Jakou impregnaci na dřevo byste si měli vybrat? 5 vybraných produktů

18.06.2021

Baumax.cz

 

Dřevo je přírodní, teplý, ušlechtilý a ekologický materiál, který - řádně zajištěný a ošetřený - může sloužit v různých formách, dokonce i po celá desetiletí! Ze dřeva vyrábíme schody, krovy, zahradní nábytek a dokonce i umyvadla. Aby tyto předměty neztratily své vlastnosti a atraktivní vzhled vlivem času a používáním, musíme použít impregnaci dřeva. Jak vybrat ten správný produkt?


V tomto článku:

1. Impregnace dřeva - druhy

2. Impregnace dřeva na bázi rozpouštědel

3. Impregnace dřeva na vodní bázi

4. Ekologická impregnace dřeva

5. Impregnace na bázi soli

6. Lakové mořidlo

7. Jakou impregnaci zvolit?


 

 

 

Impregnace dřeva - druhy

Základní otázkou, na kterou musíme při výběru impregnace dřeva odpovědět, je typ prvku, pro který ji chceme použít. Bude to například zahradní nábytek nebo jiné předměty používané venku nebo předměty uložené uvnitř? Poté určíme, před čím je chceme chránit - proti vlhkosti, plísním, houbám, oděrům, UV záření a možná ohni? Chceme, aby kresba dřeva (letokruhy zůstaly) zůstala viditelná nebo aby byla zakryta?

Podle potřeby musíme sáhnout po jiné impregnaci dřeva. Výrobky se liší nejen cenou, ale také zamýšleným použitím, složením a vlastnostmi.

Podle složení rozlišujeme následující druhy impregnace dřeva: Vodorozpustná, Solní, Rozpouštědlová, Vosková, Olejová

Impregnace se také rozděluje podle jejího použití, např. na insekticidy, proti a pro prevenci plísní, proti ohni atd.

Měli bychom také pamatovat na to, že impregnace dřeva je první fází jeho ochrany. Poté by měly být dřevěné prvky chráněny dekorativním a ochranným prostředkem.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Impregnace dřeva na bázi rozpouštědel

Jeden z nejúčinnějších přípravků na impregnaci dřeva, jsou ideální pro zahradní lavičky a jiný dřevěný zahradní nábytek. Pronikají hluboko do struktury dřeva, poskytují odpovídající ochranu a rychle schnou. Impregnace na bázi rozpouštědla na dřevo jej chrání před vlhkostí, škodlivými vlivy povětrnostních vlivů, UV paprsky a dokonce i hmyzem.

Tento typ přípravku je ideální pro ochranu starých, suchých dřevěných povrchů - vyplatí se jej použít například při renovaci poškozené zahradní lavičky. Aplikace se provádí ponořením nebo pomocí nástrojů, jako jsou štětce. Poté, co je dřevo ošetřeno impregnací na bázi rozpouštědla venku, je třeba na něj nanést další vrstvu, například lak, olej nebo glazuru.

Vzhledem k velmi intenzivnímu zápachu a dusivým výparům se impregnace dřeva na bázi rozpouštědla provádí pouze venku. Stojí za to chránit impregnací nejen nábytek, ale také domky na nářadí a další prvky zahradní architektury.

Z mnoha přípravků na bázi rozpouštědel dostupných na trhu stojí za doporučení Drewnochron - impregnační povlak. K dispozici v mnoha různých barvách podobných dřevu. Ten se navíc vyznačuje trvanlivostí a snadnou aplikací:

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Impregnace dřeva na vodní bázi

Na rozdíl od impregnace na bázi rozpouštědel je bez zápachu a nevydává dráždivé výpary. Díky tomu jej lze úspěšně použít také na dřevo používané doma. To znamená, že používáme vodu jako transportní prostředek pro impregnaci na bázi vody. Jsou také k dispozici přípravky s přídavkem akrylové pryskyřice (akrylové impregnace), alkydu, polysacharidu a vosku.

Prostředky na ochranu dřeva na bázi vody rychle schnou a perfektně pronikají do struktury dřeva. Lze je úspěšně použít i na čerstvou vlhkou surovinu. Tato impregnace chrání před vlhkostí, plísněmi a hmyzem.

