Rohová pohovka, kterou lze rozložit jako gauč

10.02.2022

Pokud je rohová sedací souprava rozkládací, může během dne sloužit k odpočinku nebo jako velmi pohodlné sezení například v případě návštěvy hostů. V noci rozkládací sedačka po její proměně na lůžko poslouží na spaní. Pokud vám má rozkládací rohová pohovka poskytnout pohodlí na každodenní spaní, určitě vezměte v ohled způsob jejího rozkládání a skládání. Komfort používání sedačky je stejně důležitý, jako velikost úložného prostoru na lůžkoviny a rychlost s jakou proměníte obývací pokoj v ložnici. Všechny tyto faktory závisí do značné míry na systému rozkládání, který výrobce používá. Jaký mechanismus doporučujeme a jaký je tzv. gaučový systém clic- clack?

 

Rohové pohovky- Baumax.cz

Moderní rohové sedací soupravy s funkcí spaní se od sebe velmi liší – rozměry, barvy, tvary korpusů a polštářů, potahová látka, přítomnost nožiček a bočnic nebo jejich absence. Důležitá je obzvlášť pro komfortní spaní také výška spodního prostoru od podlahy. Co je však nejdůležitější, je rozkládací mechanismus. Níže naleznete informace o rozkládacích systémech, které se používají v sedacích soupravách dostupných na trhu a dozvíte se rovněž o jejich výhodách a nevýhodách. Za prvé při výběru rozkládací rohové soupravy je potřeba určit zda to bude pravý nebo levý roh. Rohové sedačky jsou totiž většinou v provedení pravý nebo levý roh. Pokud je rozkládací sedačka univerzální a dodávána v demontu, nemusíme řešit volbu strany. Jednoduše při montáži zvolíte zda má mít pravou nebo levou orientaci. Součástí sedačky, kromě místa pro spaní, je také praktický úložný prostor, který vám umožní uschovat lůžkoviny.

V tomto článku:

1. Rozkládací mechanismy rohových sedacích souprav - typy, výhody a nevýhody

2. Rohy s přidaným taburetem

3. Click-clack mechanismus (typický pro rozkládací pohovky) Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Rozkládací mechanismy rohových sedacích souprav - typy, výhody a nevýhody

Než se rozhodnete pořídit si rohovou sedací soupravu, měli byste si odpovědět na základní otázku,  zda chcete rozkládací model. Ne každá sedací souprava je rozkládací a má úložný prostor. Pokud ano, je potřeba rozhodnout, bude li nová rozkládací pohovka sloužit k občasnému nebo každodennímu spaní? Zásadní význam má také velikost obývacího pokoje, uspořádání nábytku a potřeba dodatečného úložného prostoru.


Systém Delfín (zásuvkový systém rozkládání)

Je to jeden z nejoblíbenějších rozkládacích mechanismů používaný jak u pohovek, tak i u rohových sedacích souprav s funkcí spaní. Spočívá ve vytažení zásuvky na kolečkách zpod sedáku a následném vytažení matrace ukryté uvnitř. Tímto jednoduchým způsobem vznikne velká a stabilní plocha na spaní. V případě zásuvkového systému nemusíte pohovku při jejím rozkládání odsouvat od stěny, a co více -  je rozkládací včetně úložného prostoru na lůžkoviny.

Roh (rohová sedačka), gauč nebo pohovka s tímto rozkládacím mechanismem však zaberou relativně hodně místa, takže se nevejdou do každého obývacího pokoje. Navíc při rozhodování o takovém mechanismu stojí za to se podívat na kolečka - měly by být vyrobeny z materiálu, který nepoškodí podlahu.
 

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz


Rozkládací mechanismus DL

V rohových sedacích soupravách s funkcí spaní se velmi často používá mechanismus zvaný DL. Při rozkládání rohu nebo pohovky se sedák mírně zvedne a posune dopředu. Poté se do takto vzniklého volného prostoru spustí opěradlo, čímž vznikne rovná plocha na spaní.  

Součástí sedačky je také kontejner na lůžkoviny, který je u tohoto systému obvykle umístěn pod sedákem a má tak velké rozměry, že se do něj kromě lůžkovin snadno vejdou rovněž další textilie, jako jsou deky nebo ručníky (někdy jsou kontejnery dva - pod sedákem a dodatečně pod lenoškou). Velkou výhodou tohoto mechanismu je také jeho snadné použití a možnost rozložit roh nebo pohovku bez obav z případného poškrábání podlahy.

Belgický mechanismus (sedák)

Pohovka s matrací s belgickým rozkládacím systémem je z nějakého důvodu přirovnávána ke skládací posteli. Chcete-li takovou rohovou sedačku rozložit, vyjměte rošt skrytý v přihrádce pod sedákem a poté jej postupně rozložte, a rošt umístěte na kovové nohy. Vznikne tak postel skládající se z lamelového roštu nebo pružinového systému a pěnové matrace.

Malá rohová rozkládací sedací souprava s belgickým systém je vhodná pro lidi, kteří mají omezený prostor, a upřednostňují jednotnou plochu na spaní s matrací. Na druhou stranu nábytek s belgickou mechanikou většinou nemá úložný prostor na lůžkoviny a také není vhodný pro každodenní spaní pro členy domácnosti s větší tělesnou hmotností, protože celá konstrukce není příliš stabilní.


Mechanismus na principu (výsuvného vozíku)

Do malé místnosti jsou nejlepším řešením úzké rohové pohovky s rozkládacím mechanismem na principu výsuvného vozíku. Co to znamená? Zpod sedáku se vysune tzv. vozík s chybějící částí matrace, která se rozloží.

