Protiskluzové dlaždice do koupelny. Kdy se oplatí do nich investovat?

25.06.2021

Dlaždice- Baumax.cz

Stěny a podlahy koupelny mohou zdobit dlaždice v tlumených nebo kontrastních barvách a vzorech. Milovníci přírody najdou mezi širokou nabídkou keramických obkladů dlaždice napodobující kámen, beton a dřevo. Kromě toho, že jsou koupelnové dlaždice atraktivní, musí splňovat řadu dalších požadavků. Podlahové dlaždice, zejména ty, které jsou určeny na podlahu v kabině bez sprchové vaničky, nesmí být klouzavé. Proto je nejlepší pokládat do koupelny protiskluzové dlaždice. Dalším důležitým parametrem je jejich absorpce vody a odolnost proti oděru a znečištění.V tomto článku:
1. Protiskluzové dlaždice - co to znamená?
2. Protiskluzové dlaždice do koupelny - praktické otázky
3.Jaké je třeba vzít v úvahu další parametry?
4. Jaké koupelnové dlaždice najdete na trhu?
5. Shrnutí

 Protiskluzové dlaždice - co to znamená?
Jak zkontrolovat protiskluzové vlastnosti keramických dlaždic? Nejjednodušší způsob: tyto informace najdete na obalu. Aby bylo možné podlahové dlaždice klasifikovat jako protiskluzové, musí mít symbol R a číslo od 9 do 13. Čím vyšší je číslo, tím lepší jsou protiskluzové vlastnosti podlahových dlaždic. Tyto symboly označují úhel skluzu na nakloněné rovině dlaždic pokrytých olejem, po které se pohybuje osoba v zákonem požadované obuvi.
V domácí koupelně, kuchyni a předsíni obvykle stačí použít dlaždice třídy R9. Podle některých odborníků by však měla být protiskluzová úprava dlaždic ve vlhkých oblastech koupelny, zejména v kabině bez sprchové vaničky, o něco vyšší - například R10. Doporučuje se také použít stejný typ dlaždic v koupelně určené pro starší a / nebo zdravotně postižené osoby.

Dlaždice- Baumax.cz
Protiskluzové dlaždice do koupelny - praktické otázky
Protiskluzové vlastnosti zvyšují reliéfy, tzv. vypuklé vzory na celém povrchu keramických dlaždic. U některých protiskluzových dlaždic se podobná ochranná funkce provádí frézováním, co znamená řezání drážek do dlažby, které brzdí nohu a zabraňují nebezpečnému uklouznutí. Drážky jsou podélné a úzké (asi 3 - 5 mm) aplikované po celé délce dlaždic. Mohou být umístěny na jedné straně dlaždice nebo na obou.
Kromě toho, je při nákupu koupelnových obkladů, a zejména podlahových dlaždic do sprch, lepší zvolit takové, které mají matný nebo polomatný povrch. Budou mnohem méně kluzké než ty, které mají hladký zrcadlový povrch.
Rovněž stojí za to vědět, že podlahové dlaždice v koupelně mohou být také pokryty protiskluzovou glazurou nebo impregnací.
Pozor! Protiskluzová vlastnost je také důležitým faktorem pro podlahy v kuchyni a předsíni a v exteriéru - na schodech, balkónech a terasách.

