Měl by být bazén uschován na zimu? Poradíme!

08.09.2021

Zahradní bazén je velkým lákadlem nejen pro děti, ale i pro dospělé. V horkých letních dnech není nic tak dokonale osvěžujícího, jako je koupel ve studené vodě. Abyste si mohli bazén užívat dlouhodobě, je nutné zahradní bazén připravit na zimní sezonu. Nechat vodu v bazénu není vždy dobrým řešením, protože některé zahradní bazény lze na zimu složit a zajistit před další sezonou.


V tomto článku:

1. Lze nechat vodu v bazénu na zimu?
2. Jak připravit bazén na zimu – čištění bazénu
3. Jak ochránit zahradní bazén před poškozením ledem?
4. Ochrana povrchu bazénu
5. Souhrn
U bazénů, u kterých můžete nechat vodu po celý rok, by měly být řádně zajištěny a vyčištěny. Pokud přemýšlíte, jak připravit bazén na zimu, podívejte se na náš krátký návod, ve kterém vám vysvětlíme, na co byste si v první řadě měli dát pozor, a u kterých bazénů se vyplatí nechat vodu po celý rok.

 

Venkovní bazén-Baumax.cz


Lze nechat vodu v bazénu na zimu?

Mnoho lidí přemýšlí, jestli stojí za to nechat vodu v bazénu na zimu, nebo ji vypustit? Hodně samozřejmě závisí na velikosti vašeho bazénu. Pro obrovské celoroční bazény, které je třeba naplnit velkým množstvím vody, bude ekonomičtějším řešením, když v nich ponecháte vodu na zimní sezonu. Pokud však máte bazény s kovovou konstrukcí nebo malé samonosné bazény, doporučuje se vypustit vodu a bazén složit a uschovat na další sezonu. Úprava a čištění vody v takto malých bazénech se může ukázat, jako mnohem časově náročnější a nákladnější než naplnění bazénu vodou, její čištění a filtrace v příští sezóně.
Nejvíce času a pozornosti je proto potřeba věnovat přípravě celoročních bazénů před zimou, tzn. těch na trvalo instalovaných na zahradě. Pokud máte takový bazén, měli byste z něj vypustit během zimy asi 1/3 vody a zbytek nechat. Když voda zamrzne – zvýší svůj objem, a proto byste v bazénu neměli nechávat příliš mnoho tekutiny. V zimě tekutiny zamrznou také od země, takže ponechání vody v nádrži vyrovná tlak na stěny bazénu. Přilne k nim jak uvnitř, tak venku zmrzlá voda, což vyrovná tlak na konstrukci. Ponechání bazénu v zimě zcela prázdného by mohlo mít za následek popraskání bočních stěn. To je nesmírně důležité v místech s vysokou vlhkostí půdy, kde voda poměrně rychle a ve velké hloubce zamrzá. Zbylá voda může chránit dlažbu, která obklopuje zahradní bazény nebo rozložené pod nimi bazénové podložky (
Podložky pod bazén ).
Při vypouštění vody z bazénu pamatujte, že její hladina by měla zůstat pod tryskami a skimmerem, protože velmi silné srážky mohou na podzim a v zimě zvednout hladinu vody a zmíněné prvky by neměly zamrznout. Také je dobré pečovat o další bazénové příslušenství (
Příslušenství k bazénům ) a chránit je v chladných měsících. Prvky, jako jsou bazénové žebříky ( Bazénové schůdky), bazénové teploměry nebo dokonce některé solární panely ( Solarní ohřev bazénu ), by měly být před zimou sundány a uschovány v garáži. Kvůli velmi nízkým teplotám, častým srážkám nebo sněžení může toto příslušenství zkorodovat nebo se zcela poničit.
 

