Dveře, zárubné a kliky

Třídit podle:
seřadit
filtrovat
1    3  4  5    36
5990,00 Kč / ks 6940,00 Kč / ks
Akce
1    3  4  5    36
Které vnitřní dveře vybrat? - Průvodce a současné trendy

Které vnitřní dveře vybrat? - Průvodce a současné trendy

06.11.2019

I když si to často neuvědomujeme, vnitřní dveře hrají v našich interiérech velkou roli - dobře zvolené jsou dokonalým prvkem, který zapadá do celé stylizace domu nebo bytu.

Dveře a kliky

Obchod BauMax nabízí široký výběr dveří pro každého. Najdeme dveře, které určitě splní vaše očekávání, pokud jde o barvu, konstrukci, funkčnost a způsob otevírání. Před návštěvou obchodu stojí ovšem popřemýšlet nad tím, jak by měly vypadat dveře, které potřebujete.

 Při výběru barvy dveří se můžeme řídit barvou rámu oken nebo ji sladit se stěnami a podlahou. Pro vše dveřní otvory v domě stojí vybrat dveře z jedné stylistické řady.

Pokud jde o konstrukci, dveřní křídla jsou obvykle vyrobena z lepeného dřeva nebo MDF desky s výplní. U nejlevnějších modelů dveří je to obvykle lepenka profilovaná jako voština. Dveře střední třídy jsou vyztuženy překližkou nebo dřevovláknitými deskami. V dražších verzích je výplň tvořena sendvičovými panely z dřevotřískových desek nebo lepeného vrstveného dřeva.

Dveře mohou být levé nebo pravé. V praxi to znamená, že dveře jsou levé, pokud při otevírání křídla dveří směrem k sobě uchopíme kliku levou rukou a panty jsou na levé straně. Pravé dveře jsou dveře s panty na pravé straně a dveře se otevírají pravou rukou.

Když je volba dveří už za námi, měli bychom si pamatovat na stejně důležitý prvek, kterým je klika, protože i ty nejkrásnější dveře mohou ztratit svůj půvabný vzhled, pokud k nim nepřizpůsobíme kliku ve stejném designu.

Stojí za to se držet  pravidla, že čím jsou dveře silnější, tím masivnější by měla být klika. Při výběru dveří je důležité věnovat pozornost také jejich konstrukci. Kvalitní kliky jsou na obou stranách vybaveny pružinami zajišťujícími spolehlivý návrat rukojeti do horizontální polohy.

Materiál, ze kterého je vyrobena klika, je stejně důležitý. U dveří klasického vzhledu je nejlepší zvolit mosazné kliky nebo kliky s mosazným povrchem. Moderní dveře mají většinou ocelové nebo hliníkové kliky.