Jaké je třeba vzít v úvahu další parametry?
Již víme, že podlahové dlaždice by měly být protiskluzové. Jakým dalším parametrům bychom měli věnovat pozornost? Dalšími důležitými parametry jsou nasákavost a odolnost proti oděru a skvrnám.
Nasákavost je označena symbolem E a udává se v procentech. Čím méně savá je dlaždice, tím méně vody a jiných nečistot absorbuje. Dlaždice jsou rozděleny do tří skupin: nízká nasákavost - hodnota E je menší nebo rovna 3%; střední nasákavost - hodnota E je vyšší než 3%, ale méně než 10%, vysoká nasákavost - hodnota E je vyšší než 10%.
Odborníci doporučují, aby koupelnové podlahové dlaždice a
obklady ve sprše měly mít alespoň průměrnou nasákavost 3 až 5%.
Z hlediska otěruvzdorností jsou dlaždice klasifikovány podle dvou norem - ISO 10545-7 nebo EN 154. Podle první normy je možné dlaždice rozdělit do pěti tříd (třída I určuje nejnižší stupeň otěru a V - nejvyšší). Po dlaždicích třídy I lze chodit v botách s měkkou podrážkou nebo naboso. Po podlaze pokryté dlaždicemi třídy II můžete chodit v měkké nebo normální obuvi a jsou odolné vůči malému množství nečistot a abrazivním materiálům. Dlaždice třídy I nebo II proto budou dobře fungovat v domácí koupelně na podlaze. Pro kuchyně a chodby se doporučují výrobky s vyšší otěruvzdorností. Na druhou stranu norma EN 154 rozlišuje čtyři třídy otěruvzdornosti, označené jako PEI (např. PEI 1). Podobně čím vyšší je stupeň, tím lepší je jejich otěruvzdornost.  

Komody- Baumax.cz
Jaké koupelnové dlaždice najdete na trhu?
Pokud jde o materiál, máme na výběr mimo jiné: keramickou dlažbu Cotto, terakotu, kameninu, slinutý křemen. Dlažba Cotto je vyráběna ručně nebo mechanicky ze slínkové hmoty a pálena v tradičních pecích. Pro koupelnu jsou vhodné glazované dlaždice odolné proti vlhkosti a nečistotám.
Terakota má obvykle glazovaný povrch v matném, polomatném nebo lesklém provedení. Dlaždice s lesklým povrchem je lepší pokládat pouze na zeď. A pokud je opravdu chcete použít na podlahu, budete si muset zakoupit protiskluzové podložky.

Gres je oblíbené a často používané řešení pro efektivní dokončení podlahy. Na trhu existuje mnoho druhů tohoto materiálu. V koupelně stojí za zvážení glazovaná kamenina. Při výrobě tohoto typu dlaždic je jejich povrch pokryt vrstvou barviv a glazury. Po vytvrzení se vytvoří dekorativní ochranný povlak odolný proti poškrábání a skvrnám.
Podlaha pokrytá velkoformátovými deskami ze slinutého křemene vypadá velmi atraktivně. Tento materiál je vyroben z mletých žulových hornin s přídavkem jílů, tavidel a barviv. Slínky z křemene jsou velmi odolné proti oděru a různým druhům skvrn.

Shrnutí
Není možné si stěžovat na výběr dlaždic pro koupelnu. Bez ohledu na to, v jakém stylu je koupelna navržena, každý najde tu vhodnou podlahovou dlažbu a nástěnné obklady, které se k ní hodí.
S přihlédnutím k parametrům podlahových dlaždic koupelny dostupných na trhu je nutné věnovat pozornost jejich protiskluzovým vlastnostem (minimálně R9), jakož i nasákavosti a odolnosti vůči skvrnám. Pokud jde o otěr, obvykle stačí dlaždice třídy I nebo II.
Pokud zařizujete nebo rekonstruujete dům nebo byt, navštivte naše webové stránky
www.baumax.cz. Najdete zde nejen zajímavé koupelnové obklady, ale také dekorativní obklady, obklady do kuchyně, terasové dlaždice a fasádní obklady. Naše nabídka zahrnuje také lepidla, spárovací hmoty a příslušenství pro pokládku keramických dlaždic a také lišty a dokončovací profily pro keramické dlaždice.

Nábytek do koupelny- Baumax.cz


Inspirujte sie !!!

Dlažba a obklady do koupelny Velvet Dlažba a obklady do koupelny Space Dlažba a obklady do koupelny Azteca Dlažba a obklady do koupelny Red gnp2303-1

 

Zpět