelářské komody můžete použít nejen pro vybavení vaší domácí kanceláře, ale také k vybavení velkých knihoven. Komoda je často podceňovaný kus nábytku, přes to skvěle poslouží k uložení nejen knih a nejrůznějších dokumentů, které chcete mít na jednom místě. Menší modely komod uspořádáte i do malých bytů. Je však třeba pamatovat na to, že komoda většinou pojme méně knih než například regál, z druhé strany komoda se vám bude hodit i pro uložení důležitých dokumentů a spisů.

Komody- Baumax.cz

Je vytvoření domácí knihovny složité?

Jak vidíte, uspořádat si domácí knihovnu není vůbec těžké – stačí k tomu vhodný nábytek a trocha kreativity. Knihovnu můžete dát do ložnice, obývacího pokoje nebo pokoje pro mládež. Díky ní budou svazky knih v bezpečí, krásně vystaveny a co je hlavní, budou vám vždy po ruce.

Knihovna sama o sobě může být zajímavým prvkem aranžmá, ovšem stojí za zvážení zařídit si také prostor, kde si své knihy budete moci číst. Podle toho, kolik můžete vyčlenit místa, váš čtenářský koutek může být vybaven pohodlným křeslem na čtení nebo pohovkou. Bez ohledu na to, jak jej zařídíte, jeho uspořádání není složité, a takové místo, kde vás nikdo při čtení nebude rušit, jistě rádi využijete.

V obývacím pokoji nebo ložnici je dobré umístit vedle polic s knihami pohodlné křeslo. Sedačka je ideálním místem k odpočinku, ale zde si také pohodlně sednete ke čtení. Doporučujeme jak pohodlná křesla ušáky z naší nabídky, tak i moderní křesla zajímavá svým designem. Ke křeslu umístěte malý stolek. Když budete chtít na chvíli odložit čtenou knihu nebo si vzít šálek kávy či čaje přijde rozhodně vhod.

Čtení je ideální zábava zejména během dlouhých zimních večerů. Aby čtení knih bylo pohodlné a příjemné, investujte do vhodné lampy. Perfektní budou stmívatelné stojací lampy, díky kterým si množství umělého světla přizpůsobíte svým potřebám. Takto plně vybavený čtenářský koutek dokonalé doplní v místnosti vaši knihovnu.

Více výrobků a více inspirací najdete v našem internetovém obchodě BauMax.

Regály- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Nábytek na míru – kdy je nejlepší čas se rozhodnout?


Jak vystavit květiny doma


Práce z domova - volíme pohodlnou kancelářskou židli


 

Zpět