Jaké nářadí nesmí v dílně chybět?

30.10.2022

Nářadí a nástroje jsou předměty usnadňující práci kutila a v některých případech ji vůbec umožní. V dílně, ať už jde o autodílnu, truhlářskou nebo řemeslnickou dílnu, se vám bude hodit celá řada nástrojů. Co bude nejlepší? Na jaké nářadí byste při vybavování dílny neměli zapomenout? Co rozhodně nesmí chybět v domácí a profesionální dílně? Podívejte se spolu s námi, co se vám bude hodit pro vybavení dílny, ať už pracujete se dřevem, kovem, či jinými materiály, a to jak pro profesionála, tak kutila.

Potřebné při práci vybavení dílny snadno zakoupíte v našem internetovém obchodě BauMax nebo v našich  kamenných obchodech. Najdete tam nejen potřebné nástroje, ale také prvky vybavení, jakým je pracovní stůl či dílenský stůl, pak regály, police, krabice a organizéry užitečné pro uspořádání vašeho vybavení. Základní dílenské příslušenství se bude hodit kutilům při opravě auta, domu nebo údržbě zahrady.

Nářadí- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Dílenské nástroje ideální pro různé práce

2. Nářadí užitečné v autodílně

3. Ruční nářadí na různé materiály

4. Elektrické nářadí pro opracování dřeva, kovu a skla

5. Dobré uspořádání a organizace nástrojůDílenské nástroje ideální pro různé práce

Během prohlížení vybavení stojí za to specifikovat, pro jaké práce se budou používat. Pokud to má být vybavení autodílny, kde chcete opravovat auta, bez specialistického a kvalitního nářadí se neobejdete. Oproti tomu v truhlářské dílně musí být nářadí pro rychle a efektivní opracování dřeva, kovu, skla nebo plastu. Výtvarná dílna, to je zase místo pro malířské nástroje, či ty na vyřezávání či vytváření jedinečných děl. V obou případech bude vhodný i pracovní stůl, kde budete moct všechny tyto pracovní činnosti provádět, a tak by neměl rozhodně chybět.

Specializace dílny určí, jaké ruční nebo elektrické nářadí budete potřebovat do domácí dílny či té profesionální. Univerzálním nářadím je dobré vybavit nejen autodílnu či truhlářskou dílnu, ale praktickou domácí dílnu, která vám umožní opravovat věci do domácnosti. Dobře zvolené prvky zajistí komfort práce, pamatujte na to, že není potřeba ji vybavovat vším najednou – mohlo by to být finančně náročné. Bude dobré dokoupit nářadí dle potřeby a sbírku časem doplnit o potřebné kousky. Tak získáte vše potřebné.

Nářadí užitečné v autodílně

Profesionální autodílny jsou místa, ve kterých se často používají, a proto nesmí chybět složité specializované nástroje. V domácí autodílně bude nářadí jistě méně profesionální, ovšem umožní vám správně provést nejnutnější opravy. Z ručního nářadí do domácí dílny se jistě budou hodit kleště, sada šroubováků a klíčů (včetně unikátního teleskopického klíče na kola, dále ploché klíče, nástrčné klíče, očkové klíče a další). Většinu malých ručních nástrojů, jako jsou šroubováky a klíče, lze zakoupit v praktických sadách.

Nářadí- Baumax.cz

Ruční nářadí na různé materiály

Trochu jiným typem je truhlářská a jiným kutilská dílna. Na takovém místě se bude hodit ruční nářadí. To, které vám umožní opracování různých materiálů. Zde se samozřejmě bude hodit kladivo na zatloukání hřebíků a stahování hřebíků, tak i gumová palička. Kromě toho se budou hodit další základní nástroje: hoblíky, dláta, koule, brusný papír, pilníky. K vybavení patří i šroubováky a klíče do dílny, sady se hodí pro drobné opravy doma či na zahradě.

