Jak renovovat dřevěnou podlahu domácími způsoby?

03.06.2021

 

Dřevěná podlaha je jedním z nejčastěji volených dokončovacích prvků. Aby nás dlouhodobě těšila svou jedinečnou krásou a vzhledem, musí být pravidelně udržována a impregnována. Renovace dřevěné podlahy je základním prvkem její péče. Zajímá vás, jak nejjednodušším způsobem obnovit původní vzhled vaší podlahy? Lze obnovit dřevěnou podlahu bez broušení? Jaké materiály a nástroje k tomu použít? Poradíme! Následující průvodce vám pomůže vybrat nejlepší způsob renovace parket.

V tomto článku:

1. Broušení - cesta k dokonalé podlaze

2. Jak obnovit dřevěnou podlahu bez broušení?

3. Odstraňování vrchní vrstvy laku z podlahy

4. Opalování podlahy tepelnou pistolí

5. Použití chemických přípravků

6. Je renovace parket bez broušení dobrý nápad?

7. INSPIRUJTE SE !!! 

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Hoblování- cesta k dokonalé podlaze

Již dlouhou dobu je známo, že nejúčinnějším způsobem obnovy dřevěné podlahy je její broušení. Umožňuje vám odstranit skvrny a zabarvení způsobené používáním. Navíc vyhlazuje všechny škrábance a stopy poškození dřeva. Je to bohužel nákladný i časově náročný postup. Stojí však za to, protože ze všech dostupných metod přináší nejlepší výsledky.

ODBORNÍK RADÍ!

Stojí za zmínku, že odborníci na dřevěné podlahy doporučují obnovit jejich povrch broušením bez ohledu na velikost a typ poškození. I když jsou škrábance na vašich parketách malé, broušení vám umožní řádně připravit podlahu pro další práci a případné malování. A co víc, ošetření dřevěných parket bruskou je rozhodně nejspolehlivější způsob, jak získat plnou odolnost později aplikovaných nátěrů. Během renovace podlahy odstraníte předchozí laky spolu s tenkou vrchní vrstvou dřeva a vyrovnáte její povrch. Dřevěné panely a desky získají nový bezchybný vzhled.

 

 

Renovace parket nebo dřevěných podlah zahrnuje také vyplnění úbytků, jako jsou škrábance a poškození, která nelze vyrovnat. K tomu použijte speciální tmel na dřevo - řiďte se pokyny výrobce. Poté důkladně vysajte a podlahu znovu umyjte.

Jak renovovat dřevěnou podlahu bez broušení?

Pokud se z jakýchkoliv důvodů nemůžete rozhodnout renovovat dřevěnou podlahu bruskou, máte k dispozici řadu dočasných možností.

Můžete renovovat jak dřevěné podlahové desky, tak parkety. Způsoby obnovy prkenné podlahy se liší v závislosti na použité metodě impregnace. Olejované a lakované dřevo se renovuje odlišným způsobem.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Odstraňování vrchní vrstvy laku z podlahy

Odstraňování vrchní vrstvy laku z podlahy je jednodušší forma broušení. K odstranění laku z dřevěné podlahy můžete použít brusný papír nebo brusku. Samozřejmě doporučujeme druhou možnost. Práce bude snazší a mnohem rychlejší. Samozřejmě můžete parkety obrousit brusným papírem, ale bude to dlouhá a namáhavá práce. Zvláště pokud máte k čištění velkou plochu. Nemusíte setřít celou vrstvu starého laku, stačí jemně a rovnoměrně obrousit lak. Díky této úpravě získá povrch lepší přilnavost a bude lepším základem pro nový ochranný prostředek. Po odstranění vrchní vrstvy laku z celého povrchu desek musíte podlahu důkladně vyluxovat, vyčistit a umýt, aby na ni nebyly žádné částice laku a prachu. Pokud tento krok neuděláte přesně, později můžete mít potíže pří natíraní. V tomto okamžiku můžete vytmelit všechny úbytky, které jste během broušení nedokázali vyrovnat. K tomu použijte tmel na dřevo. Po nanesení počkejte, až zaschne, a vyrovnejte povrch brusným papírem.

