Jak vybrat soklové lišty pro podlahové panely

02.10.2022

Spojení stěna-podlaha je místem, které vyžaduje patřičnou pozornost ze strany projektantů a firem provádějích dokončení interiérů. Nedokončení tohoto povrchu bude mít za následek nevzhlednou mezeru v místnosti a veškeré úsilí vynaložené na zařízení zbytku místnosti přijde vniveč. Nejjednodušší a zároveň nejúčinnějším způsobem uspořádání styčného bodu mezi stěnou a podlahou jsou soklové lišty. Jak vybrat správnou lištu v barvě, která bude ladit s podlahou? Jaké produkty na podlahu se nejčastěji používají pro různé podlahové krytiny? Poradíme!


V tomto článku:

1. Dobře zvolená soklová lišta – na co se zaměřit?

2. Materiál na soklové lišty

3. MDF soklové lišty

4. Dřevěné soklové lišty

5. PVC soklové lišty

6. Barvy a dekory podlahových lišt – estetika a sladění s aranžmá

7. Podlahové lišty pro instalací kabelů

8.Vhodné sladění podlahových lišt – proč se vyplatí vybrat soklové lišty?Dobře zvolená soklová lišta – na co se zaměřit?

Ze široké nabídky soklových lišt, které jsou k dispozici, se vám může zatočit hlava. Proto není tak snadné hned najít něco, co se hodí k aranžmá, zvláště když nevíte, na co se zaměřit. Moderní soklové lišty, které se nabízejí, umožnují získat nejen estetický vzhled podlah, ale jsou rovněž funkčním dokončovacím prvkem.

Na co si dát pozor, abyste si snadno vybrali vhodné soklové lišty? Je dobré si předem zvolit materiál, z jakého jsou vyrobeny. K dispozici je více druhů materialů, velmi důležité jsou při výběru také barvy nebo doplňkové možnosti. Různé typy soklových lišt mohou mít různé vlastnosti – pokud si nejste jisti vlastnostmi daného produktu, zkontrolujte si pečlivě popis u každého produktu na našich webových stránkách nebo zajděte do kamenného obchodu, kde vám naši prodejci pomohou lištu sladit s podlahovou krytinou.

Materiál na soklové lišty

Moderní a módní soklové lišty mohou být vyrobeny z různých materiálů, dostupné jsou především MDF lišty, dřevěné lišty a plastové lišty. Méně často se používají hliníkové lišty a nerezové kovové lišty – ty se používají zejména u koberců na podlahu. Můžete si také vybrat soklové lišty, jejich minimalistický design ideálně ladí s podlahovou krytinou a je vhodný pro módní a moderní interiéry.

MDF soklové lišty

MDF soklové lišty jsou perfektním řešením pro moderní aranžmá. Vzhledem k tomu, že dýha může mít prakticky jakoukoliv barvu a vzor, ​​vyplatí se toto řešení zvolit v případě, kdy jsou barva či dekor podlahy atypické, a pokud není možné najit lištu v barvě, jako je podlaha z jiného materiálu.

Podlahové MDF lišty se vyznačují vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Velkou výhodou je také snadná instalace. Modely horší kvality, které nejsou ze všech stran dýhované, nemusí být tak odolné vůči vlhkosti, proto není vhodné dávat takovou lištu na podlahu do místnosti, jako je kuchyň nebo koupelna.

Dřevěné soklové lišty

Klasickou krásou tradičních interiérů tvoří především estetika přírodního dřeva. Lišty z masivu jsou stále oblíbenými produkty a s nadčasovou klasikou – budou se skvěle hodit k dřevěným podlahám. Taková soklová lišta je ceněna především pro dekor a barvu přírodního materialu, jakým je dřevo. Mezi nimi je oblíbená zejména bílá dřevěná soklová lišta nebo bílá lišta z MDF dýhovaná přírodním dřevem.

Dřevěné lišty jsou poměrně odolné vůči mechanickému poškození a snadno se instalují. Ovšem pokud dřevěný povrch není chráněn lakem nebo barvou, není dostatečně odolný vůči vlhkosti.