Při práci s různými materiály se může hodit i další příslušenství. To vám například umožní vytyčovat úhly, geometrické obrazce a označovat míry. Proto se vyplatí pořídit si truhlářské úhelníky, kružítka, různé druhy měr a vhodné tužky. Tužka je neodmyslitelným společníkem každého kutila. Zkušený kutil má tužky, kterými je schopný označit míry na různé materiály: dřevo, kov, plast nebo sklo. V dílně nesmí chybět ani řezné nástroje, a to pily, pilky či nůž na řezání skla.

Nákup nářadí nemusí být jednorázový. Vyplatí se pravidelně nakupovat nástroje a poškozené vyměnit. Je také dobré obnovovat svou sbírku nářadí a zakoupit modernější modely.

Mnoho nářadí dokáže vybavit jak autodílnu, tak truhlářskou či uměleckou dílnu. Určitě se budou hodit i při kutilství či opravách.

Elektrické nářadí pro opracování dřeva, kovu a skla

Speciálním typem nářadí bude určitě elektrické nářadí. Tento typ elektrického nářadí vám usnadní a zpříjemní veškeré práce. Jaké nářadí nesmí chybět v dílně? Obvykle se hodí vrtačka, šroubovák nebo praktický vrtací šroubovák. Nahradí sady klíčů nebo šroubováků a umožní pevné připevnění prvků k sobě. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších typů elektrického nářadí, pořizovaného do dílny.

Důležitou otázkou při nákupu je, pro jakou práci budete elektrické nářadí potřebovat. Brusky umožňují čištění povrchu, k řezání se stejně používají frézy a drážkovací frézy. Přímočará pila, kompresory a svářečky budou velmi profesionálním nářadím. Velké množství nástrojů dostupných na trhu vám umožní vybrat si ty, které se budou pro vaši práci hodit nejvíce.

V případě elektrického nářadí ve většině případů se můžete rozhodnout pro dva typy – na typ napájeny přímo ze sítě přes kabel i na typ, který má vestavěnou baterii. První typ je méně mobilní, ale obvykle má větší výkon (např. vrtačka může dosáhnout více otáček za minutu). Pokud se rozhodnete pro aku modely, můžete je používat prakticky kdekoliv, mobilita je opravdu vysoká, ale výkon je mnohem menší.

Vzhledem ke složité konstrukci elektrického nářadí jsou obvykle mnohem dražší než ruční nářadí, ale jejich funkčnost je obrovská. Každý kutil ví, že o takové vybavení se vyplatí pečovat, vždy je proto povinné zkontrolovat, zdali zařízení není poškozeno a funguje správně. To zajistí bezpečnost a rozhodně usnadní veškerou práci.

Elektrické nářadí- Baumax.cz

Dobré uspořádání a organizace nástrojů

Dobré ruční a elektrické nářadí je jedna věc, ale důležité je také správné skladování. Proto bude dílna potřebovat nábytek a předměty, které vám pomohou třídit, organizovat a skladovat vaše nářadí. Užitečné bude příslušenství a dílenský nábytek.

Do každé dílny patří dílenské regály. Jsou vhodné na třídění a uspořádání větších a menších kusů nástrojů. Vyplatí se mít vše po ruce. Dobrá segregace a organizace zajistí bezpečnost a rozhodně usnadní práci. Výměna oleje, opravy nebo kutilství bude organizovanější a rychlejší.

Kromě velkého dílenského nábytku přijdou vhod i menší kusy vybavení, jako například boxy na nářadí. Box, který je vybaven přehrádky usnadní skladování i drobných věcí. Velkou výhodou boxů na nářadí je jejich mobilita. Můžete je přemisťovat nejen po dílně, ale také vzít s sebou na zahradu nebo mimo domov. Mobilita je užitečná zejména tehdy, když vaše práce vyžaduje vzít si s sebou mimo dílnu velké množství nářadí. Box pak nejen vše zorganizuje, ale také usnadní přenášení nářadí z místa na místo.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Nástroje a nářadí užitečné při rekonstrukci domů - podívejte se, co vám doma nesmí chybět


Jak ušetřit na vytápění – nejlepší způsoby, jak udržet teplo ve vaší domácnosti!


Jak zařídit obývací pokoj s krbem?


 

Zpět