Samonosný nebo rámový bazén - Výhody a nevýhody bazénů, které jsou v létě nejžádanější!

28.05.2022

Zábava ve vodě je skvělý způsob, jak trávit volný čas venku, zejména během horkého léta. Mít v horkém dni kus neupraveného trávníku na zahradě vás nutí přemýšlet o zahradním bazénu ideálním obzvlášť pro rodiny s dětmi. Na rozdíl od všeobecného mínění ideální nadzemní bazény na zahradu negenerují obrovské náklady na jejich údržbu, zvláště pokud je o ně správně pečováno. Nákup zahradního bazénu si musíte dobře rozmyslet. Typ bazénu a velikost je potřeba vybírat s ohledem na věk a počet osob, kteří jej budou používat. Pro dospělé platí volba větších modelů bazénů, jako jsou nadzemní bazény s kovovou konstrukcí nebo samonosné bazény. Ti nejmenší se naopak jistě spokojí s těmi nejjednoduššími, nafukovacími bazény, ve kterých nebude hladina vody v bazénu vysoká. Přemýšlíte, jaký nadzemní bazén vybrat? Co bude pro vás nejlepší – vybrat si bazén s kovovou konstrukcí nebo samonosný nadzemní bazén? V tomto článku vám představíme výhody a nevýhody bazénů s pevnou konstrukcí a také samonosných bazénů, abyste mohli snáze najít ten nejlepší pro sebe!

Bazény- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Výběr nadzemních bazénů – jaké faktory jsou důležité?

2. Samonosný zahradní bazén

3. Samonosné bazény – výhody

4. Samonosné bazény - nevýhody

5. Bazén s kovovou konstrukcí

6. Bazény s kovovou konstrukcí - výhody

7. Bazény s kovovou konstrukcí – nevýhody

8. Nafukovací bazény pro děti a nejen

9. Zahradní vířivkaVýběr nadzemních bazénů – jaké faktory jsou důležité?

Až budete vybírat zahradní bazény, je třeba mít na paměti jejich účel. Pokud jej budou využívat děti, můžete zvolit nafukovací bazének. V případě, že bazén má být ideální volbou pro celou rodinu včetně dospělých, bude nutné pořídit si samonosný bazén s průměrem odpovídajícím potřebám rodiny nebo velký bazén s rámem, protože tento typ je odolnější a prostornější. Když se rozhodujete, zda zvolit samonosné či bazény s pevnou konstrukcí, musíte poznat nejdůležitější rozdíly mezi nimi. Oba zaručí skvělou zábavu v horkých dnech.

Bazény- Baumax.cz

Samonosný zahradní bazén

Samonosné nadzemní bazény jsou skvělou alternativou mezi malými nafukovacími bazény a velkými stojanovými bazény. Je to skvělé řešení, pokud chcete v bazénu relaxovat a odpočívat - což navíc umožnuje jejich nafukovací límec, nebo když hledáte atraktivní formu zábavy pro děti a nechcete vyloženě dětsky bazén, ale hledáte bazény s vhodnou úpravou bez vyčnívajících a tvrdých prvků. To výrazně zvyšuje bezpečnost používání a je ideální pro dospělé a děti. Na koupi samonosného bazénu se často rozhodují majitelé menších pozemků, malých zahrad ale také lidé, kteří nevědí, zda bazén je opravdu tou nejlepší formou odpočinku a zábavy v letních dnech, a proto si jej nechtějí pořizovat na léta.

Samonosné bazény – výhody

Zajímá vás, který bazén je lepší – s kovovou konstrukcí nebo samonosný? Samonosný bazén se snadno sestavuje a snadněji rozkládá. Stačí do něj začít nalévat vodu a stěny se samy udrží ve svislé poloze, takže zde není nutné montovat žádný rám, který je naopak součástí konstrukce stojanových bazénů. Hlavní výhodou tohoto zahradního bazénu je bezesporu jeho cena, jelikož je mnohem levnější než bazény s kovovou konstrukcí. Je velmi pohodlný na mimosezónní skladování, jelikož jeho uložení nevyžaduje mnoho místa. Stačí jej pevně srolovat a zabalit, umístit na suché místo, ať už doma nebo v garáži, kde snadno počká na další sezónu. Další výhodou samonosného bazénu je, že se opravdu snadno rozkládá a skládá. Navíc nejlevnější modely s filtrací zakoupíte už za necelé 2 000 Kč.

Pokládejte samonosný bazén vždy na správně připravený podklad. Vyberte rovné místo bez nerovností a ostrých hran. Pod zahradní bazén se vyplatí umístit speciální bazénovou podložku, která zabrání poškození. Na trhu je k dispozici mnoho typů podložek do bazénu, proto je možné si vybrat tu, která vám nejlépe vyhovuje. Následně je potřeba bazénovou fólii rozvinout rovnoměrně. Tento nadzemní bazén je vybaven nafukovacím horním límcem, který kromě tlaku vody, udržuje celý bazén ve stabilní poloze. Po nafouknutí naplňte bazén vodou, která jej přitlačí ke stěnám bazénu a udrží ve stabilní poloze. Nafukovací límec, jaký mají samonosné bazény je kruhový, stejně jako jsou všechny samonosné bazény. To dodatečně zajišťuje bazén proti převrácení nebo srolování.

