Jak si vyrobit zahradní vířivku?

16.09.2021

Vířivka v soukromí domácí koupelny již dnes není exkluzivním produktem. Vířivka není nic jiného než prostorná a pohodlná vana s hydromasáží. „Bublinkový bazén“ v zahradě je však stále považován za projev určité extravagance. Kombinace zahrady a soukromého mini SPA si přesto získává na popularitě. Lze si vyrobit vlastní zahradní relaxační zónu, jejíž součástí bude zahradní vířivka? Samozřejmě! Za předpokladu, že si vybereme vanu určenou pro venkovní použití.


V tomto článku:

1. Zahradní vířivka - technické požadavky
2. Výhody zahradní vířivky
3. Vířivka na zahradě - úprava zahrady
4. Dezinfekce zahradní vířivkyMyšlenka na vybavení zahrady tímto typem zařízení by samozřejmě měla vycházet z našich finančních možností, ale také z prostoru, který máme k dispozici. Při výběru konkrétního modelu si podle našich potřeb můžeme vybrat klasickou vanu pro dvě osoby, mini bazény, které pojmou až šest osob, nebo moderní nafukovací zahradní vířivky, k čemuž přispívá relativně nízká kupní cena. Můžeme také zvolit zařízení se samočistícím systémem, které poskytují po dlouhou dobu křišťálově čistou vodu, aby byla vířivka vždy hygienicky čistá.

                                      

Odborník radí
Zahradí vířivka má samé výhody pro tělo a duší - umožní nám zbavit se každodenního stresu a zlepšit kondici. Je to volba nejen na léto, ale také na relaxaci na zahradě během dlouhých zimních večerů.

 

Vířivky- Baumax.cz

 

Zahradní vířivka - technické požadavky

Pro provoz každé vířivé vany je nezbytný elektrický zdroj, přívod vody a kanalizace. Je pravda, že vodu do zahradní vířivky lze napustit běžnou zahradní hadicí a použitou vodu lze vylít na trávník. Nejedná se však o vhodné řešení, které se doporučuje od výrobců van.
 Zahradní vana s hydromasáží vyžaduje připojení k samostatnému elektrickému okruhu. Při následném používání zakoupeného zařízení je nutné počítat s bezpečností a dodržovat příslušná pravidla stavebních prací.
Velkou výhodou je připojení zahradní vířivky k vodnímu a kanalizačnímu systému. Zbavit se vody z vany na trávník je možné, ale pro náš komfort a pohodlí se vyplatí připojit vířivku ke kanalizaci. Nejlepší je také svěřit tyto práce odborníkovi, aby byla zajištěna záruka na vanu.

                                     

Odborník radí
Pokud máte obavy, že nebudete moci instalaci připojit, najměte si odborníka. Profesionální firma to udělá rychle a efektivně a zajistí bezpečnost používání vířivky.

Posledním technickým požadavkem je přiměřený prostor na pozemku. Výrobci nabízejí venkovní SPA vany velmi různých velikostí (od malých van pro 2 nebo 3 osoby až po velmi prostorné „minibazény“, které může pohodlně používat až 6 osob současně). Nejlepší je, když se zahradní vířivka nachází v blízkosti domu a zároveň mimo zvědavé oči sousedů nebo kolemjdoucích. Místo by také mělo být optimálně osvětleno sluncem a pokud možno mimo stromy a keře, které by mohly vodu ve vaně znečistit padajícími listy.

 

Vířivky- Baumax.cz

 

