Obklady a dlažba v imitaci dřeva do koupelny - kdy se vyplatí investovat?

18.05.2021

Dlažba imitace dřeva- Baumax.cz

Obklady a dlažba v dekoru dřeva jsou keramické dlaždice nebo gres, které svým vzhledem imitují přírodní dřevo. Na rozdíl od dřevěných desek jsou ideální pro uspořádání místnosti s vysokou vlhkostí, jako je kuchyň nebo koupelna. Jsou také mnohem levnější a odolnější a nevyžadují pravidelnou impregnaci. Jaké jsou další výhody takových dlaždic, a co je dobré vědět o jejich vlastnostech a způsobu pokládky?

Dlažba imitace dřeva- Baumax.cz

V tomto článku najdete:

1. Proč jsou dlaždice v imitaci dřeva tolik oblíbené?

2. Použití dlaždic v imitaci dřeva

3. Efektivní způsoby pokládky

4. Jak vybrat nejlepší dlaždice pro koupelnu?

 

Proč jsou dlaždice v imitaci dřeva tolik oblíbené? Seznamte se s jejich výhody!

I když nelze popřít, že dlaždice v imitaci dřeva nejsou schopny úplně nahradit masivní dřevo (liší se od něj na dotek a nevoní jako dřevo), mají řadu výhod, díky kterým budou skvělým materiálem pro estetické a praktické dokončení koupelny. Stejně jako ostatní keramické dlaždice a gres jsou především odolné proti vodě, mechanickému poškození, poškrábání, vyblednutí a plísním. Rovněž dobře zvládají kolísání teploty a vlhkosti vzduchu. Povrch dřevěných dlaždic v imitaci dřeva se snadno čistí - stačí je otřít hadříkem namočeným v teplé vodě se saponátem nebo octem (pokud dáváte přednost domácím metodám čištění).

Dlaždice v imitaci dřeva, bez ohledu na to, jaký druh přírodního dřeva napodobují, dodávají interiéru útulnost. S jejich pomocí snadno vykouzlíte ve své koupelně domácí spa, kde si dopřejete péči a relaxaci po náročném dni. Chcete-li vytvořit luxusní místo k odpočinku, stojí za to investovat do podlahového vytápění a vířivky, můžete také přidat trochu zeleně a také atmosférické osvětlení koupelny. Díky takovým úpravám se koupelna zaručeně stane oblíbenou místností všech členů domácnosti.

Dlažba imitace dřeva- Baumax.cz

Použití dlaždic v imitaci dřeva v koupelně poskytuje

Můžete si vybrat z nesčetných vzorů a barev tohoto typu dlaždic téměř neomezené možnosti uspořádání, které se mohou lišit kresbou dřeva, strukturou a odstínem - od teplé hnědé přecházející do žluté až po studenější béžovou až šedou. Ačkoliv dlaždice imitující dřevo spojujeme hlavně s velmi populárním skandinávským stylem, ve skutečnosti budou ladit do jakéhokoliv stylu interiéru. Lze je použít například k dokončení interiéru v minimalistickém a moderním stylu, k vytvoření elegantní a přepychové koupelny a také k vytvoření idylické, selské atmosféry v koupelně (v tomto případě budou ideální dlaždice imitující postaršené dřevo) charakteristické pro rustikální a vintage styl.

Důležité je, že jak dřevěné podlahové desky, tak podlahová dlažba v imitaci dřeva jsou natolik nadčasovým prvkem interiérového designu, že nikdy nevyjdou z módy. Přírodní materiály a materiály odkazující na přírodu jsou jedním z nejčastěji volených řešení pro vybavení interiéru a nic nenasvědčuje tomu, že by jejich popularita klesla. Naopak - výrobci se snaží vytvářet stále nové vzory a barvy dlaždic napodobujících dřevo.

Keramické dlaždice napodobující dřevo jsou také skvělou volbou, pokud uvažujete o pokládce dřevěné podlahy v koupelně, ale nechcete utrácet velké částky za nákup a impregnaci vhodných pro tento účel desek z masivu. Kromě toho je možné, že vás terakota imitující dřevo osloví více než například exotické druhy dřeva, které dobře odolávají vlhkosti, ale jsou obtížně dostupné, a navíc nepodobají se dřevu z domácích stromů, jako je například dub.

