Postarejte se o zdravý spánek! Vyberte si tu nejlepší vrchní matraci do postele!

26.09.2022

Zdravý spánek je důležitá záležitost – správný spánek zajistí plnohodnotný odpočinek, zregeneruje energii a každé ráno se probudíte svěží a připraveni na zvládání nadcházejícího dne. Pro dobrý spánek jsou nejdůležitější: pohodlná matrace, stabilní rám postele a pružný lamelový rošt postele. Časem však matrace začne ztrácet své vlastnosti, ale její výměna může být nákladná. V situaci, kdy nechcete ihned investovat do nového vybavení, by se měly použít povrchové matrace, které se dají přizpůsobit potřebám uživatele. Mohou mít nejen snímatelný potah vhodný i pro alergiky, ortopedické vlastnosti pro bolestivá záda, ale také různou výplň, tuhost a tloušťku.


V tomto článku:

1. Co je to vlastně vrchní matrace topper?

2. Kdy se používá tvrdá vrchní matrace?

3. Kdy se používá měkká matrace?

4. Jaká vyplň vrchní matrace nejlépe zlepší komfort spánku?

5. Proč by měli alergici používat povrchovou matraci?

6. Jak vybrat dobrou vrchní matraci?

7. Jaké matrace jsou k dispozici?Co je to vlastně vrchní matrace topper?

Vrchní matrace - topper je výrobek, který vypadá jako velmi tenká matrace. Vrchní matrace, jejíž vyplní je často pur pěna zajišťuje především rovnoměrnou spací plochu a díky odpovídající tvrdosti či měkkosti dokáže příslušně měnit vlastnosti hlavní matrace na spaní.

Vrchní matrace se nejčastěji vyrábí z termoelastické pěny nebo latexové pěny, používá se i pěna s vysokou elasticitou. Dokáže poskytnout větší komfort spánku, dobře zvolená vrchní matrace vyrovná spací plochu a promění nepohodlnou postel v komfortní místo na spaní.

Výhodou vrchních matrací je jejich nízká cena a možnost rychlé změny vlastností základní matrace.

Vrchní matrace jsou také skvělým řešením pro již ne tolik pohodlné rozkládací sedací soupravy, rohové sedací soupravy nebo pohovky. Čalouněný nábytek se může časem stát méně pohodlný, zvláště když na rozkládací posteli spíte každý den. V takových situacích vás zachrání vrchní matrace. Zajistí větší komfort spánku a pohodlí nočního odpočinku. Určitě stojí za zvážení jejich koupě v případě nájemných bytů, kdy nechcete příliš investovat do vybavení bytu, ale chcete vytvořit pohodlné místo na spaní.

Kdy se používá tvrdá vrchní matrace?

Tvrdá vrchní matrace je výrobek, který se pokládá přes hlavní matraci za účelem nejen vyrovnání plochy na spaní, ale rovněž zvýšení její tuhosti. Tvrdost základní matrace se může časem snižovat, takže umístění vrchní matrace pomůže tyto vlastnosti znovu získat a spánek bude opět komfortní.

Termoelastická pěna nebo vysoce elastická pěna, ze které jsou topper matrace vyrobeny, dokáže efektivně zvýšit tvrdost dlouho používané základní matrace. Pohodlí spánku bude rychle obnoveno a také za mnohem nižší náklady než v případě nové matrace, která může stát i 10 000 Kč.

Kdy se používá měkká matrace?

Stejně jako pro zvýšení tvrdosti lze topper matarce použít i ke zvýšení měkkosti základní matrace. Příliš tvrdá základní matrace je pro některé osoby příčinou špatného spánku, proto bude pohodlným řešením použití vrchní matrace. Díky správně zvolené povrchové matrace bude spánek příjemnější.

Díky povrchové matraci na příliš tvrdém povrchu bude hlavní matrace lépe vyhovovat potřebám spící osoby. To je ideální řešení zejména pro děti, kdy je pro ně hlavní matrace příliš tvrdá, ale v blízké budoucnosti mohou být příliš měkké základní matrace pro vyšší a starší děti nepohodlné.

Jaká vyplň vrchní matrace nejlépe zlepší komfort spánku?

Špičkové matrace zajišťují vysoký komfort odpočinku nejen při změně tvrdosti či měkkosti matrace. Úpravou místa na spaní díky matracím se srovná i plocha na spaní. Při výběru matrace je třeba vědět, že povrchová matrace nemusí být silná, pokládá se totiž na základní matraci. Takovou povrchovou matrací je termoelastická nebo latexová pěnová matrace, položená na lůžku výrazně nemění jeho tvar, ale vyrovnává povrch. Díky tomu taková matrace v podobě vrchní matrace poskytne pevnou oporu páteři a tělu.

Proč by měli alergici používat povrchovou matraci?

