Jak vypočítat dlaždice pro koupelnu

07.06.2021

 

Dlaždice jsou nejčastěji voleným dokončovacím prvkem pro koupelny, kuchyně, chodby, terasy a dokonce i pro obývací pokoje a ložnice. Dnes je těžké si představit některé interiéry bez keramických dlaždic.

Keramické dlaždice se používají na podlahy, stěny, podél sprchového koutu a někdy dokonce jako jednotlivé dekorativní pruhy nad umyvadlem nebo vanou. Díky dlaždicím není uspořádání koupelny nudné, ale je také velmi praktické a funkční. Výběr dlaždic dostupných na našem trhu je závratný. Jak mezi nimi najít ty nejlepší? Jak vypočítat dlaždice pro koupelnu? Poradíme!

Obklady do koupelny- Baumax.cz

V tomto článku:

1. Jak vypočítat, kolik dlaždic budeme potřebovat pro koupelnu?

2. Co může ovlivnit počet dlaždic

3. Jak vypočítat čtvereční metry koupelny a co vzít v úvahu?

4. Pokládka dlaždic - ovlivňuje způsob pokládky množství materiálu?

5. Kolik dlaždic je potřeba navíc zakoupit?

6. Kalkulačka dlaždic

7. Inspirujte se!!!

Pokud plánujete rekonstrukci koupelny nebo jste v dokončovací fázi bytu a přemýšlíte, jak vypočítat správný počet dlaždic potřebných pro renovaci -, přečtěte si náš článek. Představíme vám nejjednodušší metody výpočtu, kolik metrů čtverečních lze pokrýt dlaždicemi podle vašeho výběru a jak změřit renovovanou plochu.

 Keramická dlažba- Baumax.cz

Jak vypočítat, kolik dlaždic budeme potřebovat pro koupelnu?

 

Základem pro stanovení počtu keramických dlaždic potřebných k dokončení koupelny je určení její velikosti. Můžete si pomoci tím, že se podíváte na plán bytu, který rozhodně určuje velikost každé místnosti. Pokud to z různých důvodů nemůžete udělat, zbývá vám vypočítat plochu samému. Nebojte se, není to tak těžké, jak se to může zdát. Musíte jen spočítat plochu každé zdi a sečíst všechny hodnoty.

ODBORNÍK RADÍ!

A nyní krátké připomenutí z matematiky na úrovni základní školy. Plocha obdélníku (stěny koupelny mají obvykle tento tvar) - P = a x b - kde „a“ je výška stěny a „b“ šířka. Pomocí tohoto jednoduchého vzorce můžete rychle vypočítat plochu každé stěny.

Pamatujte! Kupujte dlaždice s přebytkem 10%, což bude případná rezerva pro nepředvídané situace jako například: poškození nebo rozbití dlaždice.

Příklad: Pokud jsou stěny koupelny 2,5 m x 3 m, celá plocha je:

P = 2,5 x 3 = 7,5 m2

 

Což může ovlivnit potřebný počet dlaždic

Kolik dlaždic bude potřeba k dokončení interiéru koupelny, ovlivňuje mnoho faktorů. Na celkovou výšku a šířku místnosti mají vliv: sokly, dekory i lišty a dokončovací profily pro keramické dlaždice. Při renovaci musíte počítat s možnými ztrátami, během výpočtů bezpodmínečně musíte přidat počet dlaždic navíc.

Faktory, které mají výrazný vliv na počet dlaždic potřebných k nákupu, jsou následující: způsob pokládání dlaždic (způsob pokládání dlaždic ve tvaru rybí kostí vyžaduje více dlaždic), plocha koupelny - šířka, délka a výška, další dekorativní / podlahové nebo stěnové prvky - dekory, sokly, lišty, procentní ztráta dlaždic zahrnutých do výpočtů, velikost dlaždic - velkoformátové dlaždice bude potřeba v menším množství, zatímco malé koupelnové dlaždice a mozaika, v mnohem větším množství.

 

Jak vypočítat metry čtvereční koupelny a co je třeba vzít v úvahu?

 

To, zda se vám podaří snadno vypočítat plochu koupelny, závisí na jejím rozložení. Co je tedy třeba vzít v úvahu při měření? Při výpočtu dlaždic je třeba vzít v úvahu povrchy všech vybrání, ohybů, závěsných polic nebo WC sad. Ti, kteří mají obdélníkové nebo čtvercové koupelny, budou mít nejjednodušší řešení. U těchto koupelen změříme šířku stěn a výsledek vynásobíme výškou místnosti nebo výškou obkladů. Od získaných výsledků by měla být odečtena plocha dveří a oken / volitelně vana, má-li být ve výklenku a vestavěných závěsných skříněk. Podlahové dlaždice lze vypočítat stejným způsobem. Změřte plochu podlahy přesně stejným způsobem jako výše. Od výsledku odečtěte rozměry sprchové vaničky nebo vany. Tímto způsobem získáte rozměry potřebné k výpočtu počtu dlaždic.

