Zahrada v etnickém stylu Hit nadcházejícího léta

01.05.2022

Nadcházející sezóna nám přináší mnoho zajímavých stylových řešení, která jsou inspirována přírodou, tradicí a módním boho a eco stylem. Etno trend - protože o něm mluvíme - nás bude provázet celé léto, a to jak v úpravě zahrady, balkónu, tak i terasy.

Pro ty, kteří mají vztah k přírodě a rádi její prvky používají do výzdoby interiéru či exteriéru, jsme připravili článek věnovaný aranžování zahrady v etnickém stylu. Seznámíme vás s hlavními předpoklady Etno stylu a navrhneme, jak jej uspořádat ve vaší zahradě tak, aby všechny prvky, jako jsou rostliny, stromy a vybavení, vytvořily ucelený, stylový celek, vyzařující teplo a pozitivní energii pro odpočinek a setkání s přáteli.

Chcete-li mít na zahradě jedinečnou atmosféru, využijte některé osvědčené tipy nebo třeba návrhy připravené našimi odborníky. Vytvořte si s námi relaxační zónu na zahradě v Etno stylu!

Zahradní nábytek- Baumax.cz


V tomto článku:

1. ABC etno stylu

2. Stručná historie etnického stylu

3. Etnický styl v aranžmá domů a zahrad

4. Je etno jen pro cestovatele?

5. Zahrada v etno stylu - kouzelná relaxační zóna plná přírodních materiálů

6. Nábytek z ratanu, dřeva, proutí, látky? Jaký bude nejlepší pro Etno zahradu?ABC etno stylu

Jak nejjednodušeji definovat etno ?

Představte si člověka, který celý svůj život zasvětil dlouhým cestám. Z nejvzdálenějších koutů světa přivezl unikátní suvenýry, originální tradiční nábytek, sochy, ozdoby, textilie, šperky, keramiku vyrobenou dle staré tradice domorodými obyvateli, jedním slovem to, co souvisí s kulturou daného regionu. Pokud takové předměty vystavíte doma nebo v bytě či v prostoru zahrady, můžete vytvořit styl známý jako - Etno.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Stručná historie etnického stylu

Samotný termín Etno pochází z řeckého „ethnos“ a tvoří do značné míry součást historie a kultury starých Řeků. V řeckém jazyce slovo „Ethnos“ znamená kmen, a je svým způsobem opakem slova „polis“– tedy městský stát. Ve starověkém Řecku kultury, které vznikaly daleko od rozvinutého „polis“ , byly nazývány „ethnos“. Především právě z kultury starověkých kmenů čerpá etno trend inspiraci.

Etno stylizace silně odkazují k lidovým, kmenovým a venkovským motivům. Takové, které dosud nepostihla globalizace, modernost a umělost. Při cestách Řeckem můžete spatřit středomořské zahrady, kde rostliny, stromy a některé keře jsou typické pro tuto oblast, jako je vinná réva, olivovníky a různé druhy bylinek, které jsou opravdu nenáročné na pěstování a vystačí si s velmi málem. Díky tomu, pěstování rostlin, stromů a dalších druhů zeleniny je v této suché oblasti možné. Kromě samozřejmě rostlin na zahradách, máte možnost se seznámit s lidovým řemeslem, které se v Řecku pořád kultivuje.

Etno trend se vyznačuje dekoracemi ve stylu lidového umění, geometrickými tvary a barvami přímo z tradičních výšivek lidových krojů.

Tímto směrem lze etno popsat jako kulturní mišmaš inspirovaný různými částmi světa. Řeckem totiž vše začalo, ale neomezuje se jen na něj.

Naše rodilá kultura a kultura ze vzdálených kontinentů je také v mezích tohoto stylu, protože nabízejí také lidové řemeslo vlastní těmto regionům světa. Je zde také místo pro kulturu Afriky, Ameriky a Austrálie. A to je na něm to nejkrásnější – čerpání z toho, co je často základem dané kultury a komunity. Zřejmě i proto je zahradní architektura stále více nasáklá etnickým stylem, který udělá zahradu velmi jedinečným a originálním místem.

Etnický styl v aranžmá domů a zahrad

Etno může na první pohled připomínat známý a oblíbený boho trend. I on odkazuje na přírodní motivy a materiály. Boho se silně propojuje s přírodou, ale není tolik spojen s kulturou a tradicemi. A to je část, která tyto dva styly a jejich prvky odlišuje.

V etnickém stylu najdeme mnoho přírodních materiálů, a to nejen dřevo, ale i proutí, len, ručně tkané přehozy, charakteristické regionální sošky a keramiku. Barvy, které charakterizují etno, tvoří převážně přírodní zemité tóny, tedy odstíny béžové, pískové, hliněné, olivově zelené nebo černé. Své místo zde najdou také pestrobarevné africké nebo mexické vzory, charakteristické pro danou kulturu.

