Jak vyrobit čelo postele?

25.08.2021


Čalouněné nebo dřevěné čelo postele je řešením, které je nejen praktické, ale také originální ozdobou naší ložnice. Nabídka postelí s čelem, která je k dispozici na prodej, je obrovská, ale někdy stojí za to vytvořit si odpovídající čelo pro postel samostatně, podle svého vlastního návrhu. Jak vyrobit opěrku hlavy DIY, co budeme potřebovat a jaký typ čela zvolit?

Postele- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Jak vyrobit čelo postele? Přípravné práce
2. Jaké nářadí a materiály budete potřebovat?
3. Jednoduché čelo postele s prošíváním DIY
4. Výroba čalouněné opěrky hlavy z prvků - krok za krokem
5. Jak vyrobit čelo postele z palet?
6. Inspirace pro vaši ložnici
Postele- Baumax.cz

Čalouněná postel

Trh s nábytkem nabízí velmi velký výběr čel, obvykle v sadě s konkrétní postelí. Ne vždy nábytek do ložnice, který zvolíme, nebo spíše vybraný model postele má čelo postele, nebo pořídíme si jen samotnou matraci. Pokud naše postel patří do té druhé skupiny, neznamená to, že se musíme vzdát ozdoby, kterým čelo postele bezpochyby je. Mnoho obchodů s nábytkem nabízí samostatné záhlaví postele s možností vlastní montáže, ale ne každé čelo bude mít univerzální šířku, která bude vhodná pro všechny modely postelí. Zde přijde vhod oblíbená DIY možnost, tzn., udělejte si to sami. Čelo postele si můžete snadno vyrobit sami. Takovou, která bude dokonale ladit s dekorem vaší ložnice.
Poradíme, jak samostatně vyrobit dekorativní záhlaví, tzn. čalouněné nebo dřevěné čelo postele. Tento typ záhlaví je nejen hezký, ale také funkční - pomáhá vám pohodlně odpočívat při čtení a zároveň chrání zeď před nečistotami.

Postele- Baumax.cz

Jak vyrobit čelo postele? Přípravné práce

V první řadě popřemýšlejte, v jakém stylu bude vaše ložnice. Máte rádi čalouněné postele, kontinentální postele nebo prostorné manželské postele? Máte rádi útulné ložnice s jemnými textiliemi ve vaší oblíbené barvě? Nebo se možná soustředíte na jednoduchost - dřevěné postele nebo postele se zásuvkami - tedy minimalistické, moderní interiéry? Nebo možná renovujete dětský pokoj a hledáte inspiraci, jaké čelo postele zvolit pro kombinaci dětské postele a postele pro teenagery? Podle svých potřeb, preferencí a toho, jaký materiál zvolíte, si můžete vytvořit vlastní čalouněnou, prošívanou opěrku hlavy ve vámi zvolené barvě nebo zvolit ekologickou, dřevěnou konstrukci. Pokud již máte návrh, je čas jej realizovat.

Postele- Baumax.cz

Jaké nářadí a materiály budete potřebovat?

Základem čela bude deska: může to být překližka, dřevotříska nebo OSB deska. Šířka desky by měla být přizpůsobena rozměrům postele a výška závisí na vašich preferencích. Při výrobě čalouněného čela potřebujeme čalounickou pěnu, vatelín a potahový materiál. Hodit se bude rovněž takzvaná čalounická sponkovačka a šrouby, a pokud plánujeme vyrobit čalouněné čelo postele s prošíváním - ozdobné knoflíky. Při rozhodování o dřevěném záhlaví k posteli potřebujete paletu, brusku na dřevo a případně barvu nebo lak. Tento typ opěrky hlavy můžete později ozdobit lampičky, například dekoračními koulemi.