Ve svých výpočtech můžete vzít v úvahu nákres povrchu připraveného k pokládce obrysem dlaždice na podlaze nebo zdi v koupelně a přesný výpočet počtu dlaždic, které potřebujete.

Obklady do koupelny- Baumax.cz

Pokládka dlaždic - ovlivňuje způsob pokládky množství materiálu?

 

Způsob pokládky dlaždic významně ovlivňuje, kolik dlaždic musíme koupit. Na jejich velikosti a tvaru také záleží. Velkoformátové dlaždice pravidelných tvarů nevyžadují velké množství řezů.

Nejoblíbenější ze všech jsou standardní keramické dlaždice, dekorativní dlaždice, gresové dlaždice a dlaždice imitace dřeva. Dlaždice mají různé tvary. Můžou mít tvar čtverců, obdélníků, kosočtverců nebo šestiúhelníků. Čím méně pravidelný tvar zvolíte, tím bude pokládka na stěny a podlahu náročnější a samotná práce delší. Tento typ dlaždic také vyžaduje více zpracování, a tudíž - ztráty materiálu budou vyšší.

Čtvercové dlaždice můžete uspořádat tradičním způsobem, tzn. tak, aby spárovací hmota vytvořila na stěně / podlaze jednoduchou mřížku. Dalším řešením je otočit dlaždici o 45 stupňů a uspořádat dlaždice do tvarů diamantů. Aby byl povrch 100% pokrytý, bude nutné oříznout koncové dlaždice. Dalším způsobem je pokládka ve vzoru rybí kosti nebo diagonálním vzoru. To jistě zvýší množství potřebného materiálu. Tyto techniky vyžadují větší zásobu dlaždic. Bez ohledu na to, zda plánujete dlaždicemi dokončit stěny nebo podlahy, pamatujte, že čím komplikovanější vzor uspořádání zvolíte, tím bude práce časově náročnější a bude nutné zakoupit více materiálu.

Při obkládání povrchů věnujte zvláštní pozornost faktorům, jako jsou: velikost dlaždic, tvar dlaždic, estetika rozložení.

Kolik dlaždic je potřeba navíc zakoupit?

Je obtížné vypočítat přesný počet dlaždic, které použijeme k pokrytí našeho povrchu, i když jsme už dříve určili konkrétní počet metrů čtverečních místnosti. Proto je rezerva dlaždic tak důležitá. Navíc výrobci velmi často mění své kolekce, takže pokud se dlaždice po několika měsících nebo letech poškodí, bude složité nebo dokonce nemožné najít dlaždice ze stejné kolekce – pokud již nejsou k dispozici na trhu. A i když najdete podobný vzor dlaždic, můžete mít problém se stejným odstínem materiálu. Než tedy v obchodě zadáte objednávku, přemýšlejte o tom, zda se vyplatí koupit více dlaždic, než kolik skutečně potřebujete.

Obklady do koupelny- Baumax.cz

Výše rezervy závisí na povrchu stěn nebo podlah, které chcete pokrýt, a na technice pokládky. Čím více budou dlaždice vyžadovat ořezávání, tím větší by měla být vaše rezerva. Standardní techniky pokládání čtvercových a obdélníkových dlaždic do rovnoměrné mřížky vyžadují 10% rezervu, pokud nemáte velkou koupelnu. V případě velké koupelny zvolte 15 nebo dokonce 20% rezervu. Pokud naopak zvolíte nestandardní techniky rozvržení, nechte si 20-25% rezervy materiálu. Myslete také na kusy, které se při samotné přepravě rozbijí nebo odštípnou. Dlaždice jsou obvykle baleny v krabicích, takže se může stát, že aspoň jedna bude mít poškozenou dlaždici.

Kalkulačka dlaždic

Pokud je pro vás obtížné vypočítat počet dlaždic potřebných k renovaci i přes výše uvedený návod - můžete použít online nástroje. Na webu je k dispozici mnoho kalkulaček na dlaždice, které provedou výpočty za vás. Nejčastěji je lze najít na webových stránkách výrobce dlaždic. Jsou zdarma a neuvěřitelně nápomocné!

Nechte se inspirovat!!!


Inspirujte se!!!

 

 

Zpět