Výrobky na vodní bázi lze použít jak pro domácí nábytek, tak pro venkovní prvky, jako jsou stavební dřevo, ploty, lavičky atd. Praktícky veškerá zahradní architektura může být chráněna takovými přípravky.

Pokud jde o výrobky na vodní bázi, doporučujeme zejména Altax Resin Impregnate. Dokonale pokrývá a chrání povrch a je k dispozici také ve velmi široké škále barev.

Desky- Baumax.cz

Ekologická impregnace dřeva

Také zvaná přírodní impregnací, ekologická impregnace dřeva na bázi vosku nebo nepoživatelného lněného oleje. Některé byly navíc obohaceny terpentýnem, alkydovou pryskyřicí, rostlinným voskem nebo dehtem. Je to optimální impregnace pro ochranu čerstvého, surového dřeva. Perfektní pro natírání parapetů, podhledů, terasových podlah, dřevěných fasád, ale také všech druhů zahradního nábytku, pergol atd.

Ekologická impregnace dřeva chrání před vlhkostí - jako je stojatá voda a plíseň, UV paprsky, hmyz, řasy, blednutí, vysychání a praskliny. Opatření tohoto typu lze úspěšně aplikovat na prvky vně i uvnitř domu.

Jedním z nejlepších přírodních prostředků je olej na dřevo. Vyrábí se na bázi ekologických olejů a je k dispozici v široké škále barev a odstínů.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Impregnace na bázi soli

Přípravek, který je určený k venkovní ochraně dřeva, je k dispozici jako produkt hotový k použití nebo jako ve vodě rozpustný prášek. Používá se především na pilách k ochraně konstrukčních prvků, jako je krov, terasa, trámy nebo stropy dřevěných domů. Tento typ impregnace se nepoužívá pro zahradní nábytek nebo jiné předměty vystavené vlhkosti.

Chrání dřevo před škůdci, plísněmi a ohněm, ale nezaručuje ochranu proti vodě. Nejběžnější aplikací je nátěr, postřik, namáčení, a také pod tlakem. Pro dodatečnou ochranu dřeva před vlhkostí se doporučuje povrch natřít lakem nebo olejem.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Lakové mořidlo

Mořidlo je nejvhodnější pro impregnaci prvků, jako jsou zahradní altány, altánky, ploty atd. Tento typ přípravku dřevo nejen chrání, ale také zdobí. Ve skutečnosti je to lak s přídavkem různých pigmentů a barviv, který zdůrazňuje vzor letokruhu - neposkytuje povrchové pokrytí.

Nejlepší je nanést vrstvu mořidla po impregnaci dřeva. Tento bezbarvý výrobek je primárně určen k ochraně dřeva před vlhkostí a mimo jiné také proti plísni. Zároveň vykazuje paropropustné vlastnosti. Laková mořidla jsou dostupné v matném a lesklém provedení.

Jedním z nejcennějších prostředků na ochranu dřeva je lakové mořidlo Luxdecor:

Jakou impregnaci zvolit?

 Volba ochrany dřeva závisí především na typu prvku, na který chceme impregnační nátěr aplikovat, a také na typu ochrany, kterou má poskytnout. Samozřejmě musíte také vzít v úvahu barevný aspekt. Ve většině případů není impregnační ochrana jediný přípravek, který použijeme. Na bezbarvou vrstvu dodatečně nanášíme laky, barvy nebo oleje.

Na viditelné prvky stojí za to použít barevný přípravek, který nejen impregnuje, ale také zdobí dřevo. Na trhu  existuje mnoho různých barevných přípravků, například: bílá, šedá nebo antracitová. Pak na ně používáme ještě například vrstvu bezbarvého laku. Při zajišťování v podstatě neviditelných prvků, např. krovu, se řídíme mírně odlišnými zásadami. Je běžné zvolit zelenou nebo červenou impregnaci - to vám umožní rozpoznat, které dřevěné prvky byly chráněny.

Řebríky- Baumax.cz


Inspirujte sie!!!

Ławki, Jesień, Park, Reszta, Siedzieć, Park Bench brown wooden house covered with snow during daytime Pawilon, Altana, Podwórku, Zima, Hdr, Historyczny, Dom Stół Piknikowy, Meble Ogrodowe, Miejsce Spoczynku
Zahradni lavice Zahradní domky Zahradní altány Dřevěné zahradní sety

 

Zpět