Jak postavit bazén?

19.03.2021

 

Vlastní zahrada vám umožní uspořádat prostor kolem domu tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Pro lidi, kteří rádi tráví čas venku, poskytne relaxací na zahradě vlastní bazén, jehož výhody oceníte zejména v horkých dnech. Zahradní bazény mohou mít různé tvary a velikosti. Oblíbené samonosné bazény a bazény s kovovou konstrukcí ne vždy ladí k estetice a stylu zahradního uspořádání, proto může tento problém vyřešit konstrukce bazénu. Bude však takový bazén poskytovat atrakce jako hydromasážní bazény SPA? Zahradní bazén je nejčastěji vyroben ze dřeva, oceli, betonových bloků, železobetonu nebo plastu. Jaký vybrat si typ bazénu? Jakou velikost a hloubku by měl mít zahradní bazén, aby bylo zajištěno jeho pohodlné používání? Jaké zemní práce je potřeba udělat k výstavbě zahradního bazénu? Jaké povolení jsou potřeba k výstavbě bazénu na zahradě a kolik stojí stavba bazénu? Následující průvodce zodpoví všechny otázky a problémy spojené s výstavbou zahradního bazénu.

Vířivky- Baumax.cz

Výběr místa pro bazén

Výstavba bazénu: nejlepší místo

Domácí bazén o ploše nepřesahující 30 m2 nevyžaduje úřední ani správní stavební povolení. Než však začneme stavět zahradní bazén, je nutné připravit projekt a vybrat místo.

Nejpopulárnější velikosti zahradních bazénů jsou následující: délka asi 8 metrů, šířka - 3,5-4 metry, hloubka mezi 1,5 až 2 metry.

Na co byste měli pamatovat při stavbě zahradního bazénu?

Konstrukce bazénu vyžaduje ověření: vzdálenost od keřů a stromů - čím dále rostou od bazénu, tím méně větví a listí bude potřeba odstraňovat z povrchu bazénu, velikost plánované investice - velikost bazénu souvisí s náklady na jeho údržbu, seznámení s nasluněním na pozemku - ovlivňuje to totiž cenu ohřevu vody a nižších účtů za její ohřívaní, umístění bazénu v blízkosti domu - což výrazně sníží náklady na vodu a elektrickou instalaci v průběhu prováděných prací, podzemní voda by měla být nízká, aby nezpůsobovala sesuvy půdy a zaplavení sousedních pozemků. Naplněný vodou bazén váží několik tun, které budou tlačit na půdu pod nádrží - proto stojí za to postarat se o vhodnou ochranu a posílení dna a stěn bazénu. Výkop bazénu je také spojen s nutností odvozu půdy.

To nevíte o stavbě bazénů: náklady

Náklady na stavbu bazénu závisí na mnoha faktorech - v jaké fázi je stavba domu, jak blízko od domu je bazén, jak velká nádrž má být vystavená a jak bude provedeno uspořádání bazénu na zahradě.

Stavba bazénu a stavba domu: společně nebo samostatně?

Nejvýhodnější je naplánovat stavbu bazénu se zahájením stavebních prací na domě nebo segmentu - odpadají tak další výkopové práce, které narušují upravenou nebo již aranžovanou zahradu. Snižuje také náklady na instalaci, připojení a instalatérské práce, protože nemusíte platit zvlášť za přívod instalace k domu a zvlášť k bazénu.

Bazény - Baumax.cz

Jakou vybrat bazénovou nádrž?

Před montáží měla by být  bazénová nádrž izolována - ale než to uděláme, je potřeba provést správnou instalaci potrubí (včetně osvětlení, filtrů a čerpadel, která by měla být utěsněna na spojích). V závislosti na tvaru bazénu lze bazénovou nadrž vybudovat z následujících materiálů: z betonových bloků a železobetonu. Oba tyto materiály umožňují, aby měl bazén jakýkoliv tvar a sklon dna bazénu. Bazény z betonových bloků jsou někdy nahrazeny, stejně odolnou mramorovou výplní na dně bazénu; pryskyřicemi vyztuženými skleněnými vlákny nebo polyesterem a polypropylenem; dřevěný skelet umožňuje vytvořit čtvercové, obdélníkové a polygonální tvary. Takový skelet je vyroben z dřevěných nosníků spojených ocelovými vzpěrami; ocelový nebo plastový plech má tvar daný výrobcem (nádrže jsou k dispozici v mnoha velikostech a objemech).

Nejodolnější jsou nádrže z betonu vyztužené pletivem z tyčí o průměru asi 5 mm. Plastové  nádrže jsou z vnitřní strany pokryty akrylovou, keramickou nebo epoxidovou pryskyřicí.

Jak dokončit bazénovou nádrž?