Výhody zahradní vířivky

Největší výhodou zahradní vířivky je možnost jejího využití po celý rok v uklidňujícím a intimním prostředí přírody, které nabízí naše vlastní zahrada. Ačkoli mnoho uživatelů venkovní vířivky stále využívá výhod hydromasáže pouze v létě, na trhu je mnoho van, které mohou účinně fungovat bez ohledu na počasí a převládající roční období. Volitelně můžete výběrem nafukovací vířivky výrazně snížit náklady na zahradní spa. Tyto typy modelů také nezabírají více místa než standardní zahradní bazény a zároveň mohou plnit svou funkci - stačí vypnout topení, aby byla voda v horkých dnech chladná. Stejně jako nafukovací bazény by měly být vířivky na zimní období složeny a chráněny před mrazem.
Zahradní vířivka hned vedle domu vám dává možnost pravidelného terapeutického koupání. Účinně uvolňuje stres, uvolňuje napnuté svaly a snižuje bolest hlavy. Pro sportovce je regenerace svalů a kloubů velmi důležitá. Masáž vzduchovými a vodními bublinami umožňuje uvolnit unavené po cvičení svaly a klouby. Zahradní vířivka blahodárně působí na oběhový systém (stimuluje lymfy a krev) a také vám pomůže večer usnout.

                                          

Odborník radí
Vířivku mohou využívat i děti a dokonce i kojenci! Budou se skvěle bavit pod dohledem dospělých. Batolata milují bubliny a určitě se jim bude líbit koupel v teplé vodě.


Hydroterapie není ovšem vše. Vířivka na zahradě vám poskytuje mnohem více příležitostí k efektivnímu odpočinku. Stejně jako ve skutečném spa můžete ke koupeli použít éterické oleje. Mají různé účinky, které se uvolňují v horké vodě. Například: levandulový olej má uklidňující účinek, zatímco tymiánový a eukalyptový olej má antibakteriální a příznivý účinek na dýchací systém. Máta, citron a borovice vás zase osvěží a uklidní pokožku.

 

Vířivky- Baumax.cz

 

Vířivka na zahradě - úprava zahrady

Bez ohledu na to, jakou zahradní vířivku si vyberete, stojí za to zvážit vhodné místo pro její umístění. Za tímto účelem můžeme se podívat na internetové inspirace nebo časopisy zabývající se malou zahradní architekturou.
Pamatujte, že jak klasická zahradní vířivka, tak i nafukovací by měly být umístěny pod střechou a poskytovat možnost připojení zařízení k elektřině. K tomuto účelu jsou ideální altány, které nás chrání před pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. - např. zahradní stan s kovovým rámem, potaženým plátěným krytem. Je důležité, aby byla vana umístěna na rovném a stabilním povrchu, například na dřevěné plošině. K vyrovnání povrchu bude užitečná přiměřeně dlouhá vodováha. Vanu lze podle našeho uvážení také obložit, zde budou perfektní dřevěné terasové desky - odolné vůči povětrnostním vlivům, slunečnímu záření a vysoké vlhkosti.

 

Vířivky- Baumax.cz

 

Dezinfekce zahradní vířivky

Každá vířivka (včetně zahradní) vyžaduje čištění a systematickou dezinfekci masážních trysek. Pokud se o vanu přestaneme řádně starat, může dojít k ucpání jejího vnitřního masážního systému, což může vést dokonce k úplnému selhání hydromasážního systému.
Mezi vířivkami dostupnými na trhu jsou takové, které mají automatické řízení dezinfekce vody, a rovněž ty, které je třeba udržovat ručně. V prvním případě stačí pamatovat na opětovné naplnění zásobníku dezinfekčními prostředky a pravidelné spouštění čištícího programu. Proces dezinfekce probíhá prakticky bez zásahu uživatele. Ruční údržba spočívá v propláchnutí trysek vodou s přídavkem vhodného dezinfekčního přípravku. Potřebné připravky jako je bazenová chemie zakoupíte v obchodech s bazény a hobby marketech.
Pokud je vířivka používaná celoročně, měli byste pravidelně používat hotové startovací sady bazénové chemie, vč. přípravku proti řasám a nadměrnému pěnění vody. Vodu je potřeba měnit nejméně dvakrát ročně, vždy po zimě a na konci léta, při této příležitosti stojí za to vyčistit a dezinfikovat trysky.

  Odborník radí
Péče o zařízení nám umožní dlouhodobě si užívat relaxačních koupelí v našich zahradních spa.
Nechte se inspirovat !!!

NECHTE SE INSPIROVAT!

Vířivky Bazénová chemie Bazénové kryty Příslušenství pro čištění bazénu

 

Zpět