Jak čistit čalounění postele? Zjistěte více o osvědčených domácích metodách

26.07.2021

Čalouněné postele nejen vypadají elegantně, ale jsou také velmi pohodlné. Opěrka hlavy vyplněná pěnou a pokrytá dekorativní látkou vám umožní pohodlně se opřít, když pijete ranní kávu, sledujete televizi nebo čtete knihu. Bohužel po určité době se čalounění zapráší a zašpiní, čímž ztratí svůj původní vzhled. Jak se rychle a efektivně zbavit nevzhledných nečistot z látky? Poradíme!
Samozřejmě si můžete objednat profesionální firmu nebo použít hotové přípravky, ale domácí metody jsou stejně účinné a zároveň levnější, snadno dostupné a ekologické. Při použití přírodních prostředků k čištění čalouněného nábytku se také nemusíte bát, pokud jsou mezi členy domácnosti alergici nebo malé děti.
Před čištěním čalounění postele stojí za to vědět, z čeho je vyrobeno. Obvykle se jedná o materiál, jako jsou bavlna, žinylka nebo alicante, velur nebo kůže (přírodní nebo ekologická). V závislosti na použité látce a typu nečistoty se používají různé metody čištění.


V tomto článku:


1. Čištění čalounění domácími způsoby – čištění pohovky
2. Skvrny od nápojů na čalouněném nábytku
3. Odstranění mastných skvrn z čalounění
4. Jak vyčistit skvrny od vosku z čalounění postele nebo pohovky?
5. Jiné způsoby odstraňování nečistot – kdy použít sodu a ocet?
6. Čištění čalounění – naše rady

Inspirujte sie!!!



Čalouněné postele- Baumax.cz


Čištění čalounění domácími způsoby – čištění pohovky

Zatímco staré skvrny vyžadují vyčištění celého čalounění, je lepší pravidelně odstraňovat čerstvé skvrny. Obvykle je stačí jemně otřít měkkým hadříkem navlhčeným ve vodě (bez drhnutí nebo hnětení). Pokud samotná voda nezabere, přidejte do ní trochu čistícího prostředku nebo pracího prášku.
Je důležité provádět kruhové pohyby od okrajů směrem ke středu skvrny (jinak ji můžete zvětšit). Pamatujte však také nepoužívat příliš mnoho vody, protože tímto způsobem můžete namočit také čalounickou pěnu – pokud k tomu dojde, použijte fén nastavený na nižší teplotu a vysušte.

 

 

Čalouněné postele- Baumax.cz

Skvrny od nápojů na čalouněném nábytku
 

Většina skvrn a pruhů na čalounění postele, pohovky a gauče je výsledkem rozlití kávy, čaje nebo vína. Místo toho, abyste je ve spěchu vydrhli čímkoliv, co máte po ruce, použijte roztok kyseliny citronové (smíchejte jej s vodou v poměru 1:10). Po odstranění skvrny můžete znečištěné místo otřít pracím práškem nebo čistícím prostředkem rozpuštěným ve vlažné vodě.
Dalším domácím způsobem odstranění skvrn od červeného vína je nalít na skvrnu suché bílé víno, poté skvrnu otřít vlhkým hadříkem a nechat uschnout.
Za zmínění stojí také fakt, že v současné době mnoho čalounění se vyrábí z mikrovlákna nebo z látky potažené ochrannou hydrofobní vrstvou, což znamená, že čalounění neabsorbuje tekutinu – ta zůstává na povrchu, takže ji můžete snadno odstranit, například pomocí papírového ručníku.
Lijo 160x200 Monolith 37 postel, čalouněná hydrofobní látkou – pohovka, jak ji čistit?

 

Odstranění mastných skvrn z čalounění


Ačkoliv se častěji objevují na povrchu čalouněného křesla nebo pohovky, pravděpodobně je najdete také na čalouněné posteli. Čerstvých skvrn od mastnoty se snadno zbavíte tak, že je posypete tenkou vrstvou bramborové mouky nebo mastku. Počkejte 10 minut než prášek absorbuje mastnotu, poté látku vyluxujte vysavačem a povrch jemně otřete vlhkým hadříkem. Stejným způsobem můžete čistit i jiné textilie, například ložní povlečení, povlaky na polštáře a dekorativní polštáře, a dokonce i koberec v ložnici.

