Altány pavilony nebo zahradní slunečníky – co si vybrat?!

25.04.2022

Milujete léto a teplé slunečné dny, ale v horkém počasí většina z nás vyhledává stín? Máte krásnou, prostornou zahradu nebo terasu a zahradní nábytek bez zastíněné plochy? Máme pro vás několik osvědčených způsobů, jak si vytvořit jedinečné místo, které vás ochrání před sluncem a umožní vám ochladit se v nejparnějších letních dnech na terase nebo na zahradě.

Zahradní altány a pergoly, slunečníky a zahradní pavilony - to jsou nenahraditelné prvky malé zahradní architektury, které vám pomohou zařídit fantastickou relaxační zónu na zahradách. Podívejte se, jak vybrat slunečníky a zahradní pavilony na letní sezonu, které odolají povětrnostním vlivům a ochrání před slunečními paprsky a také co se vyplatí zvolit a na co je potřeba vzít ohled při jejich výběru!

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Zahradní altány a pergoly - účinná ochrana před sluncem, větrem a deštěm

2. Pavilony a zahradní stany

3. Zahradní slunečníky

4. Altán, zahradní pavilon nebo slunečník - co si vybrat?

5. Zahradní slunečník - nenahraditelný v malých zahradách, na terasách a balkónech, stejně jako u zahradního bazénůZahradní altány a pergoly - účinná ochrana před sluncem, větrem a deštěm

Zahradní altány či zahradní domky a mimořádně funkční domky na nářadí jsou jedním z nejčastěji volených prvků při úpravách zahrad a pozemků. Poskytují mnoho možností uspořádání a funkčnosti. Často vytváří jedinečné aranžmá, které promění průměrné zahrady v kouzelný prostor. Altán je perfektním místem pro umístění zahradního nábytku, houpací sítě nebo houpačky. Pokud je dobře vybaven, poslouží k odpočinku, ale také pro společenská setkání.

Zahradní altán je ideálním řešením pro ty, kteří mají ať už na zahradě či rekreačním pozemku poměrně velký prostor. Díky tomu, že altány mají pevnou konstrukci, jsou odolné proti vlhkosti, větru a slunečnímu záření. V létě vás ochladí a na podzim ochrání v případě deště. Interiér altánu je často vybaven také zahradním grilem a stává se tak alternativou letního obývacího pokoje, kde hodujete s rodinou a přáteli.

Největší nadšenci využívají altán i v zimě. V jeho středu budete moci připravit místo pro ohniště, které bude poskytovat příjemné teplo i ve velmi mrazivých dnech.

Stabilní konstrukce a velké rozměry altánu způsobily, že si tento prvek zahradní architektury získává stále více příznivců.

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

Pavilony a zahradní stany

Zahradní pavilony svou konstrukcí připomínají klasický stan. Jsou však mnohem větších rozměrů, díky čemu se můžete uvnitř volně pohybovat. Pavilon se skládá z kovového rámu, pokrytým voděodolným materiálem. Nejjednodušší modely mají stříšku z látky, která je natažena přes konstrukci z kovových trubek. Ty pokročilejší mají dodatečně látkové stěny. Ty chrání před sluncem a větrem. Díky nim sluneční paprsky nepronikají jen seshora, ale i ze stran.

Zahradní pavilony jsou s oblibou vybírány všude tam, kde se na zahradě koná čilý letní společenský život. Poskytují ochranu před intenzivním sluncem i deštěm a větrem. Budete tak moci pořádat večírky, oslavy a společenská setkání pod širým nebem bez ohledu na počasí.

Naprostou většinu materiálů používaných pro výrobu pavilonů lze bez obav prát v pračce. Jen nesmíte zapomenout, že je nelze sušit mechanicky a ani žehlit. Můžete také použít některý ze speciálních prostředků na impregnaci tkanin používaných do volné přírody. Ten vytvoří na látce povlak odolný vůči vodě nebo UV záření. Při výběru je třeba rovněž dobře ověřit konstrukci, aby byla stabilní a odolná. Ty lehčí se mohou při silnějším větru velmi snadno poškodit.

Zahradní slunečníky

Slunečník je jedním z nejoblíbenějších stínících prvků. Jeho montáž a demontáž je jednoduchá, takže ji zvládnou dospělí a děti. Slunečník má stabilní základnu, ve které je umístěna tyč a rám konstrukce. Na rámu je natažen voděodolný, barevný materiál. V závislosti na modelu může být slunečník vybaven lehčí nebo těžším stojanem, přizpůsobeným hmotnosti a rozměrům samotného slunečníku. Na trhu jsou k dispozici jak klasické modely slunečníků, tak slunečníky s boční nohou, co umožnuje více možností jejich uspořádání. Proto při výběru slunečníku se vyplatí zjistit více o nabízených řešeních, jelikož mohou poskytovat různé možnosti uspořádání.

Slunečníky, stejně jako pavilony, jsou neocenitelné, pokud se zaměřujete na mobilitu a chcete být schopni zajistit stínění a UV ochranu v různých částech pozemku nebo zahrady.

