Pohodlná kontinentální postel – jakou si vybrat?

03.10.2022

Postel je bezesporu nejdůležitějším kusem nábytku v každé domácnosti. Díky ní si můžeme v noci po náročném dni odpočinout a regenerovat síly. Pokud toužíte po velké posteli jako v pětihvězdičkovém hotelu, zvažte typ kontinentální postele. Je dobré věnovat dostatek času jejímu výběru. Tento kus nábytku, jako žádný jiný, by měl být šitý na míru vašim individuálním potřebám, tak aby váš noční odpočinek byl kvalitní a příjemný. Nejdůležitější jsou samozřejmě velikost, typ rámu, materiál a matrace, které vám zaručí pohodlí, ale také design a styl provedení. Postel je prvkem, který by měl tvořit s ostatními prvky vybavení ložnice ucelený celek a ladit se stylem aranžmá interiéru. Při procházení nabídky postelí rozhodně přemýšlíte, jakou kontinentální postel si pořídit? Na výběr je rám postele z masivu či laminované dřevotřísky a také růžné čalounění a doplňkové vybavení. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat kontinentální postel do ložnice, z modelů které jsou dostupné na trhu!


V tomto článku:

1. Kontinentální postel – původ

2. Jakou konstrukci má postel boxspring?

3. Výhody a nevýhody – vyplatí se vybrat kontinentální postel?

4. Výhody postele boxspring

5. Nevýhody

6. Na co si dát pozor při nákupu kontinentální postele?

7. Vyplatí se pořídit si model s kontejnerem na lůžkoviny?

8. Jakou boxspringovou postel si vybrat – s čelem nebo bez?Kontinentální postel – původ

Postel boxspring pochází ze Severní Ameriky z devatenáctého století, kde se poprvé objevila v bohatých měšťanských domech, a poté se natrvalo přesunula do hotelů a penzionů. Svým designem je tato jedinečná postel spojována s luxusními apartmány, vybavených prostorným nábytkem. Kontinentální postel byla donedávna známá hlavně ve Spojených státech, Nizozemsku, Německu, Belgii a skandinávských zemích. Dnes tyto postele s vysokou plochou na spaní jsou v českých domácnostech stále oblíbenější. Poskytují nejen moderní vzhled, ale i komfort používání na nejvyšší úrovni.

Jakou konstrukci má postel boxspring?

Jedná se o čalouněné postele, nazývané také kontinentálními. Postel se skládá ze spodní části tzv. boxspringu, obvykle vyrobeného ze dřeva, na které se nachází příslušná matrace. Už na první pohled výška boxspringových postelí je větší než u standartních postelí z masivu. Taková výška postele je nejen pohodlnější pro uživatele, ale i vzhledově je v aranžmá ložnice mnohem efektivnější.

Boxspring, který tvoří základ postele, má většinou matraci, která je vyrobena z pružin typu bonell. Taková výplň zaručuje cirkulaci vzduchu, odvádí vlhkost a pomáhá udržovat čistotu. Pokud je box uvnitř prázdný, může sloužit jako praktický úložný prostor na lůžkoviny. Někdy to může být i dvojitý kontejner na lůžkoviny, ale můžete do něj schovat i další věci, a to je rovněž jejich velká přednost.

Na boxspringu je umístěna spodní matrace, na ní horní, nosná matrace. Opravdu kvalitní postel má ještě navíc vrchní - topper matraci. Většina postelí dostupných v obchodech má již vestavěnou pružinovou matraci, nejčastěji se jedná o bonellovou matraci. Taková matrace se přizpůsobí tvaru těla, zlepšuje komfort spánku a je odolná vůči deformaci, díky čemu si zachovává svůj tvar po mnoho let. V případě kontinentální postele se vyplatí věnovat pozornost tvrdosti matrace. Ta by měla být přizpůsobena tělesné hmotnosti uživatele. Pokud součástí postele není táto základní matrace, je nutné ji zakoupit zvlášť.

Na nosné matraci je často umístěna matrace zvaná topper. Funkcí topperu v posteli je prodloužit životnost nosné matrace, zvýšit komfort spánku a chránit matraci před nečistotami. Kontinentální modely posteli jsou běžně dostupné ve dvou provedeních - americký model, ve kterém součástí nosné matrace je již další vrstva, která funguje jako topper, a skandinávský model postele s samostatnou tenkou vrchní matrací topper. Kromě toho máte na výběr z více velikostí plochy na spaní a typů čalounění.

Výhody a nevýhody – vyplatí se vybrat kontinentální postel?

Při výběru postele, která bude nejlepší pro vás, je vhodné znát výhody a nevýhody tohoto typu nábytku. Co je pro kontinentální postele vlastní, a na co se při výběru soustředit?