Nadzemní bazény- Baumax.cz

Samonosné bazény - nevýhody

Nejčastěji je stojanový bazén menší než bazén s konstrukcí. To může být problém, pokud chce do vody více členů domácnosti současně. Samonosné bazény bývají také méně odolné proti mechanickému poškození než stojanové zahradní bazény. Riziko propíchnutí nafukovacího límce je vysoké, následkem toho je, že se bazén pak sám vyprázdní. Také jeho materiál je méně odolný než u nadzemních bazénů s kovovou konstrukcí, a proto je snazší jej poškodit a ve většině případů jsou opravy obtížné a někdy nemožné. Další nevýhodou je, že samonosný model nelze zapustit do země. Pokud uvažujete o samonosném bazénu, pamatujte, že vzhledem k mechanice a způsobu jejich fungování se nesetkáte s samonosnými bazény jiných tvarů něž kulaté.

Bazén s kovovou konstrukcí

Ostatní zahradní modely bazénů jsou obvykle modely na stojanu s kovovým rámem a většími rozměry. Jejich konstrukce je založena na tuhých stěnách podepřených kovovými výztuhami, tedy rámem. Díky tomu jsou extrémně odolné, lze je používat po mnoho let a zároveň je lze zapustit do země, díky čemu, obzvlášť modely s průměrem značných rozměrů zaberou opticky méně prostoru na pozemku.

Bazény s kovovou konstrukcí - výhody

Stojanový bazén je zdaleka největší mezi zahradními bazény. Bazény s kovovou konstrukcí se vyznačují pevnou a extrémně odolnou konstrukcí. Přes kovový rám je natažena fólie, do které se nalévá voda. Stabilní, pevná konstrukce umožňuje navrhovat stojanové bazény v mnoha velikostech, takže si můžete pořídit opravdu velký bazén. Některé modely stojanových bazénů mohou být dlouhé i několik metrů a hluboké, co umožňuje i potápění. Bazény s kovovou konstrukcí jsou extrémně odolné, takže jsou zárukou toho, jak si udržet bazén v bezvadném stavu po mnoho let. Případná oprava fólie nebo její výměna je snadná a není nutnost výměny výrobku za nový. Vhodnou volbou pro celou rodinu bude například model Steel Pro Max, dostupný v nabídce našeho obchodu.

Rámové bazény- Baumax.cz

Bazény s kovovou konstrukcí – nevýhody

Bazény s kovovou konstrukcí mají také své nevýhody. Patří k nim delší doba rozkládání, ale nejen to. Určitě hraje roli i jejich cena, která může dosáhnout až několik desítek tisíc korun. Konstrukce stojanových bazénů je nejsložitější, a proto je doba jejich rozložení delší. Musíte věnovat cca hodinu, abyste rozložili bazén s kovovou konstrukcí, než budete moci jej naplnit vodou. To je rozhodně delší doba než u samonosného bazénu. K rozložení nebo sestavení je často potřeba více než jedna osoba. Pokud vám tedy záleží na rychlosti montáže, bude jistě vhodnější samonosný bazén. Vyžaduje také více péče, aby voda zůstala čistá. Nezbytná zde bude písková filtrace nebo kartušová filtrace do vody a bazénová chemie, která je ovšem nezbytná i pro ostatní typy nadzemních bazénů. Bazény se často prodávají v sadě s filtrací, ovšem ta není vždy dostatečná nebo vhodná. Proto je lepší si pořídit čerpadlo s filtrací zvlášť.

Nafukovací bazény pro děti a nejen

Nafukovací bazény jsou ideální nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jsou mnohem levnější a snadněji se staví než samonosné nebo stojanové bazény. Nafukovací bazény jsou ideální jako dětské bazény. Mají různé barvy, ale hlavně jsou mělké a mají měkké boční stěny, ideální na hraní a odpočinek ve vodě pro nejmenší. Nafukovací bazén je skvělý způsob, jak vytvořit soukromé vodní hřiště na zahradě, balkóně nebo terase. Dítě v něm bude rádo trávit čas, a vy si budete moci také odpočinout, například na lehátku vedle. Nevíte, jak vybrat dětský nafukovací bazének na zahradu či terasu? Při rozhodování o jeho koupi, vyplatí se porovnat nabízené produkty a zjistit, jak jej správně používat, aby nedošlo k jeho poškození. Nafukovací bazén pro děti není tolik odolný, jako jsou ostatní nadzemní bazény.

Rámové bazény- Baumax.cz

Zahradní vířivka

Venkovní zahradní vířivka poskytuje relaxaci po celý rok. Vířivý bazén na zahradu lze dokonce krásně aranžovat do uspořádání zahrady. Jde o prvek, který se využívá k relaxaci a uvolnění. Můžete si vybrat, jak dřevěnou, tak nafukovací vířivku, kterou použijete jen v sezóně. Je to skvělý nápad nejen pro relaxaci, ale i pro zábavu!

Bazény a SPA vířivky jsou stále populárnější, a proto je důležité investovat do moderních řešení zajišťujících komfortní odpočinek ve vodě.

Chystáte se na nákup nadzemního bazénu? Pojďte se na to podívat spolu s námi do našeho internetového obchodu, kde nabízíme všechny typy zahradních bazénů, bazénových filtrací a příslušenství k bazénům. Naše nabídka je kompletní, jelikož dobře víme, že není nic příjemnějšího než mít možnost v horkých dnech vykoupat se v bazénu v soukromí své vlastní zahrady.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Bazén s kovovou konstrukcí – jak ho sestavit a obložit?


Zahradní bazén s kovovou konstrukcí


Čím zakrýt bazén?


 

Zpět