Jak vybrat kuchyňský dřez? Žula, ocel nebo sklo? Poradíme, který je nejlepší!

02.06.2022

Dřez je jedním ze základních prvků vybavení kuchyně. Kuchyňský dřez měl by nejen esteticky vypadat, ale také být přizpůsoben našim potřebám a také být praktický při každodenním používání – odolný a snadno se čistit. Vybrat kuchyňský dřez není tak jednoduché, jak se to na první pohled zda. Když si však klademe otázku, jak vybrat dřez pro kuchyňské linky, často se ukáže, že toto zdánlivě jednoduché rozhodnutí může být pro nás obtížné. Různé barvy, velikosti, tvary, materiály a způsoby instalace dřezů se může zdát složité na výběr. Za prvé, při výběru dřezu je potřeba zvolit orientace dřezu - do roviny nebo do rohu kuchyňské linky. Jedná se o to, aby ve výsledku jeho použití bylo pro nás pohodlné. Stejně tak i umístění, zda má být montáž kuchyňského dřezu provedena na pracovní desku, pod desku, na desku či na spodní skříňky. Další volbou je vybavení dřezu, v tomto případě může být kuchyňský dřez s odkapem, ale i s vaničkou, které zaručí dokonalou funkčnost. Samozřejmě nelze zapomínat na materiál provedení. Můžete si vybrat nerezový dřez, dřez z přírodního kamene nebo granitu. Jak vybrat dřez do kuchyně? Po přečtení našeho článku se vám odpověď na tuto otázku bude zdát mnohem jednodušší a vybrat si kuchyňský dřez ze široké nabídky produktů bude mnohem snadnější!


V tomto článku:

1. Kuchyňský dřez - velký nebo malý?

2. Rozdělení podle způsobu montáže - jaký dřez zvolit?

3. Kuchyňské dřezy - z jakého materiálu mohou být vyrobeny?

- Ocelové dřezy

- Granitové dřezy

- Keramické dřezy

- Skleněné dřezy 

4. Samotný dřez nestačí – co dál?Kuchyňský dřez - velký nebo malý?

Vybrat kuchyňský dřez velký nebo malý? Jaká by měla být velikost kuchyňského dřezu závisí především na počtu a životním stylu dané domácnosti. Nejčastěji se jedná o typy, které mají jednu nebo dvě komory. Jak vybrat ten správný?

Jednokomorový dřez se ideálně hodí do kuchyně s malou pracovní deskou. Tento typ kuchyňského dřezu je ideální pro single nebo osoby stravující se převážně mimo domov. Stačí na to, aby v něm v provádět základní kuchyňské činnosti - mytí nádobí, zeleniny a ovoce.

Dvoukomorový dřez se osvědčí v kuchyni větších rozměrů, je perfektním řešením pro velké kuchyně a vícečlenné rodiny, které nemají myčku, nebo které rádi zvou hosty. Pro montáž dřezu a jeho pohodlné používání musíte mít dostatečně velkou pracovní desku.

Vhodnou alternativou je volba dřezu, který má 1,5 komory – velkou hlavní komoru a malou pomocnou komoru s vaničkou nebo s odkapem. Menší část dřezu nezabere moc místa a jistě se bude hodit na vypouštění vody, namáčení příborů nebo rozmrazování potravin.

Rozdělení podle způsobu montáže - jaký dřez zvolit?

V závislosti na montáž dřezu můžeme rozlišit tři typy dřezu: montované na desku, zapuštěné do ní a zavěšené pod ní.

Nejjednodušší na instalaci jsou horní dřezy. Jde o modely, které jsou integrovány s pracovní deskou do roviny. Dřez je umístěn přímo na kuchyňskou skříňku a zcela ji zakrývá. Má tu výhodu, že chrání kuchyňský nábytek před zalitím a nabízí velkou užitnou plochu.

Nejoblíbenější jsou dřezy zapuštěné do desky přes otvor, který je vyříznut speciálně pro ně. Vypadají minimalisticky a velmi úhledně, ale je však potřeba pamatovat na čištění jak komory, tak okrajů dřezu, pod který se dostává voda, drobky a další nečistoty.

Dřezy pod desku pro spodní montáž. Jedná se o umístění, díky kterému dřez nevyčnívá nad povrch pracovní desky, takže vzhled dřezu je výjimečně diskrétní a snadno se o něj pečuje. Však taková montáž dřezu vyžaduje vysokou přesnost, dovednosti a specializované nástroje. Na to si proto raději pozvěte odborníka.

Každý typ dřezu je dostupný v různých tvarech – od standardních až po velmi neobvyklé, které lze dát jak do roviny, tak do rohu. Při výběru se předem rozhodněte, jaké umístění bude pro vás nejlepší.

Kuchyňské dřezy - z jakého materiálu mohou být vyrobeny?

Dřezy jsou s ohledem na materiál použitý k výrobě rozděleny do několika typů, z nichž nejoblíbenější jsou ocelové, keramické a modely, které se vyrábějí z granitového kompozitu. Při výběru pamatujte, že se jedná o produkt, který by vám měl sloužit léta, proto je důležité, aby byl odolný a trvalý.