Bazén- Baumax.cz

 

Jak připravit bazén na zimu – čištění bazénu

Před zimní sezonou by měly být stěny bazénu vyčištěny, což často odhalí nepříjemný, nazelenalý povlak. Jedná se o řasy, které se ve vodě dlouhodobě množily a usadily se na bočních stěnách. K čištění bazénu s kovovou konstrukcí, samonosného nebo zapuštěného bazénu – použijte speciální kartáč na čištění bazénů a k němu speciální přípravek na péči o bazénové povrchy. Je také nesmírně důležité vyčistit bazén od semínek, listí nebo trávy, které v něm plavou. Pomůže vám s tím bazénové příslušenství. Můžete použít praktickou a populární síťku na zachytávání nečistot nebo použít specializovaná zařízení na odstraňování nečistot.
Aby zima a mráz neovlivnily kvalitu vody ve vaší nádrži, po vyčištění stěn a odstranění nečistot se ujistěte, že hodnota Ph vody má příslušnou úroveň. Hodnota Ph vody by měla být v rozmezí 7 až 7,5. Správná hodnota Ph brání růstu řas a mikroorganismů. Je také důležité alespoň jednou ročně provést úplnou dezinfekci a zpětnou filtraci, aby se na jaře ve vodě neusazovaly nazelenalé mikroorganismy. S příchodem jara můžete do bazénu použít speciální kapsle, které ochrání vodu před množením řas a dalších nečistot. Tímto způsobem navíc ochráníte svůj bazén a budete si jisti, že voda je vhodná k použití po zimním období. S příchodem jara bude vaše relaxace na zahradě mnohem příjemnější, když se předem postaráte o správnou kvalitu a čistotu vody a bazén bude připraven k použití od prvních teplých dnů.

 

Voda v bazénu-Baumax.cz


Jak ochránit zahradní bazén před poškozením ledem?

Zamrzlá voda nabývá na objemu, takže pokud máte obavy, zda váš zahradní bazén vydrží takový tlak, použijte několik praktických řešení, abyste tomu zabránili. Jedním z nich je nákup zimních dilatačních plováků do bazénů, které mají chránit stěny před nadměrnou dilatací. Dalším způsobem je uvázat plastové předměty pomocí lanek a nechat je přes zimu v bazénu. Mohou to být také polystyrenové předměty. Lanko by mělo být svázáno diagonálně do dvou úhlů bazénu. Připravíte-li takto bazén na zimu, zabráníte porušení pláště bazénu tlakem ledu.

 

Čištění bazénu- Baumax.cz


Ochrana povrchu bazénu

Bazénové kryty jsou mimořádně funkční prvky, který budou obzvlášť užitečné v případě, když máte celoroční bazén. Speciální ochrana bazénu fólií nebo krytem ochrání jej před podzimním listím, prachem a dalšími nečistotami na vaší zahradě. Kryty fungují také jako ochrana před podzimním deštěm a sněžením v zimě – díky tomu budete mít jistotu, že hladina vody se v nádrži nezvýší, protože nádrž je těsně přikryta. Na trhu jsou k dispozici speciální plachty na míru, solární plachty nebo pevné zastřešení pro zapuštěné bazény. Jejich cena se liší v závislosti na zvoleném materiálu a typu krytu. Při rozhodování o koupi krytu na bazén se ujistěte, že plachta vydrží tlak minimálně 60–70 kg / m2. To vám umožní udržet tlak sněhu a podzimního deště, který v nejintenzivnějších obdobích může mít hmotnost až 50 kg.

 

Dětské bazény- Baumax.cz


Souhrn

Ochrana povrchu bazénu, čištění nádrže a udržování správné hodnoty Ph vody vám umožní udržet váš bazén čistý a řádně jej zajistit na zimu. Nejdůležitější, na co je potřeba si pamatovat při ponechání vody v bazénu po celý rok, je zabránit růstu řas a bakterií v ní. Použitím speciálního krytu, vhodné bazénové chemie a systematickým prováděním dezinfekci – jistě dosáhnete požadovaného efektu.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dětské bazény Bazénová chemie Bazénová filtrace Příslušenství k bazénům

 

Zpět