Posledním krokem renovace je malování. Zvláštní pozornost věnujte výběru správného nátěru dřevěné podlahy. V ideálním případě by se mělo jednat o renovační přípravek, který zajistí úplné pokrytí. Výsledkem je, že staré nátěry ponechané na dřevě zůstanou neviditelné. Tento typ barvy se navíc vyznačuje velkou přilnavostí.

Tento způsob renovace podlahy přinese úžasné výsledky. Pokud hledáte osvědčenou a efektivní metodu – odstranění starého laku bude trefou do černého a skvělým způsobem, jak parkety osvěžit podlahu. Kromě toho nemusí být renovace podlah svépomocí obtížná.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Opalování podlahy horkovzdušnou pistolí

Velmi zajímavým a moderním způsobem renovace dřevěné podlahy je její opalování. I když to vyžaduje přesnost a určité zkušenosti, přináší tak úžasné výsledky, že je stále častěji a ochotněji používáno jako metoda renovace dřeva. Pro renovaci tímto způsobem jsou vhodné parkety a dřevěná podlaha. V čem spočívá opalování? Metoda spočívá v opalování dřeva pomocí  plamenů. Při opalování vynikne kresba dřeva, kterou lze dosáhnout pouze manuální prací. Unikátní opálené podlahy se skvěle hodí do interiérů s krbem nebo kachlovými kamny, stejně jako do stylových pokojů v bytech v retro stylech, stejně jako do hotelů a restaurací.

Stojí za zmínku, že opalování je metoda, kterou můžete použít pro změnu designu nábytku, jakým jsou komody, vitríny, noční stolky, skříně i stoly a židle.

Použití chemických přípravků

Pokud hledáte způsob, jak obnovit dřevěnou podlahu, která byla natřena olejovou barvou, můžete se spolehnout na speciální chemickou renovaci. Bohužel je to docela zdlouhavý proces, takže je vhodná spíše jen na malé plochy.

Jak renovovat podlahu pomocí chemických přípravků?

Naneste malé množství přípravku na povrch dřeva a nechejte jej působit po dobu stanovenou výrobcem. Poté by se měla barva drolit a nabobtnat, což umožňuje její rychlé odstranění. Rekonstrukce podlahy chemickým prostředkem musí být provedena v dobře větrané místnosti a nejlépe je použít ochranné prostředky, tzn. ochrannou roušku a rukavice.

Renovace dřevěné podlahy nemusí být obtížná ani nákladná. Můžete se spolehnout na služby specialistů nebo si veškerou práci udělat sami. Při renovaci podlahy ji nezapomeňte důkladně odmastit. V tomto úkolu vám pomůže extrakční benzín. Pokud by se na dřevě nacházely mastné skvrny, nebudou po renovaci viditelné. Výsledkem bude úspěšná renovace a proměna dřevěné podlahy.

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Je renovace parket bez broušení dobrý nápad?

Už jste se seznámili s metody renovace parket bez hloubkového broušení. Nyní zvažte všechny výhody a nevýhody.

Důvodem pro renovaci dřevěné podlahy svépomocí, jsou nízké náklady na práci. Nemusíte platit firmu ani odborníka, stačí si brusku koupit nebo půjčit. Práci s její pomocí provedete rychle, i když je váš dům nebo byt relativně velký. Nevýhodou však může být bohužel nedostatek zkušeností, což se projeví na kvalitě práce a konečném vzhledu prací. Proto doporučujeme zahájit renovaci parket svépomocí od malého prostoru, například od jedné místnosti nebo chodby. Získané zkušenosti budete moci následně využívat ve větším měřítku v budoucnu. Zveme vás do obchodu BauMax, kde najdete: vinylové panely, podlahové desky, podlahové lišty, podložky pro panely, lišty a dokončovací příslušenství, a také mnoho dalších prvků, které mohou být užitečné pro dokončení inter.


INSPIRUJTE SE !!! 

Barvy, laky a malířské nářadí
Dlažba Dveře, zárubné a kliky Fasádní obklady Barvy, laky a malířské nářadí

 

Zpět