
Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů
24.05.2021
Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud nechceme, aby jej déšť, sluneční paprsky, kroupy, sníh, houby a škůdci zbavili atraktivního vzhledu a životnosti, musíme nábytek alespoň jednou ročně důkladně natřít barvou, lakem nebo jiným příp
Oleje na dřevo
Každý, i ten nejtvrdší a nejodolnější dřevěný povrch, vyžaduje použití impregnačních prostředků. Výběr správného produktu ovlivňuje pevnost dřeva, jeho odolnost, vzhled a komfort užívání. V posledních letech roste zájem o olejování jako tradiční způsob impregnace.
Čím olejovat dřevo? - oleje na ochranu dřeva
Olejování dřeva se provádí za použití přípravků na dřevo. Olej na dřevo proniká hluboko do jeho struktury, díky čemu je olejovaný povrch zevnitř zpevněn a chráněn před škodlivými vnějšími faktory. Speciální oleje na dřevo, na rozdíl od přípravků, jako jsou lazurovací laky, laky na dřevo, mořidla na dřevo, nevytvářejí povlak, který ovlivňuje dekorativní efekt, umožňuje zdůraznění struktury dřeva, která je cítit na dotek. Olejované dřevo má velmi přirozený vzhled. Jaký je nejlepší olej na dřevo závisí na tom, jaký efekt chcete dosáhnout. Prohlédněte si produkty dostupné v nabídce našeho obchodu a jistě najdete to, co hledáte.
Klasifikace olejů na dřevo podle barvy
Bezbarvé oleje
Většina produktů dostupných na trhu jsou bezbarvé oleje, které jsou složeny z jednoho nebo více druhů rostlinných olejů. Někdy olej na dřevo také obsahuje pryskyřice a rozpouštědla, ale nemá barvící vlastnosti. Pamatujte však, že i přes nedostatek barvících pigmentů ve složení, může olej na dřevo mírně změnit barvu dřeva, takže bude hlubší a výraznější, ale stále velmi přirozená.
Barvící oleje
Výrobci se přizpůsobili požadavkům zákazníků, a proto nabízejí kromě bezbarvých olejů také oleje obohacené o přírodní pigmenty. Po jejich aplikaci získá povrch dřeva požadovanou barvu při zachování čisté kresby letokruhů. Barevné přípravky mají stejné ochranné vlastnosti jako bezbarvé přípravky. Samozřejmě můžete zbarvit dřevo pouze na tmavší než jsou přírodní odstíny.
Klasifikace olejů podle druhu dřeva
Oleje na tvrdé listnaté dřevo
Tvrdé listnaté dřevo je mnohem tvrdší než měkké dřevo a k jeho impregnaci lze použít oleje na vodní i rozpouštědlové bázi. Pro zlepšení odolnosti proti mechanickému poškození je možné přípravky obohatit o pryskyřice. Měkké dřevo vyžaduje více vrstev oleje než tvrdé dřevo.
Oleje na měkké jehličnaté dřevo
Dřevo jehličnanů je měkké a náchylné k mechanickému poškození. Oleje na jehličnaté dřevo, např. modřínové, bývají obohaceny o pryskyřice, které po vytvrzení vytvoří povlak zvyšující odolnost proti oděru a poškrábání. K impregnaci tohoto druhu dřeva se nejčastěji používají oleje na bázi rozpouštědel, které pronikají hluboko do materiálu a účinně jej chrání před škodlivými vnějšími faktory.
Oleje na exotické dřevo
Exotické dřevo je extrémně tvrdé a často se napouští vodními oleji na bázi vody, které mají tu výhodu, že jsou relativně netoxické.
Klasifikace olejů dle přítomnosti obohacujících složek
Olej na dřevo se zpevňujícím účinkem
Oleje se zpevňujícím účinkem pro impregnaci dřeva jsou obohaceny o přírodní nebo syntetické pryskyřice, které mají dřevo chránit před mechanickým poškozením. Díky přítomnosti rozpouštědel je doba jejich schnutí relativně krátká. Olej na dřevo se zpevňujícím účinkem se používá pro intenzivně používané povrchy. Jsou ideální pro ochranu podlahy, pracovní desky a hydroizolaci teras. Jedná se také o oleje určené k impregnaci měkkých dřevin. Nevýhodou tohoto produktu je jeho intenzivní a dráždivá vůně, proto po použití nezapomeňte pořádně vyvětrat.
