Co nad kuchyňskou linku?

14.10.2021


Stěna nad kuchyňskou linkou potřebuje účinnou ochranu před nečistotami, vodou, vlhkostí a vysokými teplotami. Čím ji dokončit, aby získala odolný, snadno omyvatelný, a navíc estetický povrch? Co dát na zeď mezi pracovní desku a skříňkami?
Jakmile vybereme ideální sady kuchyňského nábytku, začínáme uvažovat, jaký typ materiálu bude nejlepší pro zeď nad pracovními deskami v naší kuchyni. Moderní kuchyně a jídelna je srdcem každého domova, a přestože prostor mezi skříněmi je jen malým fragmentem místnosti, často bude pravě toto místo určovat, jak bude celek vypadat. Je to skvělá příležitost k personalizaci a zútulnění kuchyňského prostoru nebo k zdůraznění minimalistického stylu aranžmá interiéru.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


 


V tomto článku:
1. Co na stěnu mezi kuchyňskou linku?
2. Vyplnění prostoru mezi skříňkami v kuchyni
3. Moderní kuchyně - dlaždice
4. Skleněné tabule - dekorativní sklo
5. Tapety v kuchyni
6. Elegantní kámen nebo cihla
7. Co stojí  brát v ohled při navrhování stěny nad pracovní deskou? 

Co na stěnu mezi kuchyňskou linku?


Až donedávna byla odpověď na tuto otázku jednoduchá – do kuchyně jen osvědčený a praktický materiál, ozdoba klasických kuchyňských stěn - obklady, tedy keramické obklady. V současné době máme mnohem více možností estetického a zajímavého uspořádání prostoru mezi skříňkami v kuchyni -můžeme si vybrat z materiálů, jako jsou dekorační panely, laminátová deska, dlaždice, kámen, ocel, dekorativní barvy a mnoho dalších. Nejdůležitější bude dobrý nápad na dokončení prostoru mezi skříňkami v kuchyni, aby spolu ladily s dalšími prvky vybavení, jako jsou kuchyňské skříňky, kuchyňská čela, kuchyňské pracovní desky, těsnící lišty a příslušenství k pracovním deskám.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Vyplnění prostoru mezi skřínky v kuchyni


Důležitým kritériem při výběru materiálu bude také vzdálenost mezi pracovní deskou a závěsnými skříňkami v kuchyni. Modulární kuchyňský nábytek vyžaduje, aby při jeho instalaci pamatovat na zajištění pohodlného místa pro práci. Vzdálenost: kuchyňská pracovní deska - závěsné kuchyňské skříňky by měly být přibližně 55-60 cm. Při tak velkém prostoru si můžeme snadno dovolit jakoukoliv povrchovou úpravu tohoto povrchu, např. cihlu, kámen nebo mozaiku, ale pokud jsou naše kuchyňské skříňky umístěny níže, je lepší zvolit jednotný praktický materiál, který se snadno udržuje v čistotě a nepotlačuje vizuálně malý prostor mezi kusy nábytku.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Moderní kuchyně – dlaždice


Dlaždice nad kuchyňskou linkou jsou dokonalým řešením. Keramické obklady jsou levným materiálem, který je odolný vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Poskytuje neomezené možnosti uspořádání, protože je k dispozici ve všech možných barvách, tvarech a velikostech. Jejich vhodným výběrem můžeme vytvořit klasickou a moderní kuchyň.
Moderní obklady do kuchyně jsou jedním z prvních kroků k uspořádání prostoru tohoto typu. Čemu stojí věnovat pozornost? Pokud jde o barvu, určitě se zaměřte na jednotnou barvu vybraných obkladů a pokud zvolíte jednobarevný bílý kuchyňský nábytek nebo šedý kuchyňský nábytek, zvažte zavedení do kuchyně barev, jako jsou béžová, bílá, šedá a černá. Moderní obklady do kuchyně budou vypadat efektivně, pokud místo malých kostek zvolíme velkoformátové obklady, které jsou spojovány bez spár.
Malé obklady na kuchyňské stěně vypadají skvěle, ale vzhledem k velkému počtu spár, ve kterých se špína ráda usazuje, budete mít problém s udržováním takové povrchové úpravy v čistotě. Na tenhle fakt, stojí za to si pamatovat. Z praktického hlediska budou velkoformátové obklady mnohem lepší, protože vám umožní snížit počet spár na minimum.