Koupelnové dlaždice imitující dřevo ocení také lidé, kterým záleží na ekologii - na rozdíl od dřevěných desek výroba dřevěných dlaždic nijak nepřispívá ke kácení stromů prohlubujícím globální oteplování.

Dlažba imitace dřeva- Baumax.cz

Jaký je nejlepší způsob pokládky podlahových dlaždic v imitaci dřeva? Udělej si sám!

Dlažba v imitaci dřeva má obvykle tvar desek, takže jejich pokládka je o něco obtížnější než v případě standardních keramických dlaždic do koupelny. Abyste neudělali chybu, měli byste pečlivě naplánovat jejich uspořádání (samotnou podlaha nebo také část stěn) a způsob uspořádání (například: anglický vzor, ​​úhlopříčka, cihla, šachovnice nebo rybí kost). Dlouhé obdélníkové dlaždice jsou nejčastěji pokládány takovým způsobem, aby jednotlivé řady byly vzhledem k sobě posunuty o jednu třetinu délky dlaždic. Zároveň je potřeba pamatovat na to, ponechat mírně širší dilatační mezery pro spoj (asi 2–3 milimetry).

Než začnete lepit dlažbu na podlahu v koupelně, položte dlaždice „na sucho“, abyste se ujistili, že dosáhnete požadovaného výsledného efektu. Pamatujte, že jak jednotlivé dlaždice, tak celé šarže dlaždic se obvykle mírně liší odstínem, což není výrobní vada, ale záměr, aby dlaždice věrně imitovaly letokruhy a strukturu dřeva.

Při dokončování interiéru koupelny dlaždicemi imitujícími dřevo je důležitá umírněnost. Pokud jich dáte příliš mnoho, mohou místnost přemoci nebo vizuálně zmenšit. Z tohoto důvodu doporučujeme je kombinovat s hladkými dlaždicemi ve světlé barvě (například teplý odstín bílé nebo šedé) nebo přidat dekorativní dlaždice pro efektivní kombinaci. Dlaždice v imitaci dřeva jsou také osvědčeným způsobem, jak oddělit koupací zónu v koupelně pokládkou dlaždic nejen na podlahu, ale také na stěny sprchového koutu nebo vany.

Pro výběr keramiky a koupelnové armatury pro koupelnu obloženou dlaždicemi v imitaci dřeva, naopak neexistují žádná omezení, protože se k nim hodí vybavení z jakéhokoliv materiálu (kov, sklo, kompozit, beton a kámen).

Dlažba imitace dřeva- Baumax.cz

Jaké vybrat dlaždice v imitaci dřeva do koupelny?

Podlahová dlažba do koupelny by měla mít vhodné vlastnosti, které nám usnadní péči o něj a zachovají její původní, estetický vzhled po mnoho let, a zároveň zajistí bezpečný provoz pro členy domácnosti.

Jaké vlastnosti by měla mít koupelnová dlažba na podlahu? Být protiskluzová (čím vyšší číslo na stupnici R9-R13, tím lépe) - podlaha v koupelně je vystavena častému rozlití vody, což zvyšuje riziko uklouznutí. Zejména v blízkosti vany nebo sprchového koutu dlažba by měla mít nízkou absorpci vod nepřesahující 3% - pouze nástěnné obklady umístěné mimo koupací zónu mohou mít vyšší absorpci vody (čím dlaždice mají kompaktnější strukturu, tím méně vody a nečistot absorbují). Měla by mít nejvyšší třídu odolnosti proti nečistotám s tvrdostí 5 nebo 6.

Dlaždice v imitaci dřeva jsou ekonomickou alternativou ke dřevu, ideální pro lidi, kteří mají, radí přírodu a útulné interiéry a současně se zaměřují na pohodlí a funkčnost. I když jsou nejčastěji voleny do koupelny, perfektně se hodí také jako kuchyňské obklady, terasové dlaždice, a dokonce i fasádní obklady (zejména gres, který je výjimečně odolný proti povětrnostním vlivům a měnícím se povětrnostním podmínkám).

 


 

 

 

Zpět