Ocelová nebo akrylátová vana

11.02.2022

Při výběru vany do koupelny byste měli vzít v úvahu nejen její velikost, ale také tvar nebo barvu. Materiál výroby je stejně důležitý, protože určuje trvanlivost sanitární keramiky, snadné čištění, odolnost vůči detergentům a vysokým teplotám. Nejoblíbenější vany dostupné na trhu jsou vyrobeny ze smaltované oceli a akrylátu. Jak zjistit, jaký materiál je lepší zvolit?
Akrylátová nebo ocelová vana? Neexistuje jedna správná odpověď – vše závisí na individuálních preferencích.

V tomto článku:

1. Akrylátové vany – jaké jsou jejich výhody?

2. Nevýhody akrylátové vany

3. Čím čistit akrylátovou vanu?

4. Smaltovaná vana – vyplatí se do ní investovat?

5. Ocelová smaltovaná vana – jaké jsou její nevýhody?

6. Shrnutí: vana z akrylátu nebo smaltované oceli?Vany- Baumax.cz


Akrylátové vany – jaké jsou jejich výhody?

Akrylát se k výrobě van používal již v polovině dvacátého století. První výhodou tohoto materiálu je, že je poměrně teplý na dotek a dobře drží teplotu vody, co zajišťuje komfort koupání. Kromě tepelné izolace akrylát poskytuje i akustickou izolaci, což v praxi znamená, že pohlcuje zvuky, vznikající úderem vody na dno vany.

Nespornou výhodou akrylátových van je jejich nízká hmotnost, která usnadňuje přepravu a montáž sanitárního zařízení. Akrylátový povrch je hladký, a díky tomu je odolný proti šmouhám, proto se snadno udržuje v čistotě. Navíc je pokryt ionty stříbra, které brání růstu bakterií a mikroorganismů.

Tolik oblíbený akrylát je velmi plastický materiál, proto tyto vany nabízíme  v různých velikostech a tvarech: od obdélníkových, přes oválné, až po půlkruhové či asymetrické (rohové vany). Barvu takové  vany lze rovněž upravit dle individuálních preferencí (akryl lze barvit na libovolnou barvu) a díky tomu vytvořit v koupelně zajímavé aranžmá.

Plastičnost akrylu umožňuje snadno vytvarovat sedátko ve vaně a také instalovat do vany hydromasážní systém, madla, podhlavníky, područky, chromové ozdobné prvky a protiskluzovou úpravu dna.

 

Obdélníková akrylátová vana- Baumax.cz

Rohová akrylátová vana- Baumax.cz

Nevýhody akrylátové vany  

Tyto vany  se vyznačují nízkou odolností proti mechanickému poškození, zejména poškrábání materiálu. To však není zas tak velká nevýhoda, vezmeme-li v úvahu, že povrchové vady lze poměrně snadno odstranit brusným papírem a leštící pastou.

Akrylát špatně snáší vysokou teplotu, která může způsobit poškození povrchové úpravy. Z tohoto důvodu je lepší nenechávat v její blízkosti  horkou žehličku na vlasy či kulmu.

 Vzhledem ke své nízké hmotnosti a pružnosti vana bude vyžadovat stabilizaci pomocí nožiček či speciálního rámu (pokud není vestavená do podlahy). Alternativním řešením je umístění vany na komůrkové desky a obložení takové stěny obklady. Lze rovněž použít speciální krycí panely na vany. Je tedy nevhodné koupit akrylátovou vanu bez montážního příslušenství a doplňků (viz. příslušenství k vanám).

Určitě se nevyplatí investovat do nejlevnějšího modelu vany, protože se může akrylát pod tíhou vody a koupajícího se člověka zdeformovat. Nejlepší je vybrat model se silnou vrstvou akrylu vyztuženého skelným vláknem.

 

Vany- Baumax.cz

Rohová akrylátová vana- Baumax.cz
 

Čím čistit akrylátovou vanu?