Etno trend je inspirován bohatstvím a rozmanitostí kultur po celém světě. Je to ideální nabídka pro ty z vás, kteří milují daleké cesty a chtějí přenést tuto magickou atmosféru dalekých zemí do interiéru svých domů a na zahradu.

Etnické aranžmá vám pomůže vytvořit atmosféru africké savany, mexické haciendy nebo indiánského týpí a zahrada ale i prostor kolem vás získá mimořádný charakter. Motivy ze světa přírody ve stylu Etno vám pomohou se zklidnit a vytvořit jedinečnou auru ve své domácnosti.

Dekorace- Baumax.cz

Je etno jen pro cestovatele?

V tomto bodě nastává další důležitá otázka: je etno design vyhrazen jen pro cestovatele? Rozhodně ne! Přestože ve skutečnosti odkazuje na různé kultury a využívá bohatství jejich tradic, a také je k dispozici nám všem. Obchody s nábytkem dnes nabízejí tak široký výběr dekorativních doplňků, že etnickou atmosféru si každý snadno přenese do interiéru svého domova či zahrady.

Zahrada v etno stylu - kouzelná relaxační zóna plná přírodních materiálů

Pokud je vaším snem zahrada v etno stylu, volte přírodní materiály, originální proutěný nebo dřevěný zahradní nábytek a doplňky, které tento styl charakterizují. Perfektně se zde budou hodit různé druhy ručně vyrobených předmětů, které budou perlou celého stylingu.

Etno styl tvoří rozmanitost vzorů a barev, a proto by měly pozadí tvořit tlumené, klidné barvy. A právě od nich stojí za to začít s úpravou zahrady. Než se zahrada zaplní dekoracemi a ozdobami, vyberte rostliny, nábytek a základní prvky vybavení.

Pro aranžmá zahrady můžete zvolit nábytek z materiálů, které svými vzory a barvami odkazují na africkou, indickou nebo domácí kulturu. Použitím pestrobarevných motivů vnesete do prostoru zahrady závan svěžesti, radosti a dobré energie. Tvary nábytku mohou být moderní a jeho design také, a stejně při zařizování je můžete plynule kombinovat s tradičními prvky.

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete si pořídit celou sadu zahradního nábytku nebo jen pár nejdůležitějších prvků, snažte se zachovat tlumené barvy. Prostor k sezení na zahradě by měl být navržen takovým způsobem, aby v něm dominovala bílá, šedá a béžová. Nábytek v této barvě bude dokonalým pozadím, na kterém vyniknou etnické barevné dekorace, ozdoby a textilie.

Dekorace- Baumax.cz

Nábytek z ratanu, dřeva, proutí, látky? Jaký bude nejlepší pro Etno zahradu?

Jedním z nejtypičtějších zahradních kusů nábytků, dokonale charakterizujícím etno trend, jsou zahradní křesla, tzv. brazilská křesla nebo mexická křesla. Zahradní křesla, známé u nás právě jako brazilské, pocházejí z Jižní Ameriky. Jsou napodobeninou klasických houpacích sítí. Původ závěsných houpacích křesel lze nalézt v mexické, venezuelské, indické a brazilské kultuře, kde se pořad používají. Pohodlné a extrémně funkční, rychle si získaly oblibu a staly se stálou součástí zahrad, teras, balkonů a domů také u nás v Česku.

V etno stylu, stejně jako v boho stylu, je důležitá přirozenost. Pokud budete vybírat zahradní nábytek volte přírodní materiály. Je potřeba vzdát se umělosti, zpracovaných produktů, plastů. Mnohem lepší bude bělené nebo postaršené dřevo, kámen, proutí a ratan. Na tomto pozadí budou prezentované dekorace, textilie a ozdoby vypadat velkolepě a celý styling bude jednotný a autentický.

Mezi etnické doplňky, které dodávají interiéru charakter a vnášejí závan jemnosti a svěžesti, jsou bezesporu perleťové zvonkohry. Jedná se o mimořádně atmosférickou dekoraci, která při mírném pohybu vydává uklidňující zvuk.

Máte chuť si vytvořit takové prostředí i na vaší zahradě? Doufáme, že připravený pro vás popis v tomto článku, pomůže vám se s tímto trendem seznámit, a následně použít jej ve svém prostoru.

Dekorace- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak navrhnout zahradu? Poznejte fázi plánování zeleného prostoru


Relaxační zóna v malé zahradě


Pohovka židle křeslo co je nejlepší na zahradu


 

Zpět