Jak seřídit dveře? Pokyny krok za krokem

20.05.2021

Komody- Baumax.cz

Správně namontované a seřízené dveřní křídlo by mělo přilnout k zárubni, nemělo by klást žádný odpor během pohybu a nemělo by vydávat žádný zvuk. Pokud máte pocit, že při otevírání nebo zavírání interiérových nebo vchodových dveří, něco drhne, pravděpodobně to znamená, že panty již nepracují správně a je nejvyšší čas je upravit. I když by instalace nových dveří měla být svěřena odborníkům, seřídit a připevnit je na zárubeň můžete sami - nepotřebujete k tomu žádné zkušenosti ani žádné speciální nástroje. Jak to udělat? Poradíme!


V tomto článku:

1. Proč seřizovat panty na dveřích?

2. Kdy je potřeba panty seřídit?

3. Způsoby seřízení dveří

4. Seřízeni posuvných dveří

5.Jak seřídit vchodové dveře?

Dveře- Baumax.cz

 Proč je seřízení dveří tak důležité?

Správně seřízené dveře zajišťují pohodlí při používání, poskytují větší pocit soukromí a zabraňují pronikání pachů z kuchyně do dalších místností. Seřízení vchodových dveří zase zabraňuje úniku tepla a vstupu studeného vzduchu do domu, omezuje průvan a tlumí zvuky přicházející ze schodiště nebo z ulice. To, jaké si dveře a kliky vyberete, a zda budete pravidelně kontrolovat jejich stav, má také významný dopad na vaši bezpečnost -  seřízené panty a bezpečnostní kliky ke vchodovým dveřím lépe zabezpečí vaše domovy před nezvanými hosty.

Jak zjistit, že je potřeba upravit panty?

Dveřní křídlo by mělo být seřízeno v případě, že:

  • se nepohybuje hladce,
  • skřípá při otevírání nebo zavírání,
  • nedrží se na zárubni (objevují se mezery a průsvity),
  • naráží na zárubeň nebo škrábe podlahu.

Rady profesionálů

Stojí za to vědět, že tento typ varovných signálů souvisejících s nesprávným seřízením dveří může být důsledkem intenzivního používání a měnících se povětrnostních podmínek a nedostatečného větrání v bytě. Pokud je ignorujete, špatně posazené dveře se mohou postupně nevratně deformovat, poškrábat podlahu a odřít zárubně.

Postele- Baumax.cz

Seřízení interiérových dveří - jak na to?

Interiérové dveře lze seřídit ve třech rovinách - svisle, vodorovně a přitlačením křídla k rámu. Poradíme, jak seřadit standardní falcové dveře, tzn. ty, jejichž dveřní křídlo je usazeno do pantů na zárubni a vyčnívá za rám (tento typ konstrukce dveří umožňuje snadné seřízení polohy křídla vůči rámu). Druhým typem otočných dveří jsou bezfalcové dveře na objednávku se skrytými panty, čím vytvářejí hladkou hranu se zárubněmi, ale je lepší nechat jejich seřízení na profesionály.

Pomocí vodováhy můžete zkontrolovat, zda jsou vaše interiérové ​​dveře správně zavěšeny a nevyžadují úpravy, ale můžete použít také malířskou pásku, tužku a kousek papíru. Po ruce musíte mít také měřicí pásku a imbusový klíč (nejlépe 4 mm).

Nastavení překrytí dveřního křídla na rámu

Začněte označením tužkou na zárubni, kde se zárubeň setkává s okraji zavřených dveří (pro lepší viditelnost označení, můžete k zárubni přilepit kousky malířské pásky).

Otevřete dveře a pomocí pravítka, změřte vzdálenost čar nakreslených od vnitřního okraje rámu dveří - pokud jsou vzdálenosti stejné, není nutné seřizovat panty v této rovině. Pokud ne, musí se udělat vyrovnání.

Upravte polohu dveří jemným utažením a vyšroubováním příslušných imbusových šroubů v horní části pantů. Pokud máte problém s drhnutím křídla dveří o podlahu, utáhněte pouze šroub na horním pantu, který přitáhne křídlo dveří k rámu a zvedne horní roh dveří.

Znovu zavřete dveře, udělejte čárky a porovnejte vzdálenosti, ujistěte se, že křídlo dveří je pevně na svém místě.

Seřízení doléhání dveřního křídla k zárubni

V tomto případě je úkol ještě jednodušší. Chcete-li posoudit, zda dveře doléhají dostatečně, umístěte list papíru na stranu pantů mezi rám a křídlo dveří a poté je zavřete. Pokud papír vypadne nebo jej snadno vysunete, znamená to, že mezera je příliš velká a bez seřízení pantů dveří se neobejdete. Doraz upravte utažením seřizovacích šroubů umístěných ve spodní části každého pantu. Jakmile zjistíte, že zárubeň pro interiérové dveře a dveřní křídlo do sebe dobře zapadají, opakujte zkoušku s listem papíru.

Postele- Baumax.cz

Seřizování posuvných dveří

Interiérové posuvné dveře, na rozdíl od otočných dveří, nemají otevírací dveřní křídlo s panty. Tento typ dveří se otevírá a zavírá posouváním po kolejnici a jejich seřízení se provádí pomocí koleček pojezdů.

Jak seřídit vchodové dveře?

Až donedávna byla úprava vchodových dveří krkolomným úkolem a vyžadovala odstranění dveřního křídla, ale moderní vchodové dveře se seřizují stejným způsobem jako interiérové dveře. Vše závisí na typu dveřních pantů použitých výrobcem. Existují tři základní typy: nejpopulárnější čepové panty (velmi často se šrouby našroubují přímo do ramene křídla), miskové panty (namontované v misce závěsů umístěné ve vyfrézovaném otvoru ve dveřích) a 3D závěsy s křídlovou a rámovou částí (zapuštěné současně do křídla a rámu). Pokud si nejste jisti, jaké panty byly použity k sestavení vašich vchodových dveří, je nejlepší před jejich úpravou požádat o radu odborníka.

Co dělat, když seřízení dveří nepomůže? Co to může znamenat?

Podařilo se vám seřídit dveře dle našich návodů, ale přesto se dveře nedovírají? Pravděpodobně došlo k zvětšení jejich objemu a deformaci kvůli nadměrné vlhkosti v bytě. K tomuto problému dochází nejčastěji v létě a v zimě zase mizí, když je horký vzduch suchý. Abyste tomu zabránili, je nutné pravidelně větrat.

Další častým problémem při používání dveří je jejich skřípavý zvuk. Jednoduchým řešením je použití silikonového oleje nebo technické vazelíny. Pokud máte některý z těchto přípravků doma, stačí zvednout dveřní křídlo a aplikovat jej na mezeru vytvořenou v pantu. Poté odstraňte přebytečné mazivo papírovou utěrkou a několikrát otočte dveřmi, aby se mazivo dobře rozložilo. Hotovo!

Pokud jsou dveře nové a máte podezření, že zárubeň dveří nebyla namontovaná správně, nemá smysl seřizovat dveře samému. V takovém případě kontaktujte osobu odpovědnou za instalaci a požádejte o opravu.

Abyste zabránili problémům s dveřmi, zkontrolujte jejich osazeni v zárubni alespoň jednou za rok. I kvalitní dveře je potřeba časem seřídit, a pokud včas nezareagujete, mohou poškodit zárubeň a dokonce i panely a podlahové desky. V rámci prevence se vyplatí koupit dveřní příslušenství, jako jsou dveřní zarážky (dveřní stoper, dveřní omezovače).

 


 


 


 

 

 

 

 

Zpět