Jak vyrobit stojan pro zahradní slunečník?

09.05.2021

 

S příchodem jara a prvních teplých dnů mnoho lidí dává na zahradu zahradní nábytek, jako jsou zahradní stoly nebo zahradní lavičky. Pak začínají přípravy na grilovací sezónu, první koupaní v nafukovacích bazénech a opalování. Je však třeba připomenout, že příliš dlouhý pobyt na slunci může ovlivnit naše zdraví. Silné jarní slunce může být zrádné. Abyste zajistili perfektní podmínky pro zasloužený odpočinek, vyplatí se investovat do kvalitního zahradního slunečníku a stojanu pro zahradní slunečník. To vám umožní upevnit slunečník na vybraném místě a zastínit oblast, kde se aktuálně zdržují členové domácnosti - zejména ty nejmladší.

Pokud máte doma zahradní slunečník bez vhodného stojanu a zajímá vás, jak jej vyrobit  tak, aby vytvořil stabilní základnu pro umístění slunečníku na jednom místě, doporučujeme vám přečíst si náš článek. Vysvětlíme, jaké stojany na slunečníky najdete na trhu a co je nejdůležitější, jak si sami vyrobit základnu pro zahradní slunečník.

Zahradní nábytek - Baumax

Stojan pro zahradní slunečník - na co si dát pozor

Při výběru správného stojanu na slunečník věnujte pozornost následujícím faktorům: stojan na slunečník by měl mít vysokou zátěž (nezbytné pro udržení stability slunečníku ve větrných dnech). Stojí za to věnovat pozornost modelu stojanu, který lze přišroubovat k zemi. Takový stojan (vyrobený nejčastěji ze skleněných vláken) je většinou odolný proti písku. Zvažte, zda chcete používat zahradní slunečník na jednom místě, nebo vám záleží na mobilitě celé konstrukce. Ve které části zahrady by měl být umístěn slunečník? Možná místo na terase dáváte raději přednost  umístění  stojanu pro slunečník na balkón, protože zde trávíte většinu času?

Pevný stojan pro zahradní slunečník by měl být vyroben z černé žuly, skleněných vláken nebo potažené oceli. Jedná se o vysoce kvalitní materiály, které jsou odolné vůči vodě a písku. Podstavec zahradního slunečníku by měl být především stabilní. Velkým plusem, bez ohledu na potřebu přemisťování slunečníku po zahradě, je instalace koleček s brzdami. Díky nim lze se stojanem snadno manévrovat do všech směrů a během „zastavení“ lze zablokovat kolečka.

Na trhu jsou k dispozici stojany ploché nebo křížové. Oba modely drží pevně a stabilně celou konstrukcí. Správně navržený stojan udrží a ochrání slunečník i před silnými poryvy větru.

Zahradní nábytek

Výroba stojanu pro zahradní slunečník

Aby vaše zahrada mohla těžit z odolné konstrukce, jako je stojan pro slunečník, použijte materiály, které najdete ve svém domě / garáži. Nejjednodušší metodou pro upevnění slunečníku je napíchnout jej na silnou polystyrénovou desku, a tu obložit těžkými kameny ze zahrady. Polystyrénová deska musí být dostatečně těžká, aby základnu nemohl převrátit ani silný nárazový vítr.

Dalším řešením může být stojan pro slunečník vyrobený z dřevěných palet. Palety by měly být k sobě připevněny tak, aby bylo do nich  možné zastrčit několik slunečníků. Palety mají mezi sebou specifické výřezy. Na místech výřezů označte body, kam budou umístěny slunečníky. Dále změřte průměr stožáru slunečníků a přenesete rozměry do dříve označených bodů. Na paletách by měly být vyvrtány otvory, které odpovídají rozměrům stožáru slunečníku. Posledním krokem je umístění zahradních slunečníků do palety a zatížení palety těžkými kameny - využijte bohatství terasy!

Posledním řešením je vytvořit si samému stojan z betonového potěru. Betonový potěr by měl být silný, nejméně několik cm, a měl by obsahovat otvor pro stožár slunečníku. Pokud rekonstruujete nebo stavíte dům - určitě si můžete dovolit použít malé množství betonu. Aby byla konstrukce stabilní, měl by se beton nalít do předem připravené šablony. Zvažte, jaké rozměry by měla mít vás stojan- přizpůsobte jeho hmotnost velikosti a hmotnosti zahradního slunečníku. Po ztuhnutí betonu maté vyrobený malými náklady stojan, který můžete snadno použít!

Bez ohledu na to, jaké prvky k vytvoření stojanu najdete ve své domácnosti, ujistěte se, že materiály jsou odolné, např. odolné vůči vodě nebo písku. Doufáme, že se vám podaří vytvořit si jedinečný a odolný stojan pro zahradní slunečník. Toto vám umožní nejen ušetřit jistou částku a navíc probudí vaši představivost a kreativitu!

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek

Pamatujte, že zahradní slunečníky poskytují stín potřebný nejen pro členy domácnosti, ale také pro rostliny a zahradní nábytek. Zastíněním konkrétního prostoru můžete chránit jemné květiny, trávit více času v bazénu a využívat své zahradní houpačky na maximum. Zábava ve stínu v horkých dnech jistě prodlouží čas stráveny venku pro ty nejmenší. Proto je tak důležité si koupit nebo vyrobit stabilní stojan pro slunečník. Při jeho montáži se ujistěte, že zahradní slunečník zastiňuje zahradní křesla a zahradní židle, protože na nich majitelé domů tráví většinu času.

Zpět