 

Jak vyčistit skvrny od vosku z čalounění postele nebo pohovky?
 

Existují také osvědčené metody, jak se zbavit skvrn od vosku přilepeného na čalounění. Položte na něj list papíru nebo kousek hedvábného papíru a vyžehlete ho horkou žehličkou – to umožní roztavit parafín a vsáknout ho do papíru. Pokud první pokus nepřinese požadovaný výsledek, pokračujte dalším, dokud není vosk zcela odstraněn.

 

Čalouněné postele- Baumax.cz

 

Jiné způsoby odstraňování nečistot – kdy použít sodu a ocet?


Odolné skvrny na čalounění, které nesnášejí vodu, lze odstranit také pomocí jedlé sody. Nasypte jej na znečištěný povrch a pro lepší efekt jemně postříkejte vodou z rozprašovače. Po několika hodinách postel vyluxujte – i když skvrna úplně nezmizí, jedlá soda způsobí, že látka bude svěže vonět. Stejným způsobem můžete vyčistit pohovku a další čalouněný nábytek.
Již dávno je známo, že octem můžete doma vyčistit téměř cokoliv. Čalouněný nábytek není výjimkou. K odstranění zaschlých skvrn z čalounění použijte roztok teplé vody (1 litr), octa (2 polévkové lžíce) a kypřicího prášku (2 čajové lžičky). Naneste tuto směs na skvrnu pomocí houby nebo měkkým štětečkem. Nechte několik minut působit a následně čalounění osušte papírovým ručníkem. Hotovo!

 

Čištění čalounění – naše rady

 

  • Luxování čalounění je stejně důležité, jako čištění čalounění a tímto krokem byste měli vždy začít odstraňování skvrn. Díky tomu se nejen zbavíte drobků od jídla a prachu plného roztočů škodlivých pro zdraví, ale také nebudete vtírat neviditelné nečistoty ještě hlouběji do látky.
  • Aby nedošlo k poškození čalounické látky, před čištěním pohovky a postele vždy proveďte takzvaný test barevné stability. Naneste čistící prostředek na kus látky někde na nenápadném místě a pokud po několika minutách nezaznamenáte žádné odbarvení, můžete jej použít na celé čalounění.
  • Skvrny z velurového čalounění lze snadno odstranit hadříkem z mikrovlákna, namočeným v roztoku vlažné vody a amoniaku. Takový roztok naneste na nečistoty ve směru štětin, poté povrch postele vyčesejte měkkým kartáčem a osušte fénem.
  • Jak vyčistit kožené čalounění postele a dalšího nábytku? Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je namočit hadřík vodou smíchanou s prostředkem na mytí nádobí. V tomto případě, dodatečně, po osvěžení čalounění, stojí za to použít speciální přípravky na kožený nábytek, který má mírně leštící účinek a dělá čalounění pružnějším a zabraňuje jeho popraskání.
  • Před zahájením čištění čalouněné postele nebo pohovky se ujistěte, že se čalounický materiál při kontaktu s vodou nezničí. V opačném případě můžete čalounění pomačkat nebo se na něm vytvoří nevzhledné pruhy. K čištění čalounění nikdy nepoužívejte běžné mýdlo, protože by mohlo dojít ke změně barvy.

 

Čalouněné postele- Baumax.cz

 


Už víte, že čištění čalounění není vůbec složité a nevyžaduje použití speciálních prostředků. Pamatujte však také z hygienických důvodů, nečekat na viditelné nečistoty nebo skvrny a pravidelně čalounění osvěžit. Díky tomu bude vaše postel po mnoho let vypadat jako nová.


Inspirujte sie!!!

Ložnice – nábytek Povlaky na polštáře a dekorativní polštáře Ložní povlečení Koberce

 

Zpět