Postele- Baumax.cz
 

Jednoduché čelo postele s prošíváním DIY

Práci začínáme přípravou desky. Výška desky závisí na našich preferencích, ale vyhněte se situacím, kdy je čelo postele příliš vysoké - může snadno přemoci místnost. Zkontrolujme úhel, pod kterým se opíráte o opěrku hlavy a změřte výšku - je dobré přidat pár centimetrů rezervy. Při plánování prošívání označte jeho rozteč na desce a na určených místech vyvrtejte malé otvory. Vystřihněte čalounickou pěnu na připravený podklad.
Další vrstvou je vatelín, poté vybraná čalounická látka. Stojí za to nejprve dát látku na zeď a posoudit, zda odpovídá designu místnosti. Rozměry následujících vrstev by měly být brány s velkou rezervou, kterou bude možné snadno složit a dobře utáhnout. Poté sešívačkou vše připevněte sponkami k desce.
Prošívání vytvoříme pomocí knoflíků na noze - provlékněte jimi provázek, poté jej provlékněte vyvrtanými otvory do zadní části opěrky hlavy a upevněte. Zadní stranu prkna zakončete vhodně sladěným kusem látky, který zabalíte a pevně připevníte čalounickými sponkami.
Nakonec namontujete celé čelo na zeď nebo postel. Samozřejmě můžete naplánovat jiný tvar než obdélníkové čelo, například zaoblené. Pamatujte však, že čím jsou tvary propracovanější, tím obtížnější je jejich výroba a tím těžší bude čalounění prošívané opěrky hlavy bez viditelných záhybů látky.

Postele- Baumax.cz

Výroba čalouněné opěrky hlavy čalouněných panelu - krok za krokem

1. Připravte si potřebné množství čalouněných pěnových panelů (půl válcovitý tvar), OSB desky nařezané na šířku panelů, vatelín a látku nastřihanou na velikost rámu desky.
2. OSB desku a čalounickou pěnu zabalte do čalounické vatelíny. Při stříhání vatelíny pamatujte na rezervu materiálu tak, aby překryl celou pěnu a desku. K připevnění používáme čalounickou sponkovačku.
3. Panel opěrky hlavy zabalíme do látky. Pamatujte také na dostatečnou rezervu materiálu. Připevňujeme sponkovačkou. Přebytečnou látku odstřihněte nůžkami. Snažte se, aby horní a dolní část panelu opěrky hlavy byla esteticky zakryta.
4.  Stejným způsobem postupujte u ostatních panelů.
5. Rám je základním prvkem takové opěrky hlavy. Stačí k sobě přišroubovat 4 části desek nařezaných na míru pod úhlem 45 stupňů. Nezapomeňte také pokrýt vnější hrany rámu (ty, které budou viditelné), takže nejprve vatelín připevněte pomocí sponkovačky a poté látku.
6.  Jednotlivé panely spojte s rámem opěrky hlavy pomocí šroubů.
7. Poté celek připevněte k rámu postele nebo ke zdi.

Postele- Baumax.cz

 

Jak vyrobit čelo postele z palet?

Vyrábíme dřevěné čelo postele z europalet nebo desek:
1. Postel pečlivě změřte a podle jejích rozměrů vybírejte desky nebo europalety. Naplánujte si, kolik křížových a svislých desek hodláte použít, a nařežte je na vhodnou velikost.  Pokud chcete použít palety, důkladně je obruste a zbavte jakéhokoliv znečištění.
2. Pomocí šroubů upevněte konstrukci z desek nebo spojte palety na více místech - můžete použít i svorky, tzv. táhla (připevněte je pod linii matrace).
3. Podle vašich preferencí můžete opěrku hlavy překrýt lakem nebo vybranou barvou na dřevo.
4. Připevněte opěrku hlavy ke zdi nebo ji přiložte ke zdi a přitlačte k ní postel. Nakonec můžete nové čelo ozdobit např. světýlky, fotografiemi nebo květinami.
Záhlavek.

Postele- Baumax.cz

Inspirace pro vaši ložnici

Čelo postele je ideálním doplňkem pro uspořádání ložnice - lze jím snadno zdůraznit charakter interiéru. Stojí za to sladit ho se zbytkem nábytku v ložnici, jako jsou: - noční stolky, toaletní stolky, komody Šatní skříně do ložnice - je dobré, když celek vypadá jednotně. Velké prošívané opěrky hlavy dokonale zapadají do stylu glamour. Měkké čelo v pastelových barvách nebo s květinovým motivem se skvěle hodí do ženské ložnice. Při uspořádání ložnice v ekologickém stylu bude ideální dřevěné čelo postele z palet nebo desek. Další deska jako police pro rostliny v květináčích plus světlé textilie - a uspořádání v eko stylu je hotové! Jednoduché tvary a světlé, neutrální barvy jsou nejvhodnější pro minimalistické interiéry, zatímco v boho ložnici nesmí chybět čelo osvětlené atmosférickým světlem.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Ložnicový nábytek Galaxy Ložnicový nábytek Livorno Sivá Ložnicový nábytek Wood Ložnicový nábytek Finezja

 

Zpět