Největší výhodou tohoto mechanismu je velká plocha na spaní oproti kompaktní velikosti nábytku před jeho rozložením. Tento typ sedačky je navíc vybaven matrací, která zajišťuje pohodlný spánek. Přítomnost kontejneru na lůžkoviny závisí na vybraném modelu nábytku. Většinou je úložný prostor tak malý, že se do něho stěží vejdou lůžkoviny - peřina a polštář. Vyplatí se také dbát na to, aby byl před nábytkem dostatek volného prostoru, aby jeho rozložení nenarušilo uspořádání ostatního nábytku.

 

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz


Rozkládací systém typu puma

Tento systém umožňuje rozložit rohovou pohovku pouze jedním pohybem. Stačí sejmout polštáře, zvednout sedák a spustit jej dopředu. Druhá část plochy na spaní se automaticky vysune zpod sedáku. U takového mechanismu rozkládání pohovky nehrozí poškození podlahy a nevyžaduje skládání opěradla, které účinně izoluje od studené stěny. Je však více poruchový než zcela ruční mechanismy, a proto je méně populární.

 

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Rohy s přidaným taburetem

Tento typ sedacího nábytku se používá na spaní, ale není rozkládací. Lze jej zakoupit společně s přídavným taburetem, který vytvoří po přistavení prostornou spací plochu. Určitě to není dokonalé řešení do malých obývacích pokojů, ale můžete o něm uvažovat pokud jste majitelem prostorného  obývacího pokoje a kvalitní rohová pohovka s taburetem bude jeho atraktivním prvkem.  Taburet, kromě toho, že vytvoří spolu se sedačkou prostor na spaní, se bude skvěle hodit rovněž jako podnožka a další místo k sezení. Rohová sedačka s taburetem vypadá velmi stylově a jemně, co je způsobeno použitím dřevěných nebo kovových nohou, co dává celku zároveň odlehčený vzhled. Taková sedací souprava je často očalouněna originálním potahem jako je velur nebo kůže. Originálním potahem jako korpus je potažena rovněž zadní část sedačky.

 

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Click-clack mechanismus (typický pro rozkládací pohovky)

Rohová pohovka se dá také rozložit jako gauč. Gauče jsou kusy nábytku, které se skládají z kontejneru na lůžkoviny, čalouněného sedáku a opěráku. Rozkládají se zvednutím sedáku, dokud neuslyšíte charakteristické cvaknutí. Některé modely v nabídce se rozkládají stejným způsobem - s tím rozdílem, že mají navíc lenošku, která zvětšuje plochu na spaní.

Rohová pohovka se systémem rozložení jako u gauče má pod sedákem prostorný kontejner na lůžkoviny. Další výhodou je možnost rychle ji proměnit v postel. Gaučový systém rozkládání má také své nevýhody. Uprostřed rozložené pohovky je spojení, které může být v závislosti na provedení více či méně patrné, a tím pádem více či méně komfortní na spaní. Aby mechanismus byl spolehlivý, je vhodné vybírat nábytek z nabídky prověřeného výrobce a dbát na to, aby měl solidní panty a pružiny.

Zatímco rohové sedací soupravy typu click-clack nejsou optimální volbou pro lidi, kteří hledají alternativu k posteli, tento typ nábytku je ideální pro příležitostní přespání v případě návštěvy rodiny nebo přátel.

 

Rohové sedací soupravy- Baumax.czJsme si vědomi toho, že sedačka je univerzální a hlavní prvek vybavení každého bytu či domu, proto najdete u nás moderní a funkční sedací soupravy. Výběr tohoto prvku vybavení je hlavně volbou na léta, proto pro potah na hlavní část sedačky máme na výběr různé čalouněné látky. Cena je platná pro potah prezentovaný na expozici.

Pokud jde o jiné materiály, cena se může mírně lišit. Cena se může lišit rovněž v případě, zda-li součástí sedací soupravy je kontejner na lůžkoviny či nikoliv, a zda-li je vyrobena z látky nebo kůže . Proto bez ohledu na to, zda si plánujete pořídit rozkládací rohovou sedací soupravu, pohovku v provedení pravý nebo levý roh, sedačku nebo gauč, prohlédněte si vybraný produkt, pokud je to možné v kamenném obchodě.  Tam mimo jiné kromě zjistěte, zda sedací souprava je rozkládací včetně úložného prostoru, ujistěte se, že je pro vás kus nábytku po rozložení dostatečně pohodlný a že nebude pro vás těžké jej po rozložení složit. V kamenné prodejně můžete také sami zjistit, zda rozkládací rohová sedačka má pohodlné sezení, které nabízí například pur pěna. Důležitou informací je také, zda nábytek dodáváme v demontu či nikoliv.

Pokud máte nějaké pochybnosti, zda je například sedačka  včetně úložného prostoru, či cena je platná pro všechny typy čalouněné látky, naší prodejci vám jistě poradí. Rohovou sedací soupravu už máte vybranou? U nás najdete modely i pro ty nejnáročnější zákazníky. Moderní a kvalitní sedací souprava s úložným prostorem a za super akční cenu je na dosah ruky. Objednejte si ji domů kurýrem ještě dnes a užijte si klidný spánek!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Moderní rozkládací pohovky do obývacího pokoje
Nejlepší rohové sedací soupravy s funkcí spaní
Čalouněné panely čela postele

 

Zpět