Jaké židle zvolit k černému stolu

07.12.2021

Černé stoly jsou v souladu s nejnovějšími trendy aranžmá. Ne nadarmo - dodávají místnosti vytříbený charakter a eleganci, a navíc jsou nadčasové, díky čemuž jsou modní už léta. Přesto se mnoho lidí bojí, že černá nebude v interiéru jejich obývacího pokoje, kuchyně nebo jídelny fungovat, protože takové barvy jim budou dominovat. Jaké židle je nejlepší vybrat pro černý stůl a vytvořit tak vkusný jídelní kout, kde všechny prvky výzdoby k sobě ladí?
Černý stůl je výborným základem pro vytvoření zdařilého stylu, který odpovídá estetice majitelů domu. S jeho pomocí můžete vytvořit jak elegantní jídelnu v klasickém slova smyslu, tak minimalistický, lehce strohý obývací pokoj v industriálním stylu. O výsledném efektu rozhoduje jak vnitřní úprava, tak i další nábytek, dekorativní doplňky a osvětlení interiéru. Při plánování nákupu černého stolu se vyplatí pečlivě zvážit výběr židlí. Měly by ladit se stylem stolu, což ovšem neznamená, že musí pocházet ze stejné kolekce, mít stejnou barvu a rozměry nebo být vyrobeny ze stejných materiálů.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Klasika nebo černá sestava jídelního nábytku
2. Zvolte kontrast
3. Nebojte se experimentovat!
4. Na co pamatovat při výběru černého stolu?Klasika nebo černá sestava jídelního nábytku
 

Černý stůl a židle do kuchyně jsou dobrým řešením pro lidi, kteří neradi experimentují s interiérovým designem. Pokud se rozhodnete pro sadu jídelního nábytku ve stejné barvě, nebudete mít problem se zachováním vizuální konzistence. Pořízení černých židlí k černému stolu má své opodstatnění i v případě, že je plánujete umístit do již zařízené kuchyně či jídelny s barevným nábytkem nebo stěnami, kde pak není těžké vytvořit vizuální chaos.
Na rozdíl od zdání nemusí být černá souprava nudná. Naopak černé židle do obývacího pokoje vypadají stylově samy o sobě, ale hodně záleží také na jejich tvaru a povrchové úpravě. Zajímavě budou vypadat například pohodlné černé židle s čalouněným sedákem nebo prošívané čalounění z ekokůže. Dekor moderního obývacího pokoje doplní jemné židle oválného tvaru s prolamovaným opěradlem, do obývacího pokoje ve stylu glamour budou vhodné elegantní černé židle připomínající křesla se stříbrnými nohami a područkami.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz

 

Zvolte kontrast
 

Chcete-li vytvořit jedinečné uspořádání, kombinujte černou barvu stolů s barevnými židlemi. Originálního efektu dosáhnete výběrem plastového nebo čalouněného sedáku v lahvově zelené nebo kanárkově žluté barvě. Zatímco kombinace zelené a černé je zcela klasická a kombinace, která vám umožní vykouzlit oázu klidu, stolní židle v hořčicové barvě úspěšně oživí i ten nejvíce neutrální interiér.
K barevným židlím se vyplatí vybrat textilie stejné barvy, jako jsou dekorační polštáře, ubrusy, běhouny nebo závěsy. Aby místnost nezačala působit příliš pestře, je nejlepší zvolit jednu hlavní barvu a důsledně ji používat při zařizování kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje.
V prodejí jsou k dispozici jak jednobarevné židle, tak modely s rámem a opěradlem v jiné barvě a ty s čalouněním v několika různých barvách. Pokud chcete vybrat židle k černému stolu tak, aby jej doplňovaly, snažte se, aby měly černé prvky, například nohy nebo sedák.
Cítíte se dobře v poněkud výstředních interiérech? Vyberte si odvážnou kombinaci černé a bílé. Pokud zvolíte bílé židle k černému stolu, můžete tento kontrast zopakovat například tím, že tři stěny vymalujete bílou a jednu černou nebo nainstalujete bílý kuchyňský nábytek s černou deskou. Pamatujte však, že není bílá jako bílá, proto se ujistěte, že všechny bílé prvky dekoru mají stejný odstín – jinak budou některé vypadat jako špinavé nebo zažloutlé. Bílé jídelní a kuchyňské židle v kombinaci s černým stolem jsou dobrým řešením také proto, že odlehčí vzhled jídelního koutu a nepotlačí malou místnost.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz

 

Nebojte se experimentovat!


Každá jiná židle u jednoho stolu? Proč ne! Černý stůl nabízí spoustu možností uspořádání také pro amatéry moderních a designových interiérů. Místo sady židlí bude mnohem zajímavěji vypadat samostatně složená sada modelů, které k sobě na první pohled neladí.
Ani takový zdánlivý chaos by však neměl být dílem náhody. Při výběru židlí do vaší jídelny se řiďte principem podobnosti - můžete si vybrat několik stejných židlí v různých barvách nebo zvolit stejnou barvu židlí, v různých tvarech a materiálech. I když se to na první pohled nezdá, budou čalouněné židle s dřevěnou konstrukcí a židle z plastu umístěné u jednoho stolu vzájemně ladit, pokud mají jednotné barevné provedení nebo jsou ve stejném stylu.

 

Na co pamatovat při výběru černého stolu?


Abyste si vybrali správné židle ke stolu, měli byste si před jejich nákupem zkontrolovat několik rozměrů. Nejprve změřte desku stolu a spočítejte, kolik židlí se vejde na krátkou a dlouhou stranu. Jak to udělat? Získané vzdálenosti vydělte 60 cm (přibližně takovou plochu potřebuje dospělý sedící u stolu, aby mohl pohodlně sníst jídlo). Pokud již víte, kolik židlí koupit, ujistěte se, že požadované modely mají správnou výšku. Předpokládá se, že sedák židle by měl být vzdálen 45 cm od podlahy a nejméně 30 cm od desky stolu. Máte rádi stolní židle s područkami? Ujistěte se, že je bez problémů zasunete pod jídelní a kuchyňský stůl.
Pokud zvolíte černý stůl a židle, zbytek nábytku by měl být světlý nebo v neutrální barvě, stejně jako podlaha v kuchyni nebo jídelně. Přísnost černé barvy je vhodné zjemnit doplňky – v případě interiéru zařízeného ve skandinávském stylu se pro tuto roli budou skvěle hodit přírodní materiály vytvářející domácí atmosféru, jako jsou doplňky ze dřeva nebo proutí. Majitelé černých stolů si je samozřejmě mohou dovolit kombinovat s dalšími designovými prvky v této barvě, jako jsou vázy, stínidla nebo rámy na obrazy.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz

 


Stejně důležité je také dostatečné osvětlení. Černý stůl dodá interiéru jídelny styl, ale rozhodně ji nezesvětlí, proto se hodí nejlépe do místností, které mají hodně denního světla. Alternativou je umělé osvětlení – do jídelního koutu určitě umístěte závěsné svítidlo, lustr nebo plafon vyzařující silné, ale teplé světlo. Chcete-li interiér trochu zesvětlit, můžete se rozhodnout i pro efektní zlaté, stříbrné nebo křišťálové stínidlo a velké zrcadlo ve stejně elegantním rámu.
Výběrem černého stolu získá vaše kuchyně nebo jídelna zcela jiný charakter. Pokud vám však záleží na efektní metamorfóze, nerozumíte uplně dobře různým stylům a nemáte cit pro estetiku, můžete využít pomoci architekta, který dokonale zná současné trendy a principy interiérového designu.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Livia Nábytek do kuchyně Elena Nábytek do kuchyně Global Nábytek do kuchyně Stilo


 

 

Zpět