Zobrazit kategorie 
FILTRY
Filtry
CENA
Předpokládaná lhůta dodání:
Použití
Značka
Základní barva
Více
Vydatnost v jedné vrstvě (m2/kg)
Druh
Oblast využití
Balení obsahuje
Více
Hledat

Lazury na dřevo

Třídit podle:
seřadit
filtrovat
1    3  4  5    6
239,00 Kč / ks 259,00 Kč / ks
Akce
1    3  4  5    6
Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů

Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů

24.05.2021

Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud nechceme, aby jej déšť, sluneční paprsky, kroupy, sníh, houby a škůdci zbavili atraktivního vzhledu a životnosti, musíme nábytek alespoň jednou ročně důkladně natřít barvou, lakem nebo jiným příp

Lazurovací laky a lazury do dřeva 

Dřevěný nábytek a obložení uvnitř, případně dřevěný zahradní nábytek, může být nejen funkčním prvkem, ale i krásnou dekorací. Nicméně stojí za to postarat se o trvanlivost těchto položek. Díky lakovací lazuře nebo příslušné lazuře mohou dřevěné prvky získat druhý život. Tato opatření vám pomohou obnovit starý zahradní nábytek a další dřevěné prvky, vrátit jim požadovaný vzhled, ale také zajistit nové dřevo tak, aby lahodilo oku po mnoho let a zachovalo si svou přirozenou strukturu.

Jak chránit dřevo, aby si zachovalo svůj původní vzhled?

Ochrana přírodního dřeva před škodlivými faktory povětrnostních vlivů, jako je vlhkost, UV záření, velké teplotní výkyvy a proti škůdcům, je nezbytná pro zachování skvělého vzhledu a dlouhodobé ochrany. Bez náležité ochrany se dřevo bude střídavě roztahovat a smršťovat, začnou se objevovat praskliny a začne vysychat. Takové malé praskliny pokrývající povrch dřeva mohou způsobit, že spóry plísní, řas, hub a škůdci proniknou hluboko do dřeva.

Lazurovací laky na dřevěné povrchy

Lazurovací laky jsou nejčastěji používanými ochrannými a dekorativními přípravky na dřevo. Kombinují ochranný účinek laku a dekorativní efekt mořidla. Je to vlastně lak s přidaným pigmentem, který dřevo tónuje a dodává mu saténový vzhled při zachování kresby letokruhů. Lazurovací laky jsou přípravky vhodné na dřevo používané v interiéru a na zahradě. Lakovací vrstva může být ve větší či menší míře lesklá a barva závisí na typu pigmentů, které jsou v ní použity. Lazurovací lak je ideální pro dřevěné povrchy vystavené intenzivnímu používání. Lze jej tedy použít na podlahy a pracovní desky. Biocidy, které někdy obsahují laky, chrání dřevo před biologickými hrozbami. Jednou z nich je modrá skvrna dřeva, která se projevuje namodralým zabarvením na jeho povrchu v důsledku rozvoje plísní.

Ochranná lazura na dřevěné povrchy

Lazury jsou přípravky na bázi alkydových pryskyřic, určené k nátěrům dřeva za účelem dodání specifického vzhledu. Většina z nich samozřejmě v závislosti na zvoleném druhu a barvě vytváří transparentní nátěr, který umožňuje zachovat krásu, přirozenou kresbu a přirozený vzhled materiálu, a zároveň dodat ochranný a dekorativní povrch. Tento přípravek vytváří na povrchu mikroporézní, elastický povlak a umožňuje dřevu dýchat. Moderní lazura na dřevo nejen zdobí a chrání povrch, ale také impregnuje materiál a chrání dřevo. Ochranné lazury jsou silné přípravky a používají se na dřevo, které bude vystaveno zvláště nepříznivým povětrnostním vlivům. Lazura je mrazuvzdorná, lze ji tedy použít k ochraně dřevěné fasády budovy, stropních trámů, zahradního nábytku, teras, altánů, plotů a různého typu zahradní architektury ze dřeva. Dřevěné materiály zvláště vystavené nepřízni počasí budou chráněny například proti UV záření. Délka ochrany dřevěných prvků po aplikaci lazury je v průměru 3-4 roky, ale existují ipřípravky, které zajistí 8-9 let efektivní ochrany. Ochranná lazura úspěšně nahradí impregnaci a barvu, díky čemu stačí natřít dřevo jen dvakrát.

Lazurovací lak– jak s ním natřít dřevo?

Natírání lazurovacím lakem se mírně liší od  natírání mořidlem. Je důležité správně připravit lakovaný povrch v souladu s doporučeními výrobce přípravku. Pokud to materiál vyžaduje, bude nutné přebroušení a vyhlazení brusným papírem. Očištění, vysušení a odmaštění dřeva je samozřejmostí před aplikací přípravku. Stojí za to připomenout, že při použití lazurovacího laku méně znamená více. Na štítku výrobku výrobce specifikuje způsoby nanášení přípravku a požadovanou tloušťku nanášené vrstvy. Přebytek přípravku je třeba odstranit. Rovněž je třeba důsledně dodržovat dobu schnutí ochranné vrstvy. Důležitý je také způsob ředění produktu. Impregnant, jako je lazurovací lak, by se neměl před lakováním ředit, kromě případů, kdy to výrobce v určitých situacích povoluje. Výrobek však ve svém složení obsahuje ředidlo. Pokud máte v úmyslu použít lazurovací lak na domácí nábytek, je nejlepší zvolit přípravek ředěný vodou. Jeho výhodou je, že rychleji schne a má neutrální vůni. Nevyžaduje větrání místnosti hned po malování, takže je ideální pro vnitřní použití.

Lazury na natírání dřeva: jak je aplikovat