Bazén s kovovou konstrukcí – jak ho sestavit a obložit?

07.02.2021

 

Každý majitel zahrady, který má dostatečně velký prostor, by měl zvážit pořízení si zahradního bazénu. Bazén má mnoho výhod: umožňuje osvěžení v horkém počasí a má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví. Plavání posiluje svaly celého těla, příznivě působí na dýchací systém a pomáhá udržovat štíhlou postavu. Vlastní bazén ve srovnání s veřejnými bazény poskytuje neporovnatelný úroveň soukromí. Je také mnohem hygieničtější kvůli menšímu počtu lidí, kteří ho používají.

Výrobci nabízejí různé typy bazénů: pevné bazény, nafukovací bazény, bazény s nafukovacím límcem a bazény s kovovou a rámovou konstrukcí. Bazény s kovovou konstrukcí jsou velmi oblíbené a jejich volbu ovlivňuje atraktivní cena, stabilní konstrukce a snadná instalace. Jak instalovat zakoupený bazén s kovovou konstrukcí na zahradě a jak kolem něj nainstalovat atraktivní obložení? Naši odborníci vám poskytnou potřebné rady.

Vířivky - Baumax.cz

Co je to bazén s kovovou konstrukcí?

Konstrukce tohoto typu bazénu je založena na kovovém rámu, tzn. systému vzájemně propojených kovových trubek odolných vůči velkému zatížení. Jejich úkolem je stabilizovat stěny bazénu a dát konstrukci vhodný tvar. Opláštění bazénu je obvykle vyrobeno ze třívrstvého pevného vinylu. Tvar těchto bazénů je různorodý. Největší modely jsou až 10 m dlouhé. Zahradní bazény s kovovou konstrukcí jsou velmi stabilní, takže nehrozí jejich převrácení. Tyto bazény mohou být instalovány jako volně stojící konstrukce nebo zapuštěné do země.

Výběr místa pro bazén

Nejprve je nezbytné vyčlenit prostor pro umístění bazénu. Musí mít přiměřenou velikost, nejen pro konstrukcí bazénu, ale také poskytnout dostatečný prostor kolem něj pro volný a bezpečný pohyb osob, kteří používají bazén. Bazén by neměl být umístěn v blízkosti zdrojů elektrického napětí. Měli byste se také vyhnout blízkosti stromů, protože jejich větve mohou komplikovat používání bazénu a padající listí, větve nebo pyl mohou snadno a trvale znečišťovat vodu.

Nelze také zapomenout na to, že má-li bazén plochu větší než 50 m2, je potřebné získat stavební povolení. Pro tento účel musíme mít připraven technický projekt bazénu. Poté by měl být projekt a žádost předloženy obecnímu nebo městskému úřadu.

Bazény- Baumax.cz

Výhody zapuštěného bazénu

Zapuštěný bazén nabízí řadu výhod: bazén je velmi stabilní a jeho povrchová úprava je lépe chráněna proti poškození. Poskytuje také větší pohodlí při jeho používání. Vstup do bazénu je snazší díky snížené výšce konstrukce nad úrovní terénu. Instalace bazénového příslušenství, jako jsou bazénové schůdky nebo trampolína, je také mnohem jednodušší. Takový typ bazénu umožnuje kolem něj vytvořit obložení, co dodá bazénu velmi efektní vzhled. Kromě toho, k zahradnímu bazénu můžeme dodat vířivku, která zvýší potěšení z jeho používání. Nevýhodou bazénu zapuštěného do země je nemožnost jeho uschování na zimu. Zapuštěný bazén musí být zakryt speciální fólií nebo krytem.

Výstavba: zapuštění bazénu

Proveďte výkop pro bazén

Je důležité, aby místo, kde bude proveden výkop, nebylo písčité nebo měkké. Betonový žlab a bazén po naplnění vodou tvoří velmi těžkou konstrukci o hmotnosti až několika stovek kilogramů. Půda, která nezajišťuje správnou tuhost celé konstrukce bazénu, by mohla ohrozit jeho stabilitu a dokonce způsobit, že žlab a bazén se propadnou do země. Výkop pro bazén by měl mít správnou velikost, aby se do něj vešel celý rám bazénu a vodní čerpadlo.

Bazény- Baumax.cz

Zabezpečení stěn - zpevnění výkopu pro bazén

Samotný výkop pro bazén by měl být řádně vytvrzený. V tomto ohledu existují různá řešení. Rám bazénu lze položit na betonové bloky umístěné ve žlabu, který bude dříve obložen impregnovaným dřevem nebo bednící překližkou. Je také možné při výstavbě výkop dodatečně zpevnit betonem. Celá konstrukce nádrže, včetně dřevěného obložení, by měla být zalita betonem nebo vyrobena z betonových bloků.

