Kuchyň a skandinávský styl - jak zařídit interiér? 5 tipů

31.12.2020

 

Móda na minimalistický, zaměřený na jednoduchost a funkčnost, skandinávský styl nepomíjí. Vypadá obzvláště atraktivně v kuchyni, kde je mimořádně důležitá čistota, pohodlí a smysl pro pořádek - doslova i vizuální. Zjistěte, jak zařídit kuchyň ve skandinávském stylu, a prohlédněte si - naše foto inspirace!

 

Kuchyň a jídelna - Baumax.cz

Kuchyň ve skandinávském stylu. Nábytek, doplňky a ozdoby

 

Skandinávský styl je velmi univerzální - prostorné i malé kuchyně vypadají v takovém uspořádání skvěle. Základním principem skandinávského designu je funkčnost - proto zvolte jednoduchý kuchyňský nábytek ve světlých barvách. Všechny triky použité ke zvětšení pracovní plochy jsou zde na místě (např. vál na těsto, který se vysouvá zpod trouby).

Základní barvou ve skandinávském stylu je bílá. Bílá kuchyně vypadá velmi esteticky. Světlý nábytek opticky zesvětlí a zvětší interiér. Nejsou zde žádné zbytečné ozdoby - úchyty skříněk jsou jednoduché, obvykle z nerezové oceli, nebo vůbec žádné. Hladká čela zdůrazňují vizuální čistotu.

Kovové závěsky na utěrky, kovové nebo proutěné nádoby, stejně jako všechny druhy přírodních materiálů - především bavlna a len - vypadají skvěle v minimalistické kuchyni.

Kuchyň ve skandinávském stylu musí obsahovat dřevěné prvky. Není nutné, aby kuchyň byla vyrobena přímo z masivu – kvůli omezení rozpočtu můžeme úspěšně použít například laminované kuchyňské pracovní desky v dekoru dřeva. V interiérech typu studio a v kuchyních spojených s jídelnou nebo obývacím pokojem můžeme také použit krásný stůl v dekoru dřeva. Kuchyň v tomto stylu může taky obsahovat prvky imitující cihly - stěny z obkladu v dekoru cihly atd.

V kuchyni ve skandinávském stylu nemusí být všechno bílé nebo v dekoru dřeva. Ve skutečnosti nám takový styl dává spoustu možností provedení. Kuchyňský nábytek může mít tmavé provedení nebo mít kontrastní barvy, například bílé čela skřínek a černé boky. Moderní řešení kombinující kov a sklo, také vypadá skvěle. Dodává interiéru eleganci a vizuálně zesvětlují prostor.

Nástěnné horní kuchyňské skříňky jsou často prosklené - takové řešení je samo o sobě ozdobným prvkem. Kuchyně ve skandinávském stylu by neměla být plná doplňků a ozdob. Ty, které použijeme, měli by obsahovat přírodní prvky - zářivý hrnec s intenzivně zelenou rostlinou skvěle ozdobí nejen okenní parapet, ale také pracovní desku nebo kuchyňský stůl. Skandinávský styl se zaměřuje na přirozenost, proto si vyberte živé rostliny. Umělé jsou povoleny ve výjimečných případech, např. v kuchyni bez okna.

Skandinávská kuchyň může mít zajímavou výzdobu, která kontrastuje s její jednoduchostí, například barevný obraz na zdi nebo ozdobnou mísu s ovocem. Vystačíte ovšem s jedním takovým prvkem - když jich bude více, aranžmá ztratí svůj styl a kouzlo minimalismu. 

Kuchyň a jídelna - Baumax.cz

Prohlédněte si naše kuchyňské inspirace:

 

Pokud chcete vytvořit dokonalou kuchyň ve skandinávském stylu, budou vhodným řešením hotové výrobky - sady kuchyňského nábytku. Jsou navrženy odborníky na bytový design a umožní vám vytvořit stylové a funkční aranžmá. I když se to na první pohled nezdá, oblíbené nábytkové sady ve skandinávském stylu nejsou volbou pouze pro velké prostory. Budou stejně dobře fungovat v menších místnostech - zvýší jejich funkčnost a zavedou praktická řešení.

Minimalismus, šetrnost, úspornost a jednoduchost - to jsou nejdůležitější vlastnosti, které charakterizují skandinávský styl. Kuchyně ve skandinávském stylu se vyznačují minimalistickou výbavou. Omezené množství kuchyňských spotřebičů dává interiéru vizuální lehkost. Police a regály, dřevěné nebo skleněné, měli by být otevřené, bez dvířek.

Tento přístup k uspořádání nejlépe využívá funkčnost interiéru, kterým je kuchyň. Skandinávský styl ne bez důvodu je velmi oblíbený mezi mladými lidmi, zaneprázdněnými a přepracovanými lidmi, kteří mají málo času na péči o dům. Časově náročná údržba četného kuchyňského vybavení, doplňků a dalšího bytového zařízení, rozhodně není atraktivní vyhlídkou pro mladou, moderní generaci.

Stejná pravidla platí i pro ostatní interiéry v domě, samozřejmě, pokud jsou také navrženy v tomto stylu. Vyberte si tedy jednoduchý, funkční nábytek, přírodní barvy, dřevěné doplňky, cihly - inspirace čerpaná z přírody je tím nejlepším způsobem, jak vytvořit skandinávský interiér.

Kuchyň a jídelna - Baumax.cz

 

Variace skandinávského stylu

 

Skandinávie, jak víme, jsou čtyři velké země s podobnými, ale i odlišnými kulturami. V průběhu staletí si každá z nich vytvořila svůj vlastní styl interiérového designu.

Švédská kuchyň je nejblíže „typickému“ skandinávskému stylu aranžmá - dominují v ní bílé a dřevěné prvky. Švédové se zaměřují na jednoduchost a extrémní minimalismus.

Dánská kuchyň má navíc lehce romantický nádech. Zde si můžete dovolit o něco více doplňků, ozdob, půvabných materiálů, např. s ​​květinovým vzorem. Dominuje zde jemnost a bílá barva.

Finská kuchyň se mírně liší: je v ní více kontrastů. Například spodní kuchyňské skříňky nebo bílé džezové skříňky vypadají skvěle s černými úchytky nebo jsou doplněny tmavými spotřebiči nebo ozdobami. Finské kuchyňské aranžmá je plné geometrických vzorů, přičemž si zachovává svou lehkost a svěžest typickou pro skandinávské interiéry.

Kuchyň a jídelna - Baumax.cz

Barvy Skandinávie

 

Kuchyně ve skandinávském stylu není jen bílý nábytek a dřevo. Toto je místo pro všechny přírodní barvy. Kromě barev, jako je ecru, slonová kost a béžová, najdete také pastelové - modré, růžové a dokonce i fialové. Pro skandinávskou kuchyň je charakteristické „bělení“ pastelových barev. Takové provedení získává originalitu a zároveň neztrácí svůj zesvětlující účinek.

Velmi populární v skandinávském stylu jsou také dřevěné prvky. Kromě dřeva stejně populární je použití kontrastních látek, v podobě například černých nebo tmavomodrých ubrusů nebo závěsů. V takto navrženém, interiéru jsou samozřejmě všechny látky přírodní.

Při experimentování s kontrasty a doplňky stojí za zmínku, že moderní skandinávské kuchyně používají primárně světlé pozadí a co nejvíce bílé barvy. Stěny v takové kuchyni musí být hladké a matné - bez zbytečných zdobení nebo vzorů. V takovém interiéru - bez ohledu na to, zda se jedná o velkou kuchyň nebo kuchyňský kout v malém ateliéru - získávají členové domácnosti pocit uspořádaní a pořádku, a rovněž i pocit komfortu a vnitřního klidu.

Zpět