PVC soklové lišty

Lišty z PVC jsou jedny z nejoblíbenějších soklových lišt, se kterými se setkáváme. Jedná se o produkty s vysokou odolností vůči poškození a vlhkosti, což znamená, že jsou perfektní pro dokončení podlahy v koupelně nebo kuchyni, kde vypadají velmi esteticky. Tyto typy lišt k podlahám jsou ceněny zároveň pro svou nízkou cenu. Vyplatí se také použít tyto soklové lišty i do jiných místností. Jejich nepopiratelnou výhodou je také to, že jejich konstrukce umožňuje uschovat do nich kabely.

Můžete si vybrat také stále populárnější polyuretanové lišty – lišty, které jsou proslulé svou odolností vůči vlhkosti a nečistotám. Na výběr máte navíc různé atraktivní vzory.

Barvy a dekory podlahových lišt – estetika a sladění s aranžmá

Při výběru podlahové lišty stojí za to věnovat pozornost nejen materiálu, ale také barvám a dekorům výrobků. Vyplatí se vybírat soklové lišty tak, aby ladily s barvou podlahy nebo stěny. Při nákupu podlahových panelů, vinylových podlah nebo koberců můžete často rovnou zakoupit k nim odpovídající podlahové lišty. Výběr těchto doporučovaných produktů je nejlepší, jelikož jejich vzhled je dokonale přizpůsoben konkretní povrchové úpravě podlahy. To se týká jak vinylových podlah, laminatových podlah, tak i kobercových krytin. Jinak jejich výběr může být obtížný, a pokud se rozhodnete vybrat si samostatně, vyplatí řídit se především vlastním vkusem a celkovou estetikou výrobků – jak bude podlahová lišta ladit k podlaze a barvě stěn. Barvu lišt můžeme volit nejen podle barvy podlahy a stěn, ale také však podle barvy dveří či nábytku. Neobvyklé, extravagantní aranžmá nezapomínají ani na zdánlivě nedůležité prvky a z malého dokončovacího prvku vytvářejí jedinečné ozdoby.

Podlahové lišty pro instalací kabelů

Profilové a plastové lišty, stejně jako oblíbené PVC lišty, jsou výrobky, které mohou mít ve své kostrukci speciální místo určené pro umístění kabelů nebo jiných elektroinstalací. Pro tento účel jsou vhodné obvykle vyšší lišty. Ty se skládají ze dvou částí: první, která je přišroubovaná ke stěně a má kanál pro uložení kabelu a druhá, která ji zakrývá. Instalace takových lišt je velmi jednoduchá. V případě lišt s kanálem pro vedení kabelů je snazší zachovat estetický vzhled místnosti, zakrýt nejen dilatační spáry, ale i případné nevzhledně vypadající elektrické kabely. Toto řešení bude perfektní do obývacího pokoje, domácí pracovny, pokojů pro teenagery nebo i pro použití ve veřejných prostorách.

Vhodné sladění podlahových lišt – proč se vyplatí vybrat soklové lišty?

Dobré sladění podlahových lišt vede nejen k estetickému dokončení místnosti, ale má také praktický aspekt, na který by se nemělo zapomínat. Především vám umožní zakrýt dilatační spáry, tedy malý prostor mezi podlahovou úpravou a stěny. Díky zakrytí dilatačních spár, podlaha vypadá nejen mnohem estetičtěji, a také, co je velmi důležité, nehromadí se v tomto místě vlhkost a nečistoty, co výrazně zvyšuje odolnost a životnost podlahy. Namontovaná soklová lišta také chrání stěnu před nečistotami při úklidu a zejména při mytí, kdy mokrý mop prochází těsně vedle místa kontaktu podlahy se stěnou.

Soklové lišty se instalují i ​​z estetických důvodů. Tento dokončovací prvek dokáže výrazně změnit vzhled celé místnosti, proto stojí za to zaměřit se při nákupu na to, aby lišty ladily s danou podlahou a dalšími prvky interiéru. Atraktivní a estetický vzhled zaručuje mimo jiné barevné sladění obou produktů. Soklová lišta bude také schopná vyrovnat povrch a skrýt nerovnosti stěn a podlah, díky čemu celek je estetický dokončený. Jak sami vidíte, soklové lišty jsou nejen zajímavým doplňkem, ale jejich použití je nezbytné pro estetické a funkční dokončeni interiéru nejen obývacího pokoje, ale i kuchyně nebo koupelny.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Nápad na podlahu do kuchyní — vinylové a laminátové podlahy, keramické dlaždice


Podlahové panely do koupelny


Módní podlaha do obývacího pokoje


 

 

Zpět