Osoby, které trpí alergiemi, by také měli používat povrchovou matraci. Dobře zvolený typ a velikost topperu zpříjemní alergikům noční odpočinek. Skvělým řešením budou vrchní matrace – vyberte si model, který je vyroben z hypoalergenních vláken, díky nimž se u vrchních matrací nebudou hromadit alergeny na jejich povrchu. Výrazně také omezí rozvoj roztočů.

Díky vrchním matracím je snadnější zajistit správnou hygienu spánku. Velmi praktické jsou proto tenké vrchní matrace z termoelastické pěny, polyuretanové pěny nebo vysoce elastické pěny. Jejich antialergické vlastnosti zajistí vysoký komfort spánku rovněž pro alergiky.

U antialergických vrchních matrací je zvláště důležité zvolit správný rozměr matrace tak, aby pokrýval celou základní matraci. To poskytne tělu stabilní oporu a zajistí tak vysoký komfort spánku bez obav, že vám při spaní způsobí alergickou reakci.

Jak vybrat dobrou vrchní matraci?

Pokud máte pocit, že tuhost staré matrace je příliš malá, investujte do topperu, který její tuhost zvýší. Totéž platí, když vaše matrace není dostatečně měkká – pro pohodlný spánek je dobré si pořídit měkkou vrchní matraci.

Při nákupu nezapomeňte zvolit správnou délku a šířku matrace. Nejlepší je přizpůsobit ke konkrétní velikosti základní matrace, kterou již máte. Díky tomu bude snazší vybrat ten správný produkt, šitý na míru individuálním potřebám.

Zajímavými produkty v kategorii povrchových matrací budou jistě matrace z paměťové pěny, které dokonale kopírují tvar těla a zajišťují tak vysoký komfort nočního odpočinku.

Snímatelná povrchová matrace výrazně zlepší komfort spánku zejména v situacích, kdy nechcete utrácet mnoho peněz za nové produkty. Je proto ideální variantou i v pronajatém bytě, kde nemusí být tamní postel příliš pohodlná a je dobré si ji přizpůsobit svým potřebám.

Vysoce kvalitní produkty vydrží déle, proto se vyplatí vybírat produkty renomovaných firem.

Jaké matrace jsou k dispozici?

V našem internetovém obchodě BauMax si můžete zakoupit povrchovou matraci, která bude mít správnou velikost a pomůže vám dosáhnout požadované tvrdosti nebo měkkosti místa na spaní. Máme tvrdší matrace, které jsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností, středně tvrdé a měkké vrchní pěnové matrace, matrace ze studené pěny, z pur pěny a latexové matrace. Všechny typy matrací mají snímatelný potah, který lze prát v pračce. Pratelný potah na 60 c je obzvlášť vhodný pro malé děti a alergiky. Dostupné jsou také potahy na matrace s přídavkem aloe vera, které mají antibakteriální vlastnosti či potahy s volitelnou letní a zimní stranou pro ty, kteří si ji chtějí přizpůsobit letnímu nebo zimnímu období. Při výběru povrchové matrace používané na základní matraci je důležitá také vhodná výška matrace pro osoby, které ji budou používat. Od ní totiž závisí její tuhost. Pamatujte, že ani příliš měkká, ale i dokonce příliš tvrdá nezaručí dobý spánek. Jen správně vybraná vrchní matrace bude zárukou pohodlí a komfortu spánku, a je skvělým řešením v případě starých matrací nebo nepohodlné rozkládací pohovky.

V naší nabídce jsou rovněž produkty vhodné pro alergiky. Jedná se o hypoalergenní vrchní matraci, která je vhodná pro osoby trpící alergií, která je vyrobena z materiálů nezpůsobujících alergikům potíže a zajišťující vysoký komfort odpočinku. Tyto matrace jsou vyráběny ze studené pěny a z latexu. Pro osoby upoutané na lůžko, ale také pro ty, kteří mají problémy se zády nebo když jen postel začíná být vám nepohodlná, vhodné jsou kromě zdravotní matrace i modely, u kterých je vyplní paměťová pěna. Bio pěna a bio paměťová pěna jsou navíc hypoalergenní. Při výběru vrchní matrace, kterých je na trhu spousty, myslete na to, že vám má především zaručit pohodlí při spánku, proto je důležité ji před nákupem otestovat. Aby matrace poskytla správnou oporu zad, páteř musí byt v rovině, když ležíte na boku. Pokud tomu tak je, matrace a její tuhost pro uživatele je správná. Pamatujte i na správnou velikost. Vrchní matrace se vyrábějí v běžných velikostech pro jednolůžko 90 x 200 cm a dvojlůžko od 160 x 200 cm. Určitě stojí za zvážení pořízení vrchní matrace na základní pružinové matrace či jiné, u kterých povrch začal být nepohodlný .

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak čistit matraci? Podívejte se na naše účinné způsoby


Matrace pro miminko – jakou vybrat? Řiďte se těmito 5 faktory


Jakou matraci vybrat pro alergika


 

Zpět