Výhody postele boxspring

Tyto postele jsou velmi praktické a mají elegantní design. Jejich konstrukce je pevná a masivní, což je zárukou toho, že nábytek vydrží léta. Vestavěný kontejner na lůžkoviny poskytuje další úložný prostor. Čalouněné čelo chrání zeď a umožňuje komfortní odpočinek rovněž v sedě. Tento typ díky své výšce umožnuje snadné uléhání a vstávání z postele. To je obzvlášť důležité pokud máte problémy se zády, a příliš nízká postel může být příliš nepohodlná. Je také jednodušší ustlat vysokou postel. Velká plocha na spaní až 200 cm vám poskytne mimořádné pohodlí během spánku. Při výběru kontinentálních postelí můžete vybírat z mnoha materiálů a dekorů čalounění, co usnadňuje zvolit dekor přesně podle vašeho gusta, které bude nejlépe ladit do vašeho interiéru. Také můžete vybrat typ matrace která vám nejlépe vyhovuje. Boxspringové postele jsou robustní. Rošt a čelo postele, jak i matrace a úložný box, zabírají dost místa, a proto vypadají efektně hlavně ve velkých ložnicích. Proto na to, aby postavit vedle postele ještě noční stolky, je potřeba opravdu dostatek prostoru.

Nevýhody

Vzhledem k typu konstrukce jsou tyto postele velmi těžké. Při výběru postele byste měli vědět, že ty jsou obvykle smontované, což může ztížit jejich stěhování, v případě že máte menší byt. U menších ložnic může tento typ postelí navíc zaneprázdnit prostor.

Na co si dát pozor při nákupu kontinentální postele?

Jak vybrat, a co vzít v ohled při výběru kontinentálních postelí do ložnice? Zde je několik nejdůležitějších faktorů pro výběr tohoto typu postele:

Velikost vaší ložnice - i jednolůžková postel boxspring menších rozměrů, např. 120 x 200 cm, je mohutná a navíc čalouněné prošívané čelo může ztížit uspořádání ložnice. Kontinentální postele budou vhodnější do větších interiérů. Neměly by se umisťovat těsně mezi skříně či stěny, jinak nevynikne její efektní vzhled a navíc zahltí i tak malý prostor.

Velikost postele - kontinentální jednolůžkový model by měl mít matraci minimálně 90 x 200 cm, pro dvě osoby jsou nejvhodnější postele 160 x 200 cm.

Jakou vybrat matraci? Je to individuální záležitost, ale měla by mít vhodnou tvrdost přizpůsobenou hmotnosti uživatele.

Ložnice v podkroví může omezovat možnost umístění 50-70 cm vysoké postele šikmo u kolenní stěny. K tomu musíte počítat s vysokou čalouněnou opěrkou hlavy. V tomto případě je lépe od čela postele upustit.

Vyplatí se pořídit si model s kontejnerem na lůžkoviny?

Tradiční kontinentální postele nemají kontejner na lůžkoviny. Výrobci postelí je současně vybavili kontejnery pro zvýšení jejich funkčnosti. Uchováte v nich povlečení, přikrývky nebo polštáře, což se bude hodit především v menších ložnicích. Na trhu jsou dostupné modely s kontejnery ve spodní části, ke kterým se dostanete zvednutím matrace. Existují i ​​modely s výsuvnými šuplíky. Pokud se na ně rozhodnete, budou stejně praktické. Volba způsobu uspořádání závisí ve většině případů na velikosti ložnice.

Za zmínku však stojí, že vybavení kontinentální postele kontejnery je nejčastěji spojeno se ztrátou spodní matrace. Bonelová matrace je nahrazena úložným boxem. Nekupujete si tedy typickou boxspringovou postel, na co stojí pamatovat při výběru toho nejlepšího modelu pro vás.

Jakou boxspringovou postel si vybrat – s čelem nebo bez?

Čalouněné čelo je neodmyslitelným prvkem boxspringové postele. Pokud se vám však líbí modely bez čela, můžete si vybrat i takové. Vybrat si však můžete i modely bez něj. Jen nezapomeňte, že čelo má nejen dekorativní, ale také praktickou funkci. Chrání stěnu před nečistotami a poškrábáním. Při odpočinku na posteli, sledování televize nebo čtení knihy se nemusíte opírat o zeď, protože čalouněné prošívané čelo vám umožní pohodlné sezení.

Postele boxspring s čelem dodávají interiérům ložnic luxusní charakter a styl. Pohodlné čelo vyplňuje prostor nad postelí, díky čemu interiér získává útulnější charakter. Čela bývají sladěna s barvou čalounění postele, díky čemu působí celý interiér ložnice jednotně a atraktivně.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vyrobit čelo postele?


Jak čistit čalounění postele? Zjistěte více o osvědčených domácích metodách


Útulná a pohodlná – vybíráme nábytek do ložnice


 

Zpět