Jak pokládat laminátovou podlahu: podél nebo napříč?

09.03.2021

 

Existuje několik pravidel, jak by se měly pokládat podlahové panely a desky. Ty se buď řídí  výsledným vzhledem celého interiéru, nebo také úsilím a časem, které by měly být investovány do prací souvisejících s dokončením podlahy. Je zajímavé, že v některých případech nebude možné dodržovat všechna tato pravidla současně. Poté si budeme muset vybrat, podle kterého pravidla se budeme řídit, a jaký efekt je pro nás důležitější. Například: chceme, aby místnost měla lepší proporce, nebo v ní chceme mít více světla? Jaké faktory brát v úvahu při rozhodování o způsobu pokládky laminátové podlahy? Jak upravit směr panelů ke směru dopadajícího světla? Jak udělat spoje mezi panely neviditelnými? Níže naleznete všechny informace, které potřebujete k pokládce laminátové podlahy.

Podložky pod plovoucí podlahy - Baumax.cz

Jak pokládat podlahové panely podél zdi? Podívejte se, jak je to snadné!

Jaký způsob pokládky podlahových panelů zvolit, pokud nemáme mnoho zkušeností? V takovém případě by měly být použity dvě nejlepší, nejjednodušší a nejúčinnější metody: koupíme vzorky podlahových panelů, které chceme umístit do našeho pokoje (nejlépe alespoň dva prvky). Uspořádáme je v místnosti podél a napříč a kontrolujeme, kdy je vytvořen lepší vizuální efekt. Kontrolujeme uspořádané vzorky v různých denních dobách. Díky tomu budeme vědět, jak pokládat podlahové panely s ohledem na okno v dané místnosti.

Nerovné stěny a dokončovací lišty

V nových budovách je snazší pokládat laminátové podlahy. Starší budovy představují mnohem větší výzvu, protože přilehlé zdi často netvoří pravý úhel. V takové situaci (pokud vyrovnání stěn není možné) je nejlepším řešením pokládat panely tak, aby byla podél stěny ponechána příslušná dilatační mezera. V obchodech najdete soklové lišty a dokončovací prvky (včetně velmi estetických, krásně obklopujících podlahu z dřevěných panelů nebo podlahových desek, dřevěných dokončovacích prvků). Dokončovací prvky jsou dostupné v různých velikostech a tvarech a dokonale zakryjí takové nedostatky v místnosti. Je také třeba dodat, že podložky pod panely jsou vždy umístěny kolmo ke směru samotných panelů.

Podložky pod plovoucí podlahy - Baumax.cz

Jak pokládat podlahové panely s ohledem na tvar místnosti?

Jedním z prvních a nejdůležitějších faktorů, které budou určovat směr pokládky panelů (laminovaných i dřevěných panelů i podlahových desek), bude tvar místnosti, ve které budou podlahy montovány. Rovnou řekněme, že v případě místnosti čtvercového tvaru na tom moc nezáleží (zde můžeme vzít v úvahu další faktory). Pokud však máme pokoj obdélníkového podlouhlého tvaru, stojí za to dát mu opticky vhodnější rozměry uspořádáním podlahy kolmo k delším stěnám.

Jak pokládat panely v úzké chodbě?

Takto položená podlaha v úzké chodbě však může mít opačný účinek, jak vizuálně, tak měřitelně a finančně. Především instalace panelů kolmo na delší stěny způsobí, že interiér bude vypadat velmi „pořezaně“. Navíc takový systém pokládky bude vyžadovat hodně ořezávání, a nejen další práci, ale také spoustu odpadu, a tím pádem marnotratností.

Podložky pod plovoucí podlahy - Baumax.cz

Jak pokládat podlahové panely podél okna?

Poloha okna je jedním z hlavních faktorů při určování, zda se laminátová podlaha pokládá podél nebo napříč. Nejlepším řešením je uspořádat panely souběžně k oknu. Výsledkem je, že úhel dopadu světla je souběžný s panely a to způsobí, že spoje mezi nimi budou méně viditelné. Proč má to význam? Pokud umístíme podlahové panely souběžně s úhlem dopadu slunečních paprsků, riskujeme, že budou viditelné jakékoliv nedostatky a nepravidelnosti ve spojích panelů. Samozřejmě se často stává, že máme okna na různých stěnách v místnosti. V tomto případě bude směr pokládky panelů určen oknem, kterým dopadá nejvíce světla (nejvíce vystaveného slunci).

Podložky pod plovoucí podlahy - Baumax.cz

Pokládání panelů na podlahu a vybavení

Přestože pravidlo, že je nejlepší pokládat panely stejným směrem, jakým sluneční paprsky dopadají do místnosti, dává nejlepší výsledek, je třeba zde poznamenat, že se tohle pravidlo týká hlavně levnějších výrobků. Dokončování podlahy pomocí vysoce kvalitních panelů dává komfort svobodné pokládky a volbu jakéhokoliv směru umístění prken. Pokud například bude v interiéru umístěné velké zrcadlo v dekorativním rámu nebo obraz, mohou být panely umístěny kolmo ke zdi, na které jsou umístěny. Kolmé uspořádání panelů umožní větší harmonii a současně zvýrazní vybraný prvek aranžmá.

Jak pokládat podlahové panely směrem ke dveřím?

Pokud jde o pokládku laminátových podlah vedle dveří, existuje jedno pravidlo, které platí pro situaci, kdy dveře sdílejí dvě místnosti s podlahou, kde jsou instalovány panely. V takové situaci je důležité zajistit, aby panely byly uspořádány stejně, bez ohledu na to, zda jsou položeny podélně nebo napříč. Díky tomu docílíme efektu harmonie a zároveň se obě místnosti zdají opticky větší. Zabýváme se zde případem zmíněným na samém začátku, kdy je nutné zvolit, který princip bude pro nás důležitější. Použití jednotného způsobu pokládky ve dvou sousedních interiérech zde bude mnohem důležitější než přizpůsobení směru instalace panelů oknům nebo velikosti nebo tvaru místnosti.

Jak uspořádat podlahové panely v závislosti na rozměrech místnosti?

Směr pokládání panelů bude určen poměrem délky jednotlivých prvků k rozměrům místnosti. Například pokud bychom během podélné montáže museli pokaždé odřezat několika centimetrový kus panelu a během příčné montáže by se v ideálním případě vešly tři panely, je rozumnější zvolit druhou možnost bez ohledu na další faktory.

Jaké podlahové panely bych si měl vybrat pro interiér?

Při plánování uspořádání podlahových panelů stojí za to se ujistit, že zvolený produkt bude ve skutečnosti nejlepším povrchem pro podlahu v daném interiéru. Dřevěné podlahové panely a podlahové desky budou dokonale ladit k místnostem v klasickém a přírodním stylu. Obvykle jsou 40-200 centimetrů dlouhé a 13-20 centimetrů široké. Mohou být dokonce použity v místnostech se zvýšenou vlhkostí vzduchu, jako je kuchyň nebo koupelna. Mluvíme o panelech vyrobených z druhů dřeva, jako je merbau, iroko, teak, dub nebo akácie. Mnohem levnější a zároveň trvanlivé a odolné vůči vnějším vlivům jsou laminátové podlahy nebo vinylové podlahy LVT.


 

Zpět