Péče o akrylátovou vanu je velmi jednoduchá, vyžaduje však dodržení pár pravidel, jinak se její povlak může poškrábat či ztratit lesk. Především se nedoporučuje používat silné čisticí prostředky nebo čisticí prostředky obsahující abrazivní částice. Akrylátové povrchy rovněž netolerují alkohol, čpavek, aceton a drsné houby, které mohou porušit jejich ochranný povlak.

Jak tedy akrylátovou vanu čistit? Nejlepší je použít měkký hadřík namočený v teplé vodě s obyčejným mýdlem, prostředkem na mytí nádobí, octem nebo citronovou šťávou. Můžete si také pořídit jednorázové ubrousky, určené na akrylové povrchy, které umožňují jejich šetrné čištění. Díky správné péči bude vaše vana vypadat atraktivně po dlouhou dobu a vy si budete moci užívat příjemnou relaxaci ve vaně.

 

Akrylátová vana- Baumax.cz

Smaltovaná vana – vyplatí se do ní investovat?

O něco méně oblíbené jsou ocelové vany, tedy vany pokryté smaltovanou ocelí. Tento materiál se používal před érou akrylu, ale nyní zažívá své druhé mládí. Současně je smaltovaná vana mnohem tenčí než bývala.  Moderní ocelové vany mají navíc  zaoblené hrany, což zajišťuje větší komfort používání a přispívá k úspoře vody.

Jaké výhody má smaltovaná vana? Především ocel se charakterizuje vysokou odolností proti mechanickému poškození i při intenzivním používání. Ocelová vana se poškrábe či promáčkne jen velmi zřídka, největší životnost mají modely vyrobené z jednoho kusu plechu - na takovou ocelovou vanu může být záruka až 30 let!

Smalt použitý k výrobě vany si poradí nejen s údery a ostrými předměty. Odolává také UV záření a působení silných čisticích prostředků, které vanu nezabarví ani nezmatní.

 

Vany- Baumax.cz

Ocelová smaltovaná vana – jaké jsou její nevýhody?

Ocelová vana má také své nevýhody. Může mít různé barevné provedení, ale na výběr je méně velikostí a tvarů, takže nabízí rozhodně méně možností uspořádání než vany z akrylátu. Navíc jsou to většinou obdélníkové vany, i když  existují i oválné volně stojící vany.  Ty poslední krásně ozdobí koupelny  v retro nebo glamour stylu.

Ocelová vana bez vody je poměrně těžká. 30 kg - tolik váží ocelová vana průměrné velikosti (stále jsou ovšem mnohem lehčí než litinové vany). Na druhou stranu tak velká hmotnost zajišťuje její stabilitu a umožňuje se obejít bez krycího panelu (stačí samotný rám).

Co byste měli vědět je, že ocelová vana je na dotek chladná a při napouštění vody hodně hlučná. Ocel rovněž nemá tepelně izolační vlastnosti, takže teplota vody v ní docela rychle klesá.

A nakonec – pamatujte, že vany a sprchové vaničky vyrobené z oceli mají drsný povrch, a to znamená, že jsou náchylné k pronikání nečistot hluboko do jejích povrchů. Abyste tomu zabránili, stačí si pořídit výrobek, který je pokryt smaltem. Smalt zabraňuje růstu bakterií a tvorbě skvrn, jako jsou například stopy rzi, které se jinak mohou časem objevit na povrchu van, ale i na ostatních výrobcích z oceli.

 

Volně stojící vana- Baumax.cz

Shrnutí: vana z akrylátu nebo smaltované oceli?

Jak vidíte, je těžké jednoznačně odpovědět na otázku, ocel nebo akrylát? Jakou vanu zvolit? Vše záleží na individuálních potřebách a preferencích členů domácnosti. Pokud chcete vanu, která se snadno udržuje v čistotě, tak volte hladký povrch akrylátových van. Pokud máte atypický prostor koupelny, který vyžaduje nestandardní rozměr zařízení, akrylátové vany splní vaše požadavky. Ocelová vana je zase ideální do prostorné koupelny pro lidi, kterým záleží na vynikající kvalitě a investici na mnoho let.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Keramika Moduo I Keramika Moduo II Dlažba a obklady do koupelny Burano Dlažba a obklady do koupelny Alabaster

 

Zpět