Koagulace vody v bazénu

11.06.2021

 

Osvěžující studená koupel v horkých dnech je snem mnoha z nás. Jako majitel zahradního bazénu máte možnost relaxovat v soukromí své zahrady nebo rekreačního pozemku. Zábava v bazénu je skvělou příležitostí trávit čas s rodinou a přáteli, hrát si s dětmi a také skvělou formou relaxace po náročném dni. Nezapomeňte však, že pokud si chcete užít tento druh relaxace a zábavy, musíte o bazén pečovat a především o čistotu vody v bazénu.

Bazénová chemie- Baumax.cz

V tomto článku:

1. Znečištění vody v bazénu

2. Co je to koagulace vody?

3. Úprava vody v bazénu

4. Koagulace vody v bazénu

5. Prevence

 

Znečištění vody v bazénu

Bazénový chlór nestačí k řešení znečištění. Při plavání v bazénu si do něj přinášíme nečistoty a bakterie. Jedná se o poměrně velké množství částic používané námi kosmetiky, opalovacích krémů nebo dokonce mýdla. Do vody bazénu padají také částice zeminy, písku, trávy a listí. Nahromadění nečistot způsobuje zakalení vody v bazénu. Voda v bazénu je navíc vystavena slunečnímu záření a mikroskopickým částicím pylu ve vzduchu. Samotné použití speciálních chemikálií a bazénová chemie určená pro zahradní bazény bude užitečná. Jak vyčistit bazén a udělat vodu křišťálově čistou? Jaká bazénová chemie z dostupných na trhu prostředků nám pomůže zbavit se zakalené vody a dopřeje nám si naplno užít koupání v bazénu? Jak fungují flokulanty a koagulanty do bazénu?

Bazénová chemie- Baumax.cz

Co je koagulace vody?

Koagulace vody v bazénu (také známá jako flokulace) je proces zaměřený na zlepšení průhlednosti vody, spočívá ve srážení nejjemnějších častíc a mikro znečišťujících látek. Tekutý koagulant (koagulant si můžete také koupit ve formě tablet do bazénu) se nalévá přímo do bazénu se zapnutou filtrací současně - nejlepší účinek byl zaznamenán u bazénů vybavených filtrací s křemenným pískem nebo filtračním sklem. Po přidání tekutého koagulantu do bazénu je potřeba filtrovat vodu po dobu 24 hodin, poté vypnout filtraci a počkat cca 6 hodin, dokud výsledná sraženina ve formě vloček neklesne na dno (vzniklé vločky nejsou nic jiného než koagulant spojený s nečistotami).

Některé nečistoty padají a usazují se na dně bazénu. V tomto případě stojí za to mít bazénový vysavač pro zahradní bazény, který snadno odstraní všechny zbylé nečistoty. Vzniklé sraženiny je potřeba odstranit velmi opatrně a jemně, aby nedošlo k zakalení vody v bazénu. Po provedení těchto činností si můžeme být jisti, že voda bude křišťálově čistá, a budeme se moci koupat ve vhodných podmínkách. Koagulace vody v bazénu zlepšuje její průhlednost a zvyšuje účinnost filtru. 

ODBORNÍK RADÍ!

Nezapomeňte dbát na hygienu vody a bazénu. Pravidelná péče a čištění je zárukou bezpečné a příjemné relaxace!

Bazénová chemie- Baumax.cz

Úprava vody v bazénu

Péče o hygienu vody v bazénu lze rozdělit do několika kroků. Hned na začátku bychom měli zajistit správnou hodnotu pH vody. Dalším důležitým krokem je dezinfekce a prevence tvorby řas. Posledním velmi důležitým prvkem péče o vodu v bazénu je její koagulace. Chcete-li zahájit tento proces, musíte použít speciální přípravky bazénové chemie zvané koagulanty. Koagulanty jsou dostupné v tekuté formě a ve formě tablet pro jedno použití. Důležitým faktem je, že je můžeme použít, pouze pokud máme bazénovou filtraci. Koagulace vody není nic jiného než čiření vody v bazénu, tzn. zlepšení její průhlednosti.

Bazénová chemie- Baumax.cz

Koagulace vody v bazénu

Proces koagulace se provádí bezprostředně před procesem filtrace vody. Ve vodě našeho bazénu je mnoho znečišťujících látek, z nichž některé jsou malé a neviditelné pouhým okem. Navzdory své malé velikosti nemají problém projít pískovou filtraci, a výsledkem je zakalení vody a její mléčná barva.

Chemické sloučeniny obsažené v koagulantu, zejména soli hliníku a železa se vyznačují skutečností, že se po rozpouštění ve vodě mění na hydroxidy, které jsou ve vodě nerozpustné, a vytvářejí usazeniny, sražené do vloček. Již při tvorbě vloček zachycují z vody částice rozptýlených nečistot. Takto vytvořená vločka je schopná absorbovat další nečistoty na svém povrchu. V tomto procesu hraje důležitou roli elektrostatická přitažlivost. Cílem koagulantu je sražení malých nečistot na větší, které zachytí bazénová filtrace a následně je budeme moci odstranit. Aby byl celý proces úspěšný, musíme při provádění koagulace zajistit vhodné podmínky, tzn. udržovat vhodnou hodnotu pH vody. Úprava hodnoty pH se také provádí pomocí speciálního chemického přípravku - nejčastěji se jedná o přípravek dostupný ve formě granulí.

Bazénová chemie- Baumax.cz

Prevence

Abychom si udrželi výsledný efekt co nejdéle a užívali si čistou, průhlednou vodu, musíme věnovat trochu času a úsilí. Zahradní bazény vyžadují neustálou kontrolu kvality vody. Pokud se nebudeme starat o čistotu bazénu, můžeme si být jisti, že budeme brzy čelit otázce špinavé, zelené vody a usazenin, které se tvoří na dně i na bočních stěnách bazénu. A k tomu přidejme nepříjemný zápach a pak už koupání v bazénu nebude nikoho lákat. Pokud máte zahradní bazén, stojí za to se naučit, jak se o něj starat, aby vám sloužil po mnoho sezón. Rovněž stojí za to mít připravené startovací sady bazénové chemie pro bazén. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je prevence.


INSPIRUJTE SE !!! 

Vířivky Bazény Trampolíny Zahradní grily
Vířivky Bazény Trampolíny Zahradní grily

 

 

Zpět