Čím zakrýt bazén?

16.03.2021

 

Zahradní bazény by měly být řádně zajištěny pro dobu méně častého používání. Při koupi zahradního bazénu často pořizujeme k němu navíc bazénové podložky, bazénové žebříky nebo jiného užitečné bazénové příslušenství. Zapomínáme, že bazénový kryt je zásadní investicí, pokud chceme udržet vodu v bazénu co nejdéle čistou. Vhodná ochrana vám umožní dlouhodobě udržovat čistotu vody. Chrání bazén před padáním do něj, např. listí ze stromů. Další výhodou používání krytů bazénu je udržování bazénu v teple. Kryt bazénu znamená, že pod vlivem nižších teplot v noci teplota vody tolik neklesne.

Příslušenství k bazénům - Baumax.cz

Koupací sezóna ještě nezačala, takže je spousta času se seznámit s našimi nabízenými řešeními. Pokusíme se vysvětlit, jaké typy krytů jsou dostupné na trhu a jaký kryt stojí za to si vybrat.

 

Nejlepší solární plachty na bazén

Solární kryty na bazén se nejčastěji vyskytují ve formě silné a tuhé fólie. Solární plachta vypadá jako bublinková fólie, která ale má více vlastností. Její povrch je tvořen vzduchovými bublinami, které zabraňují tepelným ztrátám. Díky tomu si voda v bazénu udržuje svoji teplotu po dlouhou dobu. Funguje to zvláště dobře, když bazén nemá žádný další zdroj vytápění. Plachta se prodává na metráž, takže ji můžete přizpůsobit velikosti bazénu. Plachta by měla byt instalovaná na bazénovém navijáku, který usnadní rozkládání a navíjení plachty. Fólie díky svým vlastnostem snižuje odpařování vody v případě krytých bazénů, zatímco venkovní bazén chrání před znečištěním. Solární panely a solární plachty jsou velmi oblíbenou a populární ochranou bazénu.

Plachta na bazén pěnová

Horní vrstvu plachty tvoří polyolefinová fólie odolná proti UV záření. Druhá část je opatřena pěnou, díky níž je plachta těsná. Takové kryty bazénů mají obvykle tloušťku 5 až 12 mm. Pěna snižuje tepelné ztráty, ale ne tak dobře jako solární panely. Umožňuje udržovat teplotu až na 1 stupeň (v jeho potenciálním poklesu), zatímco solární plachty na bazén mohou udržovat vodu v bazénu až do 6 stupňů.

Bazénové rolety

Nejpohodlnějšími bazénovými kryty jsou bazénové rolety. Účinně chrání vodu v bazénu před znečištěním ze vzduchu. Rolety jsou velmi odolné, takže umožňují pohyb na zastřešené ploše. Rolety snižují ztrátu teploty vody a zabraňují její odpařování. Jsou velmi odolné a snadno ovladatelné – rolování a svíjení. Pokud máte zahradní bazén nebo krytý bazén - můžete tento typ bazénového krytu bez obav použít.

Bezpečnostní bazénová plachta

Takzvaná bezpečnostní bazénová plachta je nejběžnější ochranou bazénu. Je montována na speciálních pojezdech, a je velmi odolná vůči jakémukoliv zatížení. Pokud jde o ovládání, můžete ji srolovat automaticky nebo ručně. Bezpečnostní bazénovou plachtu lze zakoupit v jakékoliv barvě a velikosti. Jedinou nevýhodou může být cena krytu, protože za poměrně vysokou cenu nedostanete funkce jako u bazénové rolety nebo solární plachty.

Příslušenství k bazénům - Baumax.cz

Ochranná síť pro bazén

Síť by měla zvýšit bezpečnost, když zahradní bazén není používán na podzim a v zimě a členové domácnosti - zejména ti nejmladší - jsou vystaveni riziku náhodného pádu do vody. Síť také chrání bazén před znečištěním. Je vyrobena ze silného materiálu utaženého pružinami. Tento kryt je k dispozici také v nepravidelných tvarech, tak aby se vešel do jakéhokoliv bazénu. Nevýhodou je složitá a časově náročná montáž.

Zimní plachty na bazén

Až skončí koupací sezóna a chcete nechat vodu v bazénu až do dalšího léta, bude nutné investovat do mrazuvzdorného materiálu. Plachta ochrání bazén před nepříznivými povětrnostními podmínkami a nečistotami ze vzduchu. Tento typ krytu není odolný vůči vysokému zatížení, a proto po něm nelze chodit. Dokáže si však poradit s malou vrstvou sněhu díky napínákům pro snadné uchycení plachty. Jedná se o poměrně běžný způsob ochrany bazénu v zimě. Plachta, navzdory své všestrannosti, není odolná a tak pevná, jak by za tuto cenu měl být bazénový kryt. Může být použita jako dočasná ochrana venkovních bazénů. Pokud jste investovali do příslušenství pro čištění bazénů a chcete, aby voda v zimě pozůstala bez nečistot, hmyzu a prachu, můžete zvolit tento typ zastřešení bazénu.

Příslušenství k bazénům - Baumax.cz

Zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu je jednou z nejdražších forem ochrany, ale může prodloužit koupací sezónu až na 8 - 9 měsíců v roce. Pokud jste milovníky koupání v zahradních bazénech a hledáte speciální nabídku, která vám umožní používat bazén i během chladnějších dnů - toto řešení bude pro vás ideální. Zastřešení eliminuje tepelné ztráty a chrání bazén před nečistotami. Střecha také umožňuje používat bazén večer. Je to docela drahé řešení, ale velmi bezpečné a luxusní. Pokud vás ochranné fólie nepřesvědčily, investujte do trvalého zastřešení bazénu. Pokud je pod střechou udržována stálá teplota, nebudou muset bazénová čerpadla, která ohřívají vodu, pracovat na plné otáčky. To může mírně kompenzovat náklady. Pro ty, kteří touží po koupání pod širým nebem nebo ve větrných chladných dnech - je to ideální investice.

Vyplatí se investovat do bazénového krytí?

Jak jste se mohli orientovat, na trhu existuje spousta bazénových krytů a zastřešení. Volba vhodného krytu pomáhá prodloužit koupací sezónu na několik měsíců. Rovněž omezuje ochlazení vody během noci. Další výhodou krytu je dodatečný ohřev vody slunečními paprsky, akumulovanými mezi vodní hladinou a krytem. Díky této ochraně se bazény neznečisťují a bazénová čerpadla nespotřebovávají přebytečnou energii.

Zábava v bazénu je také skvělou formou relaxace pro nejmenší, proto stojí za to zajistit, aby bylo možné používat vodu v bazénu co nejdéle. Výběrem správné ochrany můžeme prodloužit dobu používaní bazénu. Voda je dlouho čistá a zastřešeni navíc zajištuje soukromí.

Zpět