Jak vybrat zahradní slunečník, který je zároveň funkční a dekorativní? Zahradní slunečníky jsou k dispozici v mnoha velikostech, takže snadno najdete model, který vyhovuje vašemu prostoru a potřebám. Závěsné modely s boční nohou jsou v poslední době velmi oblíbené. Nemají centrální tyč a stříška je zavěšena na bočním ramenu na tyči. Tento typ konstrukce poskytuje větší zastíněnou plochu. Co se týče designu a provedení, tak je k dispozici spousta barev a materiálů, a je snadno najít design, tak aby doplnil zahradní nábytek. Tipy, zboží a inspirace aranžmá slunečníků najdete na našem webu.

Zahradní pavilony- Baumax.cz

Altán, zahradní pavilon nebo slunečník - co si vybrat?

Samozřejmě, že prvním a nejdůležitějším kritériem, které určí výběr konkrétního prvku aranžmá, je velikost zahrady. A tady zrovna platí rčení, že „čím větší, tím lepší“. Každý, kdo vlastní velkou, prostornou zahradu, může s jistotou využít každé dostupné zboží a dokonce dva typy z nich kombinovat.

Pokud nejsou žádná prostorová omezení, doporučujeme zvolit altán, který dává více možností uspořádání a funkčnost. Dřevěný altán je jedním z nejběžnějších prvků zahradní architektury s pevnou konstrukcí a vysokou odolností vůči měnícím se povětrnostním vlivům, do kterého snadno dáte zahradní nábytek. Množství designů a velikostí umožňuje přizpůsobit altán individuálním potřebám jeho majitele. Altán účinně chrání před intenzivním sluncem, i když jeho prolamovaná struktura neumožňuje úplnou ochranu a izolaci od zbytku zahrady.

Altán má nezastavěné boční stěny, díky tomu jej lze propojit se zahradním pavilonem, čímž vznikne samostatná a chráněná zóna. Takto upravená část zahrady poslouží jako místo k odpočinku, jídlu či zábavě nejmenších uživatelů.

Za zmínku stojí, že zahradní pavilony kvůli své zastavěné konstrukci skvěle chrání nejen před intenzivním sluncem, avšak i před větrem a letním deštěm. Montáž pavilonu není nijak zvlášť složitá, což bude jistě ku prospěchu. Je však dobré vědět, že zahradní pavilon ve složeném stavu nezabere mnoho místa, takže jej snadno uskladníte v zahradním domku, garáži nebo ve sklepě domu.

Koupě zahradního altánu může být perfektním řešením, které dokáže překvapit svou funkčností a rozmanitostí použití pro mnoho účelů.

Zahradní pavilony- Baumax.cz

Zahradní slunečník - nenahraditelný v malých zahradách, na terasách a balkónech, stejně jako u zahradního bazénů

Tam, kam se pro nedostatek místa nevejdou zahradní altány ani zahradní pavilony, oceníte funkčnost zahradního slunečníku. Tento zajímavý prvek, který je častým vybavením zahrad, teras a balkónů, kde poskytuje příjemný stín za slunečného dne a pohodlné místo relaxace na zahradě pro celou rodinu. Bez slunečníku si jen stěží lze představit venkovní jídelní nábytek, nabízející příjemný stín při stolování venku.

Největší výhodou zahradních slunečníků je jejich kompaktní velikost. Slunečník se vejde všude tam, kde není šance postavit altán nebo stan. Sice použití slunečníků neochrání před silným větrem, ale vytváří útulnou relaxační zónu v přírodě.  

Výhodu slunečníku ocení každý, kdo si alespoň jednou zařídil relaxační zónu u zahradního bazénu. Velký slunečník nad lehátky nebo zahradními lavičkami vytváří prostředí podobné tomu na dovolené v teplých krajích.

Pro výběr slunečníku může mluvit i jeho mobilita. Zatímco altán umístěný na jednom místě, tam musí i zůstat, slunečník lze libovolně přesouvat do různých částí pozemku a vytvářet tak nové zajímavé relaxační zóny a nová aranžmá. Navíc je to hlavně slunečník, co se každému z nás vybaví jako první, když myslíme o letní dovolené v přírodě nebo opalovaní u bazénu.

Více slunečníků, pavilonů, zahradních stanů a prvků malé zahradní architektury či dalších produktů najdete na internetových stránkách našeho obchodu Bau Max. Pokud chcete zobrazit více nebo být více informováni o novinkách, nejnovějších trendech a právě probíhajících akcích stačí se přihlásit se k odběru newsletteru. Neváhejte a nečekejte s výběrem slunečníků či jiných stínicích prvků do poslední chvíle. Letní sezóna už brzy začne, tak ať jste na léto řádně připraveni!

Zahradní pavilony- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Relaxační zóna v malé zahradě


Zahradní fontána - jak ji nainstalovat na zahradě


Dřevěný zahradní nábytek


 

Zpět