Jak zabezpečit výkop?

Spodní část výkopu upravte tak, aby byl rovinný, vodorovný a zhutněný. Umístění bazénu na nerovném povrchu může vést k nerovnoměrnému naplnění vodou a v důsledku toho k nadměrnému zatížení konstrukce pouze v některých bodech, což způsobí rychlejší opotřebení konstrukce.

Poté, po nalití betonu, by se celek za účelem vytvoření dodatečné tepelné izolace, měl obložit spojenými dohromady deskami XPS .

Umístění bazénu a naplnění vodou

V takto připraveném podkladu můžete přistoupit k umístění konstrukce bazénu. Jeho kostra se skládá ze dvou typů trubek. Silnější trubky instalujeme do vodorovných objímek, zatímco tenčí jsou instalovány ve svislých objímkách. Celek je sestaven pomocí spojek ve tvaru T. Po dokončení prací můžete nalít vodu do bazénu.

Před napuštěním bazénu se ujistěte, že nebylo spuštěno čerpadlo odpovědné za vypouštění vody. Když hladina vody dosáhne výšky 2 - 3 centimetrů, je nutné vyhladit všechny nerovností fólie vytvořené na dně bazénu. Fólie musí byt rovná. Později to nebude možné, protože příliš velká hmotnost vody to nedovolí. Bazén by měl být naplněn vodou po čáru přibližně 10 cm pod okrajem bazénu.

Dřevěný rám pro obložení bazénu

Správně vyrobený rám pro obložení bazénu usnadňuje jeho použití a je vizuálně velmi atraktivním prvkem. Je nutné vytvořit takovou konstrukci, která zajistí plně pohodlný přístup do bazénu. Nejlepším řešením bude rozšíření nebo prodloužení již existující terasy u domu tak, aby vedl vstup do bazénu přímo s terasy. Rám pro obložení bazénu by měl obklopovat celou plochu bazénu a měl by být vyroben z dřevěných trámů o průřezu asi 70x30mm. Takto vyrobený rám musí být umístěn na tvrzený základ. K tomu lze použít materiál, jako jsou betonové základové bloky. Rám by měl mít podpěry alespoň každých 1,5 m. Čím větší je jejich počet, tím stabilnější a odolnější bude celá struktura.

Následně by měly být k rámu připevněny dřevěné desky tak, aby pokrývaly celou konstrukci rámu a vytvářely jednotný povrch. Nezapomeňte do krytu umístit dvířka, které umožňují přístup k zařízení zajišťujícímu údržbu bazénu, a tedy především k čerpadlu a filtru.

Bazénové čerpadlo

Filtrační čerpadlo pro bazén je jedním z hlavních a nezbytných prvků při používaní bazénu. Mělo by být pevné a odolné vůči chemikáliím, vysokým teplotám a korozi. Činnost čerpadla spočívá v tom, že nasává vodu z bazénu a vtlačuje ji do filtru, čímž ji čistí. Voda je poté čerpána zpět do bazénu.


Impregnace desek

Správná údržba a impregnace dřevěného obkladu bazénu hraje velmi důležitou roli, protože musí zajistit nejen jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám, ale také neustálému zalívání vodou z bazénu. Nejlepším řešením je použít tzv. olejových vosků.

Výhodou impregnace na bázi oleje a vosku je, že vytvářejí ochrannou vrstvu, která proniká hluboko do struktury dřeva. Má otevřené póry a aktivně dýchá. Díky tomu jsou desky ošetřeny tímto způsobem odolné proti mechanickému opotřebení, chemickému poškození a jsou voděodolné. Olejové vosky mají navíc protiskluzové vlastnosti a oživuji a prohlubují barvu desek.

Souhrn

Takto obložený bazén zapuštěný do země zajištuje jeho bezpečné a efektivní používaní po mnoho let. Díky vhodné konstrukci obložení bude jeho použití snadné a komfortní. Zabezpečení dřevěného rámu kvalitním olejem a voskem zaručí jeho dlouhou životnost vůči poškození povrchu. Takto upravený bazén bude velmi efektivním prvkem uspořádání zahrady.

Jak obložit bazén s kovovou konstrukcí, tak aby efektně doplňoval zahradní terasu? Doufáme, že to s našimi rady a tipy  bez problému zvládnete.


 


 


 

 

Zpět