Ocelové dřezy

Už mnoho let je nejpopulárnější mezi uživateli nerezový dřez, který je vyroben z nerezové oceli (chrom-nikl). Tento typ dřezu má mnoho výhod – je odolný vůči vysokým teplotám a účinkům silných čisticích prostředků, nebarví se a nepraská. Ocelové typy jsou cenově dostupné a navíc skvěle ladí s pracovní deskou v jakémkoliv provedení. Největší odolnost mají mělké modely vyrobené z jednoho kusu plechu.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že se budou na ocelovém povrchu tvořit skvrny a usazeniny od tvrdé vody. Aby skvrny nebyly vidět, bude vhodný model s polomatným nebo drsným povrchem. Je ale důležitá i správná péče. Ocelové dřezy je třeba po každém použití opláchnout teplou vodou a vytřít dosucha, případně je lze čas od času natřít kuchyňským olejem. Dřez je pak odolnější vůči tvoření usazenin.

Granitové dřezy

Granitové dřezy se vyrábějí ze směsi syntetických pryskyřic a kameniva. Za svou konstrukci vděčí mimořádné tvrdosti a odolnosti vůči vlivům vysokých teplot a mechanickému poškození – nárazům, škrábancům a prasklinám. Granitový dřez má nejen vynikající výkonnostní vlastnosti, ale také atraktivní vzhled. Skvěle se hodí do moderních kuchyní a nabízí mnoho možností uspořádání.

Povrch granitového dřezu vyžaduje řádné čištění. Nejlepší je pravidelně umýt jemným čisticím mlékem a měkkou houbičkou a v případě silného znečištění nechat přes noc naplněný teplou vodou s přídavkem přípravku určeného na umělohmotné povrchy. Modely z granitu mají velkou hmotnost, proto jejich instalace vyžaduje zpevnění konstrukce kuchyňské skříňky. Od nákupu vás může odradit i poměrně vysoká cena, ty jsou mnohem dražší než nerezové. Jejich vzhled je ale opravdu atraktivní.

Keramické dřezy

Keramické dřezy jsou vyrobeny z hlíny vypalované při teplotě až 1 270 stupňů Celsia. Díky tomu nejsou náchylné ke změně barvy, deformaci, škrábancům nebo prasklinám. Jejich vynikající kvalitu potvrzuje dlouhá záruční doba nabízená výrobcem. Důležité je, že keramický dřez nerezaví a neusazuje se na něm sraženina. Jeho údržba je také velmi jednoduchá - aby nevznikly skvrny, stačí keramický povrch otřít hadříkem s mycím prostředkem a vytřít do sucha. Na odolné skvrny můžete použít roztok vody a octa.

Musíte však počítat s tím, že zatímco nový keramický dřez vypadá bezchybně, časem se může glazura mírně opotřebovat. Omezená je i paleta barev – na trhu jsou dostupné především bílé modely.

Skleněné dřezy 

Místo toho, abyste si do kuchyně vybrali některý z výše popsaných dřezů, můžete se rozhodnout pro skleněný dřez. Sklo je spojováno především s elegancí a křehkostí, což neznamená, že skleněné modely nejsou odolné. Pro dřez se používá tvrzené sklo, které bývá kombinováno s žulovým kompozitem nebo nerezovou ocelí. Díky tomu je dřez nejen trvanlivý, ale také odolný vůči vysokým teplotám a nemění barvu. Skleněné dřezy mohou mít hladký, decentní povrch nebo překvapit zajímavými vzory či barvami, díky čemu bude mít dokončení kuchyně extravagantní vzhled a skvěle se hodí do moderních aranžmá. K čištění skleněných dřezů vám postačí měkká houbička nebo hadřík z mikrovlákna, mírně navlhčený vodou.

Samotný dřez nestačí – co dál?

Aby se tento prvek vybavení kuchyní stal praktickou ozdobou místnosti, měly by být ve fázi nákupu vybrány další příslušenství a doplňky, jako jsou kuchyňské baterie nebo odkapávače. Samozřejmě můžete rovněž vybírat mezi modely s vaničkou či odkapávačem. Zatímco kuchyňská baterie je nezbytná jako zdroj vody, odkapávač je navržen tak, aby nám pomohl udržet tuto zónu čistou. Ať už si vyberete model s odkapávačem nebo odkapávač pořídíte zvlášť, bude rozhodně funkčním doplňkem v kuchyni. Pokládá se na něj nádobí, které nelze mýt v myčce. Užitečným řešením je také odkapávací přehrádka do komory dřezu, která vám umožní ušetřit spoustu pracovní desky, takže se bude skvěle hodit do malých kuchyní.

Jak vybrat kuchyňský prvek nezbytný v každé domácnosti, na co si dát pozor při výběru dřezu a také, co je u dřezů nejvíce důležité? Doufáme, že vám náš článek pomůže ve výběru dřezu na kuchyňskou linku, ať už hledáte klasický nebo designový model. Modely dřezů, které nabízíme v našem internetovém obchodě BauMax určitě splní vaše očekávání. Jde o výrobky, které se vyznačují kvalitním zpracováním, atraktivním vzhledem a výhodnou cenou.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Výhody modulární kuchyně


Návrh kuchyně


Jaká pracovní deska do kuchyně


 

Zpět