Skleněné obklady - dekorativní sklo


Skleněný panel je v moderních kuchyních pěkným akcentem na stěnách nad pracovní deskou - nejenže rozbije monotónnost vizuálně těžkých, pevných prvků, jako jsou dřevěné skříňky nebo kamenné pracovní desky, ale bude také mimořádně funkční, protože snadno z něj odstraníte veškeré nečistoty. Skleněné panely do kuchyně budou skvěle fungovat v malých kuchyních, kde sklo odráží světlo a opticky zvětšuje interiér. Navíc si můžete být jisti, že sklo v kuchyni dokonale ochrání pracovní prostor za sporákem nebo v místě, kde umístíme skříňky pod dřez.

Barva na zdi v kuchyni


Natření stěn barvou v prostoru mezi skříňkami a pracovní deskou vám umožní získat skvělý výsledek za malý rozpočet. Bohužel ne všechny barvy budou fungovat v kuchyni, ve které je přebytečná vlhkost vznikající především z přípravy nejrůznějších pokrmů. Pro natírání prostoru mezi kuchyňskou linkou nebo nad kuchyňskými pracovními deskami by měly být použity omyvatelné barvy (které lze umývat a čistit bez poškození jejich vrstvy), odolné vůči vlhkosti, plísním a bakteriím. Z produktů dostupných na trhu si tedy vyberete keramické a latexové barvy. Tabulová a magnetická barva budou dobře fungovat jako dekorativní akcent na kuchyňské zdi.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Tapety v kuchyni


Tapetu lze také použít nad kuchyňskou pracovní deskou. Umožňují rychlou metamorfózu kuchyně a hladký povrch se zajímavým vzorem nebo potiskem. Kuchyňské tapety jsou stále více populární a jejich široký výběr vám umožňuje získat zajímavé aranžmá moderní kuchyně. Nejlepší je vybrat si speciální tapety určené pro tuto místnost (obvykle vinylové na podložce z plsti nebo sklolaminátové podložce), protože jsou odolné vůči mnoha skvrnám a vysokým teplotám a lze je snadno čistit.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Elegantní kámen nebo cihla


Přírodní kámen je mimořádně zajímavý a luxusní způsob dokončování kuchyňských stěn. Pěkný vzhled bohužel nemusí vždy jít ruku v ruce s praktičností. Některé měkké kameny používané k vyplnění prostoru nad pracovními deskami absorbují mastnotu a vodu a v důsledku toho se snadno obarví. Kromě toho se drobí, snadno je lze poškrábat a rychle se opotřebovávají. Aby prodloužit jejich životnost, měly by být pravidelně impregnovány a čištěny speciálními přípravky.
V tomto ohledu si žula, která je tvrdá, odolná proti mechanickému poškození, vysokým teplotám a znečištění, vede mnohem lépe. Díky své hladké a rovnoměrné struktuře absorbuje malé množství vody a nečistot, díky čemu získáváte snadno omyvatelnou povrchovou úpravu na stěnu nad kuchyňskou linkou.
Podobné je to s cihlovými obklady. Stěna z nich nad pracovní deskou absorbuje vlhkost a mastnotu, proto vyžaduje odpovídající ochranu nebo impregnaci ochrannými a ošetřovacími prostředky. Z důvodu ochrany kamenné nebo cihlové zdi stojí za to vybavit místa obzvláště náchylné k znečištění průhlednými skleněnými panely montovanými na šrouby.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz


Na co je potřeba pamatovat při navrhování prostoru nad pracovní deskou?

 

- klasický interiér s útulnou atmosférou získáme použitím keramických dlaždic, cihel, dřeva nebo laminované desky imitující dřevo;
- použitím skla, betonu nebo obkladů v dekoru betonu, stejně jako tabulové barvy, získáte moderní loftové aranžmá;
- vzorovaná laminovaná deska, sklo s tištěnou grafikou a také fotolaminát jsou dobrým a levným řešením, jak oživit každou kuchyň, zejména malou a tmavou.
- Pokud je vzdálenost mezi pracovní deskou a závěsnými skříňkami v kuchyni malá, je dobrým řešením použít na ni vizuálně lehký materiál, např. hladké bílé dlaždice nebo jednotnou laminovanou desku.
- efektu elegantní a luxusně dokončené kuchyně dosáhnete použitím materiálů, jako jsou mramor, žula nebo jiný přírodní kámen.NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Nábytek do kuchyně Charlotte White/Oak White Craft Nábytek do kuchyně Elena Nábytek do kuchyně Quantum Mint Nábytek do kuchyně Magnum


 

Zpět