Přirodní oleje
Přirodní oleje neobsahují pryskyřice a pro urychlení schnutí jsou obohaceny o různé druhy minerálních solí. Jejich úkolem je ochrana dřeva proti vlhkosti, vysychání, šednutí či praskání. Neposkytují však odolnost proti mechanickému poškození. Proto se používají jako impregnanty k impregnaci méně využívaných povrchů a v případě nejtvrdších druhů dřeva. Výhodou přirodních olejů je jejich netoxické složení a absence nepříjemných pachů. S jejích pomocí dokonale ochráníte přípravky pro děti a dětské pokoje.
Jaké povrchy lze olejovat?
Olejové impregnace lze použít k ochraně listnatých, jehličnatých dřevin a olejování exotických dřevin uvnitř i vně budovy. Do interiéru se nejčastěji volí pro ochranu podlah, parket a dřevěných schodišť. Specializované oleje s úspěchem využijete také na údržbu dřevěných kuchyňských a koupelnových desek a rovněž na zabezpečení nábytku. Pro velmi dobré vlastnosti, které chrání před vnějšími faktory – vlhkostí a UV zářením, je olej na dřevo vhodný i na dřevěnou zahradní architekturu, terasová prkna i celé terasy, houpačky, balustrády, pergoly, ploty a venkovní zahradní nábytek.
Jaké jsou výhody olejování povrchu dřeva?
Olej na dřevo zpevňuje celou strukturu dřeva, činí povrchy odolnými proti biologické a chemické korozi. Dřevo je chráněno proti škůdcům, vlhkosti, houbám a plísním a proti oděru. Nevytvářejí vzduchotěsný film, proto umožňují dřevu dýchat a umožňují volné odpařování vlhkosti. Olej pro péči o dřevo navíc zdůrazňuje přirozenou krásu dřeva a dodává mu jemnou barvu. Povrchy chráněné olejem jsou matné a nekloužou, navíc nevyžadují mezivrstevné broušení a ochranu celých povrchů, lze je tedy použít lokálně jak uvnitř, tak vně budov. Oleje dobře fungují na ochranu podlah v místnostech s podlahovým vytápěním. Za zmínku stojí, že oleje z přírodních složek jsou ekologické a zároveň bezpečné pro alergiky a pro děti. Olejování je velmi jednoduchý způsob impregnace dřevěných povrchů a konzervace dřeva, který snadno zvládnete svépomocí.
Nevýhody olejů na dřevo
Povrchy chráněné oleji vyžadují poměrně častou a mimořádně pečlivou údržbu. Nábytek, pracovní desky nebo jiné povrchy ošetřené olejem nejsou odolné proti poškrábání nebo mechanickému poškození. Povrchy chráněné oleji mají nižší odolnost vůčí nečistotám než povrchy lakované.
Olejování dřeva – aplikace
- Než začnete dřevo olejovat, je potřeba jeho povrch řádně připravit – měl by být očištěn, obroušen a vysušen. Dle doporučení je nutné předchozí nátěry odstranit brusným papírem, zejména vrstvu laku je nutné předem pečlivě obrousit, aby olejový nátěr byl odolný a zachoval si své vlastnosti a chránil povrch dřeva. Taková příprava povrchu umožňuje nanést olej. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 10-25°C, aby správně proběhl proces namáčení olejem a následné sušení. Tím se otevřou póry dřeva a materiál pronikne hlouběji. Je velmi důležité přečíst si návod k použití a informovat se o doporučeních výrobce.
- Po přípravě dřeva můžete přejít do fáze, kdy je potřeba po otevření oleje jej důkladně promíchat. Při práci se vyplatí tuto činnost čas od času zopakovat, aby se složky neusazovaly na dně obalu.
- První vrstvu oleje opatrně rozetřete podél kresby dřeva štětcem nebo čistým bavlněným hadříkem. Olej nanášejte rovnoměrně po malých dávkách, dokud se neobjeví pruhy, což znamená, že dřevo přestalo nasávat přípravek.
- Přebytečný olej co nejrychleji setřete hadříkem. Na povrchu dřeva by neměl být žádný mastný film.
- Po úplném zaschnutí první vrstvy můžete přistoupit k nanášení další vrstvy oleje. Pamatujte, že to není vždy nutné. Vždy věnujte pozornost doporučením výrobce.