Nádrže vyžadují povrchovou úpravu, díky čemuž se dno bazénu pohodlněji čistí. Způsob dokončování nádrže také ovlivňuje konečný vzhled bazénu. Ocelové a dřevěné nádrže jsou opatřeny PVC fólií, která zajišťuje trvanlivost těsnosti bazénu na několik let. U betonové nádrže se dokončení zdá být pracnější, ale je odolnější než fólie z PVC, vyžaduje také vypouštění vody z bazénu během zimy. Materiály použité k zušlechťování nádrží musí být nejen vodotěsné, ale také odolné proti chloru, mrazuvzdorné a neklouzavé - nejlepší je použít keramické dlaždice ve formě skleněné mozaiky. Pokud jsou dům a zahradní bazén vzdáleny od sebe větší vzdáleností, dlaždice použité k dokončení terasy a nádrže nemusí vzájemně ladit. S mozaikou umístěnou uvnitř nádrže vypadají skvěle dlaždice imitující beton.

Výstavba bazénu na zahradě krok za krokem

Projekt výstavby zahradního bazénu se skládá ze tří kroků: stavba nádrže a příprava tepelné instalace, připojení vodovodních systémů - přívod, čištění a ohřev vody (bude to nejbezpečnější, pokud tuto fázi práce provede instalatér), dokončení a zajištění bazénu a uspořádání zón kolem něj.

Vířivky - Baumax.cz

Vodní instalace a ohřev vody

Voda v nádrži potřebuje několik horkých dní, než se zahřeje na příjemnou teplotu. Ohřátá voda se bohužel rychle  odpaří - dobrým způsobem, jak prodloužit plaveckou sezónu, je instalace topných zařízení (připojených k systémům vytápění domu) a zabránění ztrátám tepla z bazénu.

Proč  voda v bazénu tak rychle ztrácí teplo? Voda se dlouho zahřívá, ale velmi rychle se ochladí. Jsou pro to tři důvody: odpařování vody - pokud bazén není zakrytý, může přes noc ztratit až 90% tepla; odpařování může také vést ke ztrátě vody v bazénu; ztráta tepla do atmosféry může být zodpovědná až za polovinu celkové tepelné ztráty - je to způsobeno pohybem vody a vzduchu, která závisí na vlhkosti vzduchu a rychlosti větru; výměna tepelné energie mezi podkladem bazénu a vodou - vedení zabírá méně než 5% teploty.

Abyste udrželi vodu v nádrži ohřátou, nezapomeňte v noci zakrýt povrch bazénů a zohlednit jejich zastřešení. Pokud dům již má zastřešení (například ochrana před sluncem), stojí za to naplánovat zastřešení nádrže na vodu tak, aby spolu ladily.

Uspořádání okolí bazénu

Stavba bazénu je jedna věc - druhá je péče o jeho okolí. V závislosti na tom, kde se na zahradě nachází bazén, by měl prostor poskytovat bezpečný přístup k bazénu. Stavba by měla být plánována tak, aby na každé straně bazénu byl ponechán alespoň jeden metr přístupu. Pokud konstrukce bazénu zahrnuje dokončení jeho okrajů dlaždicemi, ať jsou to vhodné dlaždice a injektážní malta k nim – dlaždice se budou  vyznačovat nejvyšším stupněm protiskluzových a mrazuvzdorných vlastností. Dlaždice se mohou zahřívat ze slunečních paprsků, což bude mít za následek nepříjemný pocit při kontaktu s bosými nohami - alternativou bude estetická úprava okraje bazénu pomocí terasových desek.

Jak udržovat vodu v bazénu čistou?

Abyste si mohli užít čistou vodu v bazénu, stojí za to použít řešení, která usnadňují čištění dna a stěn bazénů, jako jsou sítě na zachycování nečistot nebo bazénové vysavače (lze je použít bez nutnosti vypouštění vody). Bazénová čerpadla udržují vodu v pohybu a zajišťují její pravidelnou výměnu. Ve velké vzdálenosti od bazénu by se měly nacházet pískoviště a zahradní trampolíny, které mají před vstupem pískem. Písek, štěrk a dekorativní kameny jsou nepřátelé čisté vody v bazénu. Bohužel ani ten nejkrásnější trávník není dobrý nápad pro okraj bazénu - půda a stébla trávy, které se dostanou do nádrže, nám přidají práci s údržbou.

Dětský koutek na zahradě

Při úpravě okolí zahradního bazénu stojí za to sledovat potřeby všech členů domácnosti. Nejmenší si zamilují nafukovací bazény a dětské bazény, které mohou být doplněný o bazénové příslušenství. Dobrým řešením je koupel na nohy, díky které dětské nohy pokryté pískem z pískoviště nepronesou písek do bazénu. Menší a mělčí bazény jsou nejlepším řešením zajišťujícím přiměřenou bezpečnost pro děti, které nemohou plavat nebo nedosahují nohama ke dnu ve velkém bazénu. V bezpečné vzdálenosti od bazénu lze postavit zahradní trampolíny nebo houpací sítě, které vám umožní zdřímnout si ve stínu stromů.

Další produkty pro výstavbu zahradního bazénu najdete v obchodě BauMax. Čeká na vás přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.

Zpět