Kovové zahradní altány – je to vhodná investice?

28.02.2021

 

Zahradní pavilony altány hrají velmi důležitou roli v každé zahradě. Jsou místem, kde odpočívá celá rodina, ale mohou také sloužit jako skladiště zahradního nářadí a nábytku. Chrání uživatele před deštěm, sněhem a větrem. Pokud jsou dostatečně velké, mohou být použity pro organizaci zahradní oslavy pro dospělé nebo děti. Zahradní altán významně ovlivňuje charakter zahradního aranžmá. Udržovaný ve vhodném stylu tvoří souvislý celek s dalšími prvky, jako je zahradní architektura. Výrobci nabízejí mnoho různých modelů kovových zahradních pavilonu altánů, které se liší velikostí, vybavením a cenou.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Co je třeba vzít v potaz při výběru vhodného kovového zahradního altánu? Jaká by měla být jeho cena a co určuje jeho hodnotu? Na tyto otázky odpovědí odborníci z BauMax.

Jaké jsou kovové zahradní altány?

Kovové zahradní altány mohou mít dvě podoby.

První typ má provizorní, lehkou konstrukci. Jsou to zahradní pavilony, stany umístěné na kovových rámech, proto je jejich konstrukce jednoduchá a lehká. Mají střechu vyrobenou z látky a nejčastěji nejsou vybaveny podlahou a bočními stěnami. Někdy jejich roli plní závěsy. Jejich nespornou výhodou je možnost rozložení celé konstrukce za účelem ochrany před nepříznivými povětrnostními podmínkami, zejména v zimě. V dalším provedení lze sundat jen střechu a boční závěsy, zatímco rám zůstává. Je to ovšem možné, pouze pokud rám pavilonu je kovový a řádně ošetřen proti korozi.

Druhou skupinu tvoří kovové zahradní altány. Jsou to trvalé konstrukce, používané po celý kalendářní rok, často bez ohledu na povětrnostní podmínky. Jsou vybaveny pevnou střechou a větší modely také okny a dveřmi. Často mají podlahu a zdi. Poskytují tak mnohem lepší ochranu před sluncem, chladem, deštěm nebo sněhem. Jsou také pevně montovány k zemi a připevněny k ní speciálními kotevními piloty, kotvami a dokonce i zděnými základy.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Co charakterizuje kovové zahradní altány?

Čím se liší zahradní altány od stejných konstrukcí vyrobených z jiných materiálů, jako je dřevo nebo plast?

Nejdůležitější vlastností kovových altánů je jejich dlouhá životnost. Kov je materiál velmi odolný vůči mechanickému poškození, nárazům, ohybům a poškrábání. Správně chráněný, tzn. vystavený procesu galvanizace nebo pokrytý speciálním přípravkem, je odolný vůči vlivu nepříznivých povětrnostních podmínek. Nevybledne pod vlivem slunce a není ohrožen škůdci ani houbami. Ve všech těchto ohledech je kov mnohem lepší než dřevo. Zahradní altán vyrobený z kovu, na rozdíl od dřevěných, neshnije a nevyžaduje stálou údržbu. Jeho údržba je proto mnohem levnější. Kov je také mnohem tvárnější než dřevo. Lze mu dávat efektní tvary ohýbáním jednotlivých prvků a jejich svařováním. Kovové altány proto mohou mít velmi moderní, futuristický vzhled, který si najde své místo v každé zahradě. Mohou být také navržený ve vintage stylu pomocí patinování kovových prvků. Kovové konstrukce se často montují mnohem snadněji než dřevěné.

Nepochybnou nevýhodou kovových altánů je přebírání teploty ze vzduchu. V létě se kov zahřívá od slunce, takže je v altánu velmi teplo. V zimě teplota uvnitř budovy rychle poklesne na venkovní.

Jak vybrat kovový zahradní altán? Funkčnost a velikost

Výběr vhodného kovového zahradního altánu závisí především na funkci, kterou má plnit na zahradě.

Pokud má altán používat několikačlenná rodina, měl by být dostatečně velký, aby se do něj všichni pohodlně vešli. Pokud chceme v ním pořádat oslavy, altán nemůže být malý. Má-li sloužit uskladnění zahradního nábytku, nářadí a doplňku, stačí menší konstrukce.

Typy kovových altánů

Mezi kovovými altány najdete dva základní typy – altán s otevřenou nebo uzavřenou konstrukcí.

Otevřený altán se vyznačuje lehkou konstrukcí bez bočních stěn. Má mřížkovou strukturu a je velmi vzdušný. Takový altán může mít také kovové pergoly pro popínavé rostliny.

Kryté uzavřené altány mají pevnou konstrukci. Často mají podobu malého domku. Takové altány jsou celoroční. Největší jsou umístěny na zděných základech. Vybavení takových altánů může být velmi bohaté. Obvykle zahrnuje osvětlení a topný systém - volně stojící kamna.

Přizpůsobení k typu zahrady

Altán je jedním z nejdůležitějších prvků zahradní výzdoby. Proto jeho vzhled by měl odpovídat uspořádání a stylu zahradní architektury a dalšího zahradního vybavení, jako jsou zahradní houpačky, pergoly, zahradní fontány nebo zahradní nábytek. Kovové altány budou skvěle fungovat v moderně upravených zahradách, kde převládají ocelové a hliníkové prvky, dominuje bílá a metalická barva. K nim by měly být sladěny zahradní ozdoby.

Cena kovového zahradního pavilonu altánu

Cena hraje významnou roli při výběru kovového zahradního altánu. Cena je ovlivněna velikostí pavilonu, jeho funkčností a vybavením. Cena altánu závisí také na materiálu, ze kterého je vyroben. Ocelové altány jsou nejlevnější. Hliníkové konstrukce jsou mnohem dražší.

Levný kovový zahradní altán

Nejlevnější ocelové altány stojí kolem 12000 Kč. Ceny malých hliníkových altánů se pohybují kolem 5000 Kč.

Kovové zahradní altány ve střední cenové relaci

Za cenu 5000 Kč až 25000 Kč si můžete koupit sofistikovanější modely. Mohou mít uzavřenou formu a být vybaveny střechou z dražšího polykarbonátu.

Kovový zahradní altán pro náročné zákazníky

Nejnáročnější zákazníci najdou altány za více než 15000 Kč. Tyto altány jsou prostorné a mají bohatou výbavu. Jsou také vyrobeny z moderních kompozitních materiálů.

 

Pavilony, altány, zahradní stany a nábytek do nich najdete za dostupnou cenu v nabídce našeho obchodu BauMax. Doufáme, že díky naším radám a výběrem vhodného altánu bude vaše zahrada vypadat ještě krásněji. 


 


 

 

Zpět