Odpočinek do obývacího pokoje – pohovka nebo rohová sedačka?

28.03.2019

Obývací pokoj je vizitkou každého bytu. Nejčastěji se jedná o velký, prostorný pokoj, ve kterém nejen přijímáme hosty, ale také je to pokoj, ve kterém trávíme svůj volný čas. Právě proto musíme se v něm dobře cítit. Tohoto efektu lze dosáhnout správným umístěním nábytku, jakož i výběrem toho nejvhodnějšího. Musíme si odpovědět na otázku, zda nás uspokojí obyčejný konferenční stolek, nebo bychom měli investovat do lavice, která je masivnější a vypadá důstojněji? Chcete televizi postavit na skříňce u stěny nebo pověsit pod stropem? Vybrat pohovku a vedle postavit několik křesel, nebo vsadit na univerzální rohovou sedačku? V následujícím článku se pokusíme odpovědět na poslední otázku, a svojí odpověď vhodně argumentovat – výběr ovšem není zřejmý a mnoho záleží na kontextu.

Rohové sedací soupravy - Baumax

Pohovku doporučujeme do menších místností

Výběr pohovky nebo rozkládací rohové sedačky často závisí na velikosti prostoru, který máme k dispozici v obývacím pokoji. Je-li prostor v bytě omezen, pak bychom se měli rozhodnout pro pohovku – je to kus nábytku menší než rohová sedačka a je třeba pamatovat na to, že i když nejčastěji myslíme o soupravě „pohovka plus křesla”, tak vlastně nákup křesel je volitelný. Samotná pohovka bude plnit svou funkci stejně dobře, zejména pokud počet členů domácnosti nepřekročí čtyři osoby nebo pokud žijeme sami a neradi organizujeme akce. Pohovka nebude dominovat v malé místnosti, a navíc je to nábytek estetický a pohodlný. Díky širokým sedadlům, podpěrkám pod lokty a opěrkám hlavy bude odpočinek na tomto druhu nábytku čistým potěšením. Když k tomu přidáme velkou televizi a dobré reproduktory, potěšení ze sledování filmů může být stejné jako z návštěvy v kině.

 

Rozkládací rohová sedačka, verze více „luxusní”

Pokud nedostatek místa není zapsán v seznamu našich problémů, můžeme klidně plánovat koupi rohové sedací soupravy. Masivní kus nábytku se nejlépe osvědčuje v místnostech s vysokými stropy - velký vertikální prostor znamená, že rohová sedačka nebude dominovat zbytku místnosti. Nábytek ve tvaru písmen "L" nebo "U" dobře ladí s konferenčním stolkem a díky své velikosti se dobře osvědčuje bez dalšího sedacího nábytku typu křesel. Rozkládací rohové sedačky jsou soběstačné

 

Nábytek pod stěnou nebo uprostřed pokoje

Pohovka i rohová sedačka mohou být umístěny v blízkosti zdi nebo uprostřed místnosti. První řešení se používá především v menších místnostech, aby nábytek zabírál co nejméně místa. Druhé řešení umožní v prostorném interiéru získat přirozenou hranici oddělující např. část místnosti určenou k večeři u stolu, od relaxační zóny, ve které ve volném čase čteme knihy a sledujeme filmy. Samozřejmě, že každý pokoj může být uspořádán jinak, proto o místě, kde bude pohovka nebo rohová sedačka umístěna, je nejlépe rozhodnout, až naplánujete umístění ostatního potřebného vybavení a nábytku (jako je TV, prádelník, stůl, atd.). Zajímavým řešením může být nákup nábytku na kolečkách, díky čemu budete moci kdykoli změnit jeho polohu.

 

Pohovky a rohové sedačky s funkcí spaní

Pohovky a rohové sedačky s funkcí spaní jsou především vhodné pro všechny, koho často navštěvují přátele, kterým chtějí poskytnout bezproblémový nocleh. Rohová sedačka s funkcí spaní, na rozdíl od běžné rozkládací pohovky, je navíc vybavena uložným prostorem na lůžkoviny. Díky uložnému prostoru ukrytému pod sedadly budete mít prostěradlo, přikrývku a polštáře vždy po ruce. To Vám umožní změnit pohodlný kus nábytku v obývacím pokoji na stejně pohodlnou postel, která je vhodná pro nejméně dvě osoby.

 

Pohovka nebo rohová sedačka – několik slov shrnutí

Volba jak pohovky, tak rohové sedačky má své výhody a nevýhody. Hodně záleží na tom, jak vypadá místnost, ve které chceme kus nábytku umístit - pokud je velká, můžeme si jednoduše vybrat rohovou sedačku, naopak menší místnost je lépe doplnit zakoupením pohovky. Oba kusy nábytku mohou stát u zdi a tím ponechat více prostoru, nebo mohou být umístěny uprostřed místnosti (což zejména ve větších místnostech umožní přirozeně nastavit hranice mezi soukromým a veřejným prostorem). Rozkládací rohové sedačky a pohovky s funkcí spaní jsou také ideálním řešením pro každého, kdo často přijímá hosty a chce jim nabídnout nocleh bez větších problémů.

Stručně řečeno, jak pohovka, tak rohová sedačka jsou velmi funkční nábytek, který bychom měli volit s ohledem na velikost a způsob uspořádání dané místnosti. Pamatujme na to, aby „odpočinkový” nábytek vyhovoval vybavení obyvacího pokoje. Ačkoliv moderní pohovky a rohové sedačky mohou na nás zapůsobit neobvyklými tvary a živými barvami, nejsou vždy vhodné do obývacího